Nominujte Mistra tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje

10.04.2020 07:37:40 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov,Liberecký kraj

Nominujte Mistra tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje

Rukodělné tradice v moderní době drží při životě řemeslníci a drobní výrobci. Liberecký kraj jejich snahu v zachování dávného odkazu předků oceňuje a od roku 2012 udílí titul Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje.

„O jeho udělení rozhoduje Rada Libereckého kraje na základě doporučení výboru cestovního ruchu, památkové péče a kultury. Titul se uděluje výrobci, respektive řemeslníkovi na dobu neurčitou," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta; právě jeho podpis nechybí na jmenovacím dekretu, který ocenění řemeslníci obdrží.

Současně s dekretem získají ocenění řemeslníci i grafické logo jakožto marketingovou známku kvality. Mohou jej používat na svých výrobcích.

„Ocenění je vyjádřením veřejného uznání a podpory osobám žijícím ve zdejším kraji, které se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím. Titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik," doplnila radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Dva řemeslníky pro tento rok nominovalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Jsou jimi Jiřina Štrynclová z Pěnčína, která vyrábí skleněné figurky a košíkář Patrik Budka z Dlouhého Mostu.

Návrhy na udělení titulu se podávají písemnou formou Muzeu Českého ráje v Turnově nejpozději do 30. října 2020 pro udělení v roce 2021. Součástí návrhu je obrazová dokumentace výrobků, případně jejich reprezentativní ukázka. Jednotlivé obory tradiční rukodělné výroby se vymezují podle základního materiálu, se kterým výrobce pracuje. Titul může být udělen pouze občanům České republiky s trvalým pobytem na území Libereckého kraje.

Návrhy na udělení titulu mohou předkládat vědecké a odborné instituce, muzea, občanská sdružení, jiné neziskové a zájmové organizace, fyzické osoby, působící v daném oboru, orgány státní správy a samosprávy. Od roku 2012 obdrželo titul Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje celkem 19 osob.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Staročeské trhy v Turnově opět uctí mistry řemesel
Staročeské řemeslnické trhy se letos v Turnově bohužel neuskuteční
Ocenění Mistrům rukodělné výroby okořenilo řemeslnické trhy v Turnově

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turistické autobusy s přepravou kol jezdí v Českém ráji i v roce 2020
FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
Semilská knihovna dětem: novinky, soutěže a čtení na Ostrově!
Záchranáři ZZS Libereckého kraje děkují za pomoc i podporu
Návštěvy ve zdravotnických zařízeních KNL jsou od 1. června povoleny

Nejčtenější články

31.05.: FOTO: Nové motomuzeum přilákalo do Železného Brodu stovky fandů
31.05.: Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT