Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

13.02.2014 07:16:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Názvoslovná komise má stanovit krkonošské místopisné názvy

Pančava nebo Pančice? Kotelní jámy nebo Kotelské jámy? S těmito a dalšími různými místopisnými názvy se můžete setkat v různých tiskových materiálech a mapách, které jsou o Krkonoších vydávány. Ředitel Správy Krkonošského národního parku proto jmenoval Názvoslovnou komisi, která ve středu 12. února poprvé zasedala s cílem tyto nejasnosti řešit.

„V Krkonoších je mnoho míst nazývaných dvěma či více jmény. Příkladem může být nad Pecí pod Sněžkou se tyčící Hnědý vrch známý též jako Braunberg, Bramberk, Bamberk, ale také Braunův vrch. Nebo třeba Vosecká strouha nad Harrachovem, pro kterou se používá také název Hraniční potok ale i Jeřábčí potok. Na mapách se též objevují chybné nebo zastaralé názvy, které se pak přenášejí do dalších vydání. Naopak vznikají názvy nové, které by si zasloužily být respektovány," vysvětlil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Závěry Názvoslovné komise se promítnou do „vzorové" mapy, kterou spravuje Správa KRNAP a jíž mohou používat vydavatelé map.

Cílem komise je také činnost badatelská, tedy shromažďovat a uchovávat synonymní názvy. V komisi jsou zastoupeni zaměstnanci Správy KRNAP, především starousedlíci, kteří pamatují i dříve používaná pojmenování. Dále jsou v ní zastoupeni vydavatelé map, značkaři Klubu českých turistů, ale též polští kolegové (KPN). Odbornými poradci jsou specialisté na názvosloví z Ústavu pro jazyk český AV ČR, respektive z Univerzity Wrocław. Názvoslovná komise se bude scházet minimálně jednou ročně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zemřel bývalý ředitel Správy KRNAP Jiří Novák
Podle nových měření je Sněžka téměř o metr a půl vyšší
V krkonošských informačních centrech získáte zdarma mobilního průvodce

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vydán vodácký průvodce Greenway Jizera

Greenway Jizera není zdaleka jen pro cyklisty. Koridor slouží milovníkům koloběžek, pěší turistiky i vodákům. A právě pro ty je určen nový vodácký průvodce, který Sdružení Český ráj vydalo na konci uplynulého roku. Nová skládačka představuje řeku Jizeru od jejího pramene v Jizerských horách až po soutok s Labem z pohledu vodácké sjízdnosti a atraktivnosti včetně informací o zajímavých cílech podél toku, možnostech občerstvení i táboření. Na přehledné mapce jsou vyznačeny jezy, vlakové zastávky v blízkosti toku i místa vhodná jako nástupní pro splutí či půjčovny. Textová část pak představuje turisticky zajímavá místa v koridoru řeky. Materiál byl vydán v nákladu 10 tisíc výtisků za finanční podpory Libereckého kraje. Zájemcům bude k dispozici v informačních centrech, v půjčovnách lodí, na veletrzích cestovního ruchu.

Beseda s Františkem Pelcem o ochraně přírody se koná 13. února

Spolek rodáků a přátel Turnova pořádá besedu s RNDr. Františkem Pelcem na téma ochrany přírody. Beseda s ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se koná na Gymnáziu Turnov Jana Palacha 804 v přízemí ve středu 13. února v 15 hodin.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února
FOTO: Ve Vrchlabí se utkali mladí běžci na lyžích o tituly
Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou
Výstavu fotografií Marka Vašuta v Semilech zakončí dernisáž s autorem

Nejčtenější články

13.02.: Zemřel nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil
13.02.: Na maškarní do Bozkova přijeli husiti, sestřičky, školka i tanečnice z Ria
12.02.: Neobsazené pozemky na Nouzově v Jilemnici nabídnou za původní cenu

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Díky ionizačním elektro kotlům Stafor je elektrická energie stále efektivní a cenově výhodné řešení.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT