Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová

21.10.2020 22:03:01 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Novým šéfem opery Divadla F. X. Šaldy se stane Linda Keprtová

Ke jmenování Lindy Keprtové šéfem opery Divadla F. X. Šaldy došlo po té, kdy ředitelka divadla Jarmila Levko odvolala 20. října stávajícího šéfa Martina Doubravského. Za odvoláním stálo, podle vyjádření ředitelky, selhání v komunikaci v krizových okamžicích pandemie koronaviru v divadle.

Výměna vedení souboru byla již plánována, okolnosti však celou záležitost jen urychlily. Martina Doubravského v pozici šéfa opery nahradí dosavadní režisérka a dramaturg opery Linda Keprtová. Absolventka brněnské JAMU oborů sbormistrovství a operní režie začala spolupracovat v DFXŠ v roce 2012 již jako začínající režisérka. Po angažmá v opeře Štátného divadla Košice nastoupila do pevného úvazku do Divadla F. X. Šaldy v roce 2016.

V Liberci se během dosavadního osmiletého působení vypracovala v jednu z nejvýraznějších postav české operní režie a to právě v uměleckém tandemu s Martinem Doubravským. Na počátku roku se zmíněnému tandemu dostalo ocenění ve formě opakovaného vítězství na hlavním českém festivale operního divadla Opera2020, v neposlední řadě nominací společné inscenace Janáčkových Příhod lišky Bystroušky na Cenu Divadelních novin.

„Dovolte mi na tomto místě především poděkovat. Poděkovat Martinu Doubravskému, který mě do divadla přivedl, naučil mě mnohému, byl mi v mém uměleckém počínání prvním posluchačem a dramaturgem. A čím déle se pohybuji v divadelním prostředí, tím více si uvědomuji, jak vzácné je najít člověka, se kterým si můžete toliko rozumět ve svých představách, komu můžete svěřit své pochyby. V neposlední řadě bych také ráda poděkovala ředitelce Jarmile Levko, která do mě v tuto chvíli vkládá důvěru, a já se pokusím ji nezklamat. Pokusím se nezklamat ani diváckou obec, ani nikoho ze souboru. Ze souboru, který je díky koncepčnímu, dlouhodobému vedení ve velmi dobré kondici a mou největší výzvou a přáním je, v tomto trendu pokračovat. Budu doufat, že se nám společně bude dařit a to nejen v těchto těžkých " nejistých" časech," uvedla nastupující šéfka opery Linda Keprtová.

„V současné chvíli řešíme v divadle velmi nestandartní situace. Kvůli epidemii koronaviru je (nejen) naše divadlo v krizi. Musím říci, že v těchto krizových okamžicích naše komunikace bohužel selhala a proto jsem se rozhodla Martina Doubravského z funkce šéfa opery odvolat a to k 1. 11. 2020. Martina Doubravského si vážím jako vynikajícího umělce, o čemž svědčí i fakt, že zůstává v našem divadle na velmi důležité pozici šéfdirigenta. Na post šéfa opery jsem jmenovala od 1. 11. 2020 Lindu Keprtovou, která dosud působila v našem divadle jako režisér a dramaturg opery. Tato změna byla již plánována, okolnosti jen celou záležitost urychlily," vysvětlila své rozhodnutí ředitelka DFXŠ Jarmila Levko.

„Soubor liberecké opery má kromě vysoké profesionální úrovně též mimořádný dar, předávat divákům něco navíc, dar spontánního uměleckého sdělení spojeného s nevšední schopností spolupráce. Žádný šéf opery si nemůže přát víc a já si velmi přeji, aby tomu tak bylo i nadále, doplnil odcházející umělecký šéf operního souboru Martin Doubravský.

Martin Doubravský byl nejdéle sloužícím šéfem jednoho operního souboru. Vedení liberecké opery převzal už ve svých 34 letech. V Divadle F. X. Šaldy působí od roku 1990. Celý svůj profesní život zasvětil tedy právě Šaldovu divadlu. Během jeho šéfovského působení získal soubor liberecké opery šestkrát hlavní cenu prestižního festivalu Opera, což je mimořádný úspěch a důkaz, že opera v Liberci byla vedena správným směrem.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Zemřel herec libereckého divadla Ladislav Dušek
V libereckém divadle má premiéru opera Lovci perel od Georgese Bizeta
Liberecké divadlo F. X. Šaldy v červnu opět hraje pro živé diváky
Diváci Divadla F. X. Šaldy Liberec se z obýváků vrací zpět do hlediště!
Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít novou přístavbu

Celkem 8 011 320,35 korun navíc vyčlení Liberecký kraj na vybudování přístavby domova se zvláštním režimem při Domově důchodců Velké Hamry, p. o. Zvýší se tím o 41 míst kapacita dosavadních prostor. Celkové náklady projektu činí 73 milionů korun, dokončen by měl být nejpozději na sklonku roku 2022. Více podrobností

Horská služba Jizerské hory má nového náčelníka

Od 1. prosince 2020 se ujímá funkce náčelníka Horské služby v Jizerských horách padesátiletý David Savický. Od narození v roce 1970 je nerozlučně s pohořím spjat. Narodil se ve Frýdlantu, do pětatřiceti let žil v Novém Městě pod Smrkem a poté přesídlil do Oldřichova v Hájích. Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem, a to tělesnou výchovu a zeměpis. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hrad Svojkov: skála, pískovec a přítel Mistra Jana Husa
Krajští radní jmenovali nové členy komisí a zřídili jednu novou
Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
Vysadili ovocné stromořadí Na pískách v Turnově
Dlouholetý starosta a senátor Jaroslav Zeman je novým členem SLK

Nejčtenější články

01.12.: Mikulášské slavnosti proběhly v Lomnici tentokrát bez diváků
02.12.: Obrazem: Vánoční výzdoba na Jilemnicku 2020
30.11.: VIDEO: Začátek adventního času 2020 v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT