Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

17.06.2020 13:45:14 | Autor: TZ Tým bezpečnosti silničního provozu | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Nehody v kraji si letos vyžádaly už 5 obětí a 17 těžce zraněných

Policisté od ledna do května letošního roku šetřili v Libereckém kraji 1 714 dopravních nehod. Oproti loňsku je jich za prvních pět měsíců evidováno sice o 188 méně, nepříznivé však je, že se zvýšil počet tragických nehod, které skončily úmrtím. Viníkem těchto smrtelných střetů byl alkohol za volantem a rychlost. Kraj společně s Policií ČR, Týmem silniční bezpečnosti a BESIPem pokračuje v programech prevence jak mezi dospělými, tak dětmi.

Na silnicích v Libereckém kraji letos přišlo o život 5 lidí, 17 osob bylo těžce zraněno. Další dopravní nehody si vyžádaly 336 lehce zraněných. „Porovnáme-li výsledky s prvními pěti měsíci loňského roku evidujeme o dvě oběti dopravních nehod více, o 4 osoby pak meziročně klesl počet těžce zraněných. Z dlouhodobého hlediska však sledujeme sestupný trend následků nehod, k čemuž přispívá také řada preventivních programů, které se u nás realizují" řekl Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a dodává, že meziroční srovnání není příznivé v celé České republice. Od ledna do května přišlo o život 182 lidí, což představuje meziroční nárůst o 7 obětí. Dohromady policisté na českých silnicích šetřili už 36 307 dopravních nehod.

V rámci okresů je na tom nejhůře Liberecko, kde při nehodách zemřeli tři lidé, další dva skončili s vážným poraněním. Dále Semilsko, kde při nehodách zemřeli dva lidé, pět se jich těžce zranilo. Českolipsko eviduje sedm těžce zraněných. V okresu Jablonec si prvních pět měsíců letošního roku vyžádalo tři těžce zraněné.

Počet dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel klesl meziročně o 143 na 1 239. Žebříček viníků vede v policejních statistikách zvěř a domácí zvířata. Za viníky jsou označena ve 392 případech. Řidiči nemotorových vozidel způsobili 51 nehod a chodci 8 dalších. V 8 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Požití návykových látek může za 108 nehod, což je ve srovnání s předchozím rokem o 34 případů více. „Alkohol za volantem je letos v našem kraji opravdu závažným problémem. Počet nehod, kdy byl u viníka nehody zaznamenán alkohol nebo drogy, výrazně vzrostl. Více jak polovina těchto nehod byla způsobena řidiči s hladinou vyšší než 1,5 promile, což představuje již středně těžkou opilost. Nejen že takový řidič podstupuje mnohonásobně vyšší riziko nehody, ale při samotné nehodě se hůře chrání a následky bývají těžké až fatální" upozornilJan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Liberecký kraj a jeho partneři věnují zvýšení bezpečnosti silničního provozu trvalou pozornost. „Naše preventivní programy běží již na plné obrátky. Mimo akce dopravní výchovy, jsme se v poslední době věnovali učitelům v autoškolách a pořádali jsme pro ně zajímavý seminář a kurz. Připravujeme také osvětovou kampaň zaměřenou na problematiku alkoholu za volantem, nepřiměřené rychlosti a používání mobilních telefonů. S šířením této osvěty nám pomohou známí sportovci z našeho kraje," dodal Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Na řidiče v Libereckém kraji dohlížel policejní autobus
Desátý ročník projektu Na kole jen s přilbou odstartoval v Bedřichově
U silnic v Libereckém kraji přibyly od začátku roku další tři křížky
Řidič havaroval na Všeni pod vlivem alkoholu
Pro zraněného motorkáře v Jirkově u Železného Brodu letěl vrtulník
Zraněného řidiče u Turnova transportoval do nemocnice vrtulník
Opilý řidič vyjel u Koberov mimo silnici a převrátil se na střechu
Ke srážce aut došlo v Hrabačově, jedna osoba nepřežila, sedm zraněno
V Brodě se auto srazilo s mladou chodkyní. Ta měla na uších sluchátka
Střet nákladního a osobního auta u Bílého Kostela si vyžádal lidský život
Hasiči zasahují u hromadné nehody na dálnici D10 u Svijan
První den roku 2020 z pohledu hasičů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Lze žádat o příspěvek na péči o trvalé travní porosty

V letošním roce je opět možné žádat o finanční příspěvek na péči o trvalé travní porosty. Tento příspěvek je určen na podporu cenných lučních společenstev a jeho zdrojem je Program péče o krajinu Ministerstva životního prostředí. Nově je tato finanční podpora dostupná i pro žadatele s menší výměrou lučního porostu - je možné žádat na podporu porostů o výměře 0,3-5 ha (3 000-50 000 m2). Příspěvek nelze kombinovat s příspěvky z Agroenviromentálně-klimatických programů Ministerstva zemědělství. Příspěvek slouží jako podpora péče o trvalé travní porosty, a to správnými a šetrnými způsoby, ať už se jedná o seč s úklidem travní hmoty nebo pastvu. Za seč není považováno mulčování. Výše příspěvku na posekané a sklizené pozemky bude určena jako podíl přidělených finančních prostředků a počtu hektarů travních porostů, zjištěných na základě přijatých žádostí. Uzávěrka příjmů všech žádostí je 31. května 2021.

Zrušení plánovaných květnových akcí na hradě Valdštejně

Z důvodu současných vládní nařízení a s nimi spojených opatření v naší republice jsou do konce května zrušeny všechny připravené kulturní akce na hradě Valdštejně. Uzavřeny pro návštěvníky zatím zůstávají kulturní památky hrad Valdštejn i Synagoga Turnov.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rytkyně Pavlína Čambalová představuje výrobky ve vlastním ateliéru
Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek
FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
Krajští policisté se zaměřili na kontrolu vozidel v provozu

Nejčtenější články

19.04.: Obrazem: Stovky lidí podpořily ředitele Waldorfské školy v Semilech
18.04.: FOTO: Ve Studenci rekonstruovali kabiny a zázemí fotbalistů
17.04.: Hasiči zasypali rozsáhlou olejovou skvrnu v Horních Mísečkách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT