Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

13.02.2014 07:16:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

Pančava nebo Pančice? Kotelní jámy nebo Kotelské jámy? S těmito a dalšími různými místopisnými názvy se můžete setkat v různých tiskových materiálech a mapách, které jsou o Krkonoších vydávány. Ředitel Správy Krkonošského národního parku proto jmenoval Názvoslovnou komisi, která ve středu 12. února poprvé zasedala s cílem tyto nejasnosti řešit.

„V Krkonoších je mnoho míst nazývaných dvěma či více jmény. Příkladem může být nad Pecí pod Sněžkou se tyčící Hnědý vrch známý též jako Braunberg, Bramberk, Bamberk, ale také Braunův vrch. Nebo třeba Vosecká strouha nad Harrachovem, pro kterou se používá také název Hraniční potok ale i Jeřábčí potok. Na mapách se též objevují chybné nebo zastaralé názvy, které se pak přenášejí do dalších vydání. Naopak vznikají názvy nové, které by si zasloužily být respektovány," vysvětlil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Závěry Názvoslovné komise se promítnou do „vzorové" mapy, kterou spravuje Správa KRNAP a jíž mohou používat vydavatelé map.

Cílem komise je také činnost badatelská, tedy shromažďovat a uchovávat synonymní názvy. V komisi jsou zastoupeni zaměstnanci Správy KRNAP, především starousedlíci, kteří pamatují i dříve používaná pojmenování. Dále jsou v ní zastoupeni vydavatelé map, značkaři Klubu českých turistů, ale též polští kolegové (KPN). Odbornými poradci jsou specialisté na názvosloví z Ústavu pro jazyk český AV ČR, respektive z Univerzity Wrocław. Názvoslovná komise se bude scházet minimálně jednou ročně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zemřel bývalý ředitel Správy KRNAP Jiří Novák
Podle nových měření je Sněžka téměř o metr a půl vyšší
V krkonošských informačních centrech získáte zdarma mobilního průvodce

 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramenitá voda v Turnově je nadále pitná

Prameny vody v Turnově byly dne 10. května 2018 podrobeny pravidelné kontrole s hodnocením všech hygienických limitů požadovaných vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. Pramen Boží voda i pramen Valdštejn jsou pitné, protože i nadále vyhovují všem stanoveným limitům.

Do konce května můžete podat přihlášky k soutěži Stavba roku 2018

Dne 31. května 2018 ve 12.00 máte poslední možnost podat přihlášku do soutěže Stavba roku Libereckého kraje. Již čtrnáctý ročník události ocení nejlepší stavbu, návrh nebo osobnost stavebnictví. Přihlášky přijímá podatelna krajského úřadu. Soutěž Stavba roku Libereckého kraje vyhlásil letos už počtrnácté Liberecký kraj a partnerské organizace z oblasti stavebnictví. „V letošním roce je vyhlášeno celkem pět kategorií, do kterých je možné přihlásit stavbu, návrh nebo osobnost stavebnictví. Termín ukončení příjmu přihlášek se blíží, proto je nutné si pospíšit," upozorňuje Radka Loučková Kotasová, krajská radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků desátého jarního kola
Policisté vyšetřují krádež čuníka v areálu Šťastná země
V Turnově již připravují 19. ročník atletického Memoriálu Ludvíka Daňka
Turnovští senioři poznali krásy divoké Albánie
Za F. L. Riegrem do Prahy aneb Po Riegrových pražských stopách

Nejčtenější články

25.05.: Po zřícení propustku u Karlovic se z Turnova na Jičín jezdí po objížďce
24.05.: Všesportovní jilemnický areál Hraběnka se poprvé představí veřejnosti
25.05.: FOTO: Mladí hasiči se v Semilech utkali O pohár dráčka Soptíka

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT