O činnosti ČČK Semily v nouzovém stavu při pandemii covid–19

11.08.2020 10:41:42 | Autor: Marta Petráková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Semily,Pojizeří

O činnosti ČČK Semily v nouzovém stavu při pandemii covid–19

Na nenadálou situaci zareagoval OS ČČK Semily okamžitě po vypuknutí epidemie. Předseda výkonné rady spolku Zdeněk Pršala se zúčastnil jednání krizového štábu okresu Semily, a i když spolek nemá nehumanitární jednotku, velmi pružně se zapojil do plnění hlavních úkolů.

Jeho členové aktivně pomáhali zveřejňováním informací potřebných k zamezení šíření nemoci, spolupracovali se zdravotnickými zařízeními, poskytovali psychosociální pomoc potřebným občanům, podporovali izolované seniory a věnovali se i dalším humanitárním aktivitám.

OS ČČK Semily čelil koronavirové nákaze početně malým krizovým štábem, složeným z členů výkonné rady OS. Kromě pana Zdeňka Pršaly a jeho manželky Dany Pršalové se zapojily a projevily nadstandartní ochotu a obětavost i její členové Zdeňka Javůrková, Ivana Lencová a Petr Šmíd, přičemž největší díl práce odvedla paní Zdeňka Javůrková. Právě ona na úřadu OS ČČK neúnavně řídila a koordinovala činnost místních spolků v našem okrese, od 12. března do 11. května 2020 denně hlásila do Prahy nejen počet dobrovolnicemi ušitých roušek, ale i jejich následné využití, počty lidí, podílejících se na šití i shánění potřebného množství dezinfekce.

Krizovému štábu VR OS pomáhalo celkem 26 dobrovolníků, z toho 21 šiček a 5 těch, co poskytovali služby občanům, především starým a osamělým, v podobě obstarávání nákupů potravin, zajišťování léků, úklidu domácnosti, venčení pejsků, dopravu k lékaři či jen přátelské preventivní návštěvy, jejichž cílem bylo zbavit staré občany strachu z osamění v době pandemie.

Okresní spolek ČČK zajistil ušití celkem patnácti tisíc roušek a sehnal 200 litrů tolik potřebné dezinfekce. Ušité roušky byly rozváženy do nemocnic v Jilemnici a v Semilech, dále putovaly do Dětského domova v Semilech, Dětského domova Tereza v Benešově u Semil, Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a také do domů s pečovatelskou službou v Jilemnici, Horní Branné a Roztokách u Jilemnice. Byly poskytovány i obvodním lékařům, transfúzní stanici, lékárnám, prodejnám potravin, poštám, autoservisům, knihovnám, ale třeba i kominíkům a náhodným potřebným občanům.

To vše se dalo zvládnout jen díky úzké spolupráci s obecními a městskými úřady například v Jilemnici, Jablonci nad Jizerou, Semilech, Poniklé, Horní Branné, Kruhu, Roprachticích. Za tuto pomoc je na místě místním samosprávám v situaci, kdy stát zcela selhal, upřímně poděkovat. Dík si zaslouží i firma Coca Cola, která poskytovala dobrovolným šičkám roušek zdarma nápoje ze své produkce. Dvakrát byly nápoje dodány i do Dětských domovů v okrese.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i spolupráci s vedením Libereckého kraje, neboť to byly především samosprávy, kdo se největší měrou zasloužily o zvládnutí celé nepříznivé situace. A také nezměrnou obětavost dobrovolných šiček roušek, které nahrazovaly naprosto nedostatečnou pomoc státu, která měla být v této situaci samozřejmostí.

Všem bezejmenným hrdinům v první linii i všem, kteří jim z té druhé obětavě a nezištně pomáhali, patří uznání a dík! Jejich obětavost je zárukou toho, že bude stejně dobře zvládnuta i případná druhá vlna pandemie, přijde - li.

Na snímku je obrázek z Valné hromady Oblastního spolku ČČK Semily, která ocenila šičky s nejvyšším počtem ušitých roušek, pokud byly přítomny. Foto: Marta Petráková

Autor Marta Petráková, Oblastní spolek ČČK Semily

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oblastní spolek ČČK Semily hodnotil rok 2019

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny architektury v kraji představí Baťu, horolezce i železniční depo
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Oslavy historika Josefa Pekaře proběhly na Malém Rohozci
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Policisté hledají ztracenou třináctiletou dívku z Liberce

Nejčtenější články

28.09.: Rovensko porazilo Stráž a Turnov potvrdil první místo proti Skalici
29.09.: I.A třída: Lomnice i Bělá si připsaly jasné výhry
28.09.: Semilsko si zaslouží kvalitní napojení na okolní regiony

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT