Nedaleko Riegrovy stezky by mohla vyrůst nová rozhledna

09.09.2014 09:32:52 | Autor: TZ města Semily | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Semily

Nedaleko Riegrovy stezky by mohla vyrůst nová rozhledna

Rozhledna na Kozákově, rozhledna U Borovice anebo nejnižší rozhledna Járy Cimrmana, by se v blízké době mohly rozrůst o vyhlídku, která by nabídla svým návštěvníkům neomezený rozhled do všech světových stran.

Rozhledna Na Vršku situovaná na vrcholu Medenec, druhého nejvyššího bodu Semilska (543 metrů), by se tak v budoucnu mohla stát lákadlem pro milovníky dalekých rozhledů.

Realizace vyhlídky je plánována a připravována v rámci projektu Rozhledny, vyhlídky a stezky pro rozvoj cestovního ruchu připravovaném Euroregionem Nisa. Semily však nejsou jediným městem, které by si přálo vybudovat na svém území novou rozhlednu či vyhlídku, která by se bezpochyby stala lákadlem pro turisty. Po rozhlednách prahnou v Libereckém kraji například Albrechtice, Bílý Potok, Chrastava, Lomnice nad Popelkou, Turnov, Liberec a mnohá další města a obce. O tom, kam zamíří evropské dotace ve chvíli, kdy Evropská unie projekt potvrdí, rozhodne především připravenost jednotlivých měst a projektů. Projekt tak musí být připraven v březnu příštího roku, případná realizace je plánována na rok 2016.

„Přípravě projektu nové rozhledny věnujeme v současnosti velké úsilí. Vždyť nápad na vystavění vyhlídky na Medenci není úplnou novinkou. Již v minulosti byla do lokality vrcholu Medence navržena studie stožáru zesilovače telekomunikačního signálu se schodištěm a vyhlídkou na vrcholu. Vysílač tehdy realizován nebyl, ale myšlenka na zřízení nového vyhlídkového místa nedaleko Riegrovy stezky zůstala," řekla místostarostka města Semily Lena Mlejnková.

Vše je zatím v rámci příprav 

Takto by mohla vypadat nová rozhledna Na Vršku situovaná na vrchu Medenec<br />Autor: Vizualizace, archív města Semily Nyní je celý projekt rozhledny Na Vršku ve fázi příprav. Před několika dny byla dokončena architektonická studie vyhlídky, jejímž autorem je Ing. arch. Martin Hilpert a s předstihem probíhají i jednání města s vlastníky dotčených pozemků a dotčenými úřady.

„Rozhledna bude tvořena ocelo-dřevěnou konstrukcí a vyroste do výšky 37 metrů. Je navržena v  místě, kde se z  vrcholu Medenec nabízí kruhový rozhled do všech světových stran. Hlavními dominantami výhledů tak budou hlavní hřeben Krkonoš a Jizerských hor, Kozákov a Černostudniční hřeben," uvedl autor studie Martin Hilpert.

Mimo vlastní objekt rozhledny se počítá s rekonstrukcí části Kamenického stezky včetně vyhlídek do kaňonu Jizery. Dále se počítá s úpravou turistických značených cest i cykloturistických tras tak, aby u rozhledny bylo jejich rozcestí, a aby se nové turistické místo co nejlépe začlenilo do  turistických křižovatek mikroregionu.

„Lokalita vrchu Medence je pro vybudování nové vyhlídky tím pravým místem. Nachází se téměř v centru několika turistických tras na pravém břehu Jizery, nad úžasným kaňonem řeky Jizery s Riegrovou stezkou, na dohled od Kamenického stezky s mnoha skalními vyhlídkami a pohledy do údolí Jizery včetně proslulé vyhlídky na Myší skále. Rozhledna se bude vyjímat na úrovni okolních rozhleden a umožní tak návštěvníkům alespoň oční kontakt s rozhlednou na Ještědu, na Černé Studnici, U Borovice, rozhlednou na Žalém, Táboře a samozřejmě na Kozákově. Věřím, že nabídne turistům doposud neviděný pohled na krajinu Semilska, kraj hlubokých údolí, ale i dalekých rozhledů," dodala místostarostka Mlejnková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Koberovech otevřou netradiční informační promenádu
Slavnost Údolím dvou řek připomene výročí Riegrovy a Palackého stezky
Rozhledna na Hlavatici slaví letos 120 let
U bobové dráhy mají další atrakci. Nápis Harrachov jako Hollywood

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov přijímá žádosti o dotace na podporu sociální oblasti

Žádosti o podporu v sociální oblasti je možné podávat na Městském úřadě Turnov od 14. února do 28. února 2020 do 12.00.  Dotace se poskytuje k financování provozních nákladů (včetně osobních nákladů) souvisejících s poskytováním základních činností sociálních služeb v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů.

Na zavřených sjezdovkách hrozí nebezpečí

Horská služba varuje lyžaře a snowboardisty, aby se nepohyboval na sjezdových tratích po večerním uzavření, může dojít k vážným úrazům. Jakmile se skiareály uzavřou, na sjezdovky vyjede obslužná technika a upravuje tratě pro další den. „Pokud se tedy lyžaři vydají na sjezdovku v takovou chvíli, hrozí střet například s rolbami. Mnohem větším nebezpečím však jsou lana, kterými jsou rolby na sjezdovkách často upoutány. Ta nejsou dobře viditelná a lyžař či snowboardista se může velice vážně při nárazu do takového poutacího lana zranit," důrazně varoval návštěvníky hor René Mašín, náčelník Horské služby Jizerské hory. Připomněl, že k takové nehodě vyjeli členové HS i ve středu 26. února večer na Tanvaldském Špičáku. Vzhledem k nedisciplinovanosti lyžařů k takovým nehodám v uzavřených skiareálech už několikrát došlo. „Nebezpečí těžkých úrazů se pak samozřejmě zvýší, když lyžaři vyrazí po sjezdovce posíleni alkoholem. I takové případy nejsou výjimkou a často končí tragicky. Upozorňuji tedy všechny na bezpodmínečné dodržování všech pravidel bezpečného pohybu na sjezdových tratích, zejména Desatera FIS, které najdou na www.hscr.cz," doplnil náčelník Mašín.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Od roku 2020 je očkování psa platné pouze s označením mikročipem
FOTO: V Levínské Olešnici vzpomínali na spisovatelku Boženu Šimkovou
Bytový dům v Granátové ulici v Turnově bude zateplen
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 28. února až 1. března
Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací

Nejčtenější články

26.02.: V souvislosti s koronavirem přijaly hygiena i kraj preventivní opatření
26.02.: Ve finále zimního turnaje se utkají domácí Lomnice a Železný Brod
26.02.: Oprava mostu v Turnově pokračuje, hotovo bude na konci prázdnin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT