Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví

28.08.2019 07:27:55 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Nepřístupné památky blíže lidem, i to jsou Dny evropského dědictví

Zajímavé a také částečně nebo úplně nepřístupné památky se během Dnů evropského dědictví otevřou pro veřejnost. Konají se v týdnu od soboty 7. září do neděle 15. září. Letošním tématem jsou Památky a zábava. V rámci Dnů evropského dědictví se nejen zpřístupní veřejnosti spousta staveb, ale je připraven i doprovodný program s přednáškami, slavnostmi a koncerty.

„Při návštěvě památkově chráněných budov je zajímavé poznat nejen jejich historii, ale podívat se také na skvělé řemeslo našich předků. Obdivuhodné je mimo jiné to, jak jej zvládali i bez dnešních sofistikovaných nástrojů, se znalostmi a dovednostmi děděnými z generace na generaci. Na památkách je vždy co objevovat," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V rámci Dnů evropského dědictví se návštěvníkům otevře okolo 60 památek. Lidé se mohou těšit i na zajímavý kulturní program, například ten v Jilemnici, kde na ně čeká od 2. do 7. září vycházkový okruh, který je provede po místech souvisejících s výročím 130 let od založení Klubu českých turistů ve městě.

V Muzeu výroby korálků v Alšovicích si mohou lidé pohrát v kreativních dílničkách nebo si užít komentované prohlídky výroby. V sobotu 14. září 2019 proběhne i s průvodním slovem návštěva kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci. O víkendu 14. a 15. září se pak v Železném Brodě uskuteční Skleněné městečko, tradiční setkání sklářů, výtvarníků, historiků, sběratelů i laických obdivovatelů sklářského umění a kvalitního řemesla.

Seznam zapojených a otevřených památek najdou zájemci na webu www.historickasidla.cz. Národní zahájení Dnů evropského dědictví se uskuteční v Litomyšli od pátku 6. září do neděle 8. září.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích probíhá i v září bohatý program
Dny evropského dědictví na Valdštejně doplní varhanní koncert
Jilemnické poznávání odstartuje Dny evropského dědictví v Jilemnici

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rekonstrukce Nádražní ulice v Rychnově skončila, plánují opravy mostů
Michal a David se předvede v dušičkovém streamu
Regionálním produktem jsou i květiny z Jindřichovic a Stráže
Další autobusové zastávky v kraji mají nové označníky
V Turnově představili studii regenerace sídliště Přepeřská

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
30.10.: V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
29.10.: FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT