Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

13.02.2014 07:16:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

Pančava nebo Pančice? Kotelní jámy nebo Kotelské jámy? S těmito a dalšími různými místopisnými názvy se můžete setkat v různých tiskových materiálech a mapách, které jsou o Krkonoších vydávány. Ředitel Správy Krkonošského národního parku proto jmenoval Názvoslovnou komisi, která ve středu 12. února poprvé zasedala s cílem tyto nejasnosti řešit.

„V Krkonoších je mnoho míst nazývaných dvěma či více jmény. Příkladem může být nad Pecí pod Sněžkou se tyčící Hnědý vrch známý též jako Braunberg, Bramberk, Bamberk, ale také Braunův vrch. Nebo třeba Vosecká strouha nad Harrachovem, pro kterou se používá také název Hraniční potok ale i Jeřábčí potok. Na mapách se též objevují chybné nebo zastaralé názvy, které se pak přenášejí do dalších vydání. Naopak vznikají názvy nové, které by si zasloužily být respektovány," vysvětlil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Závěry Názvoslovné komise se promítnou do „vzorové" mapy, kterou spravuje Správa KRNAP a jíž mohou používat vydavatelé map.

Cílem komise je také činnost badatelská, tedy shromažďovat a uchovávat synonymní názvy. V komisi jsou zastoupeni zaměstnanci Správy KRNAP, především starousedlíci, kteří pamatují i dříve používaná pojmenování. Dále jsou v ní zastoupeni vydavatelé map, značkaři Klubu českých turistů, ale též polští kolegové (KPN). Odbornými poradci jsou specialisté na názvosloví z Ústavu pro jazyk český AV ČR, respektive z Univerzity Wrocław. Názvoslovná komise se bude scházet minimálně jednou ročně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zemřel bývalý ředitel Správy KRNAP Jiří Novák
Podle nových měření je Sněžka téměř o metr a půl vyšší
V krkonošských informačních centrech získáte zdarma mobilního průvodce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nové umístění kontejneru na textil v Turnově od společnosti ADRA

Od minulého týdne je nově přemístěn turnovský kontejner na textil od čerpací stanice Kontakt (Průmyslová ulice) na sběrné místo u parkoviště u KC Střelnice (náměstí B. J. Horáčka). Kontejnery na textil společnosti ADRA slouží občanům, kteří do nich mohou odkládat kvalitní oblečení. To je následně nabídnuto k prodeji v Charitativním obchůdku ADRA v Nádražní ulici nebo v pasáži Kinských. Všechny získané finance jsou následně věnovány na dobrovolnické programy u seniorů v Turnově a okolí.

Milan Hloušek zvolen novým starostou Plavů

V pondělí 5. listopadu proběhlo ve slavnostně vyzdobeném sále Envirocentra v Plavech ustavující zasedání zastupitelstva obce. Všech jedenáct nově zvolených zastupitelů složilo slib do rukou dosavadní dlouholeté paní starostky Věry Mužíčkové. Ta se po 24 letech ve funkci již dříve rozhodla na post starostky Plavů znovu nekandidovat a svou účastí na společné kandidátce podpořit při volbě starosty pana Milana Hlouška. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Výstava Daniela Geremuse se koná v bývalé lomnické spořitelně
I.A třída: Naplno bodovala Lomnice a bod za remízu brala i Horní Branná
Změna vodorovného značení ve Skálově ulici v Turnově
FOTO: Turisté z celého Česka se sjíždějí do Semil
Hledá se ztracený Ben z Chuchelny

Nejčtenější články

13.11.: Lupiče, který přepadl v Lomnici 52 letou ženu, pomohli vypátrat občané
14.11.: Nejhorší výtluky v kraji byly v Semilech, Mírové a Zlaté Olešnici
14.11.: Hasiči a krajský úřad ocenili reprezentanty v požárním sportu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT