O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec

04.07.2020 16:33:32 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Martinice,Liberecký kraj

O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec

Třiadvacet kandidátů z českých regionů se letos uchází o cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro. Za Liberecký kraj jsou to otevření muzea a naučné stezky Nádraží Martinice a obnova Beranova hostince v Trávníčku. Hlasovat pro ně lze na internetových stránkách Národního památkového ústavu do 15. srpna.

„Za obnovou obou památek stojí neziskové organizace. Spolky nadšenců, vytrvalých lidí, kteří se pustili do dlouhodobé práce i s vědomím toho, že se jedná o tisíce hodin věnovaných záchraně němých pamětníků historie. Ocenění by si zasloužily obě obnovy," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „Mimochodem, za rok 2018 získala cenu Patrimonium pro futuro obnova zámeckého areálu Navarov."

Železniční stanice Martinice v Krkonoších představuje unikátně dochovaný areál, dokumentující systém řízení a zabezpečení provozu na železnici během 20. století. Dochované objekty a dodnes funkční zařízení pocházejí z let 1871-1948 a reprezentují tak železniční dopravu ve vrcholném období jejího rozvoje. Spolku železniční historie Martinice v Krkonoších se podařilo dosáhnout v roce 2016 prohlášení stanice kulturní památkou. V roce 2019 u příležitosti Oslav 120 let lokálky z Martinic do Rokytnice zahájilo provoz muzeum v budově stanice a otevřela se naučná stezka areálem a blízkým okolím.

Nejcharakterističtějším znakem stanice jsou funkční mechanická návěstidla, vodní jeřáby, popelová jáma, osvětlovací stožáry, mechanické závory, ale také výpravní budova z roku 1871, vodárna, výtopna, skladiště, strážní domek a dvě stavědla. Elektromechanické zabezpečovací zařízení, do kterého jsou mechanická návěstidla - včetně dnes již unikátních seřaďovacích - zapojena, pochází stejně jako budovy obou stavědel z let 1946 až 1948. Památkovou hodnotu areálu výrazně zvyšuje skutečnost, že staniční zabezpečovací zařízení je stále plně funkční a využívané. Nová naučná stezka o délce 1,5 kilometru pak čítá devět zastavení a přibližuje jednotlivé technické unikáty.

Beranův hostinec v Trávníčku, usedlost, jejíž historie sahá až do 16. století, po mnoho generací vlastnil rod Beranů a sloužila restauračnímu provozu. Jádro dnešní roubené stavby pochází z počátku 19. století. Mimo jiné i díky tomu, že zůstala dochována ve velmi autentickém stavu bez zásadních novodobých úprav, byla v roce 2015 usedlost prohlášena kulturní památkou.

Dlouhodobě nevyužívaný objekt chátral až do roku 2014, kdy jej ve zcela havarijním stavu koupili současní vlastníci. Nosné konstrukce byly staticky narušené, střešní krytina i krov poškozené a řada částí a prvků chyběla nebo byla v dožilém stavu. Roubené stěny a podlahy byly napadeny dřevokaznými houbami. Objekt se ihned po svém zápisu do památkového seznamu dostal mezi ohrožené památky. Vznikl plán na jeho obnovu, která byla částečně financována z dotačních titulů ministerstva kultury a Libereckého kraje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Obrazem: Legiovlak dorazil na martinické nádraží
FOTO: Železniční lokálka Martinice - Rokytnice oslavila 120 let
O cenu památkářů se uchází dvě obnovené památky z Libereckého kraje
Most v Bystré a kaple v Navarově soutěží o celostátní památku roku
Papírna Hamr na Jezeře a zámecký areál Navarov Památkou roku 2017
Obrazem: Oslava prohlášení stanice v Martinicích kulturní památkou
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie
Obrazem: Oslavy 115 let lokálky v Martinicích
Záchrana barokního oltáře na Bezdězu je nominována na Cenu NPÚ

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Trojstrannou zahraniční spolupráci připomenou Slavnosti Trojzemí
Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT