O činnosti ČČK Semily v nouzovém stavu při pandemii covid–19

11.08.2020 10:41:42 | Autor: Marta Petráková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Semily,Pojizeří

O činnosti ČČK Semily v nouzovém stavu při pandemii covid–19

Na nenadálou situaci zareagoval OS ČČK Semily okamžitě po vypuknutí epidemie. Předseda výkonné rady spolku Zdeněk Pršala se zúčastnil jednání krizového štábu okresu Semily, a i když spolek nemá nehumanitární jednotku, velmi pružně se zapojil do plnění hlavních úkolů.

Jeho členové aktivně pomáhali zveřejňováním informací potřebných k zamezení šíření nemoci, spolupracovali se zdravotnickými zařízeními, poskytovali psychosociální pomoc potřebným občanům, podporovali izolované seniory a věnovali se i dalším humanitárním aktivitám.

OS ČČK Semily čelil koronavirové nákaze početně malým krizovým štábem, složeným z členů výkonné rady OS. Kromě pana Zdeňka Pršaly a jeho manželky Dany Pršalové se zapojily a projevily nadstandartní ochotu a obětavost i její členové Zdeňka Javůrková, Ivana Lencová a Petr Šmíd, přičemž největší díl práce odvedla paní Zdeňka Javůrková. Právě ona na úřadu OS ČČK neúnavně řídila a koordinovala činnost místních spolků v našem okrese, od 12. března do 11. května 2020 denně hlásila do Prahy nejen počet dobrovolnicemi ušitých roušek, ale i jejich následné využití, počty lidí, podílejících se na šití i shánění potřebného množství dezinfekce.

Krizovému štábu VR OS pomáhalo celkem 26 dobrovolníků, z toho 21 šiček a 5 těch, co poskytovali služby občanům, především starým a osamělým, v podobě obstarávání nákupů potravin, zajišťování léků, úklidu domácnosti, venčení pejsků, dopravu k lékaři či jen přátelské preventivní návštěvy, jejichž cílem bylo zbavit staré občany strachu z osamění v době pandemie.

Okresní spolek ČČK zajistil ušití celkem patnácti tisíc roušek a sehnal 200 litrů tolik potřebné dezinfekce. Ušité roušky byly rozváženy do nemocnic v Jilemnici a v Semilech, dále putovaly do Dětského domova v Semilech, Dětského domova Tereza v Benešově u Semil, Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a také do domů s pečovatelskou službou v Jilemnici, Horní Branné a Roztokách u Jilemnice. Byly poskytovány i obvodním lékařům, transfúzní stanici, lékárnám, prodejnám potravin, poštám, autoservisům, knihovnám, ale třeba i kominíkům a náhodným potřebným občanům.

To vše se dalo zvládnout jen díky úzké spolupráci s obecními a městskými úřady například v Jilemnici, Jablonci nad Jizerou, Semilech, Poniklé, Horní Branné, Kruhu, Roprachticích. Za tuto pomoc je na místě místním samosprávám v situaci, kdy stát zcela selhal, upřímně poděkovat. Dík si zaslouží i firma Coca Cola, která poskytovala dobrovolným šičkám roušek zdarma nápoje ze své produkce. Dvakrát byly nápoje dodány i do Dětských domovů v okrese.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout i spolupráci s vedením Libereckého kraje, neboť to byly především samosprávy, kdo se největší měrou zasloužily o zvládnutí celé nepříznivé situace. A také nezměrnou obětavost dobrovolných šiček roušek, které nahrazovaly naprosto nedostatečnou pomoc státu, která měla být v této situaci samozřejmostí.

Všem bezejmenným hrdinům v první linii i všem, kteří jim z té druhé obětavě a nezištně pomáhali, patří uznání a dík! Jejich obětavost je zárukou toho, že bude stejně dobře zvládnuta i případná druhá vlna pandemie, přijde - li.

Na snímku je obrázek z Valné hromady Oblastního spolku ČČK Semily, která ocenila šičky s nejvyšším počtem ušitých roušek, pokud byly přítomny. Foto: Marta Petráková

Autor Marta Petráková, Oblastní spolek ČČK Semily

Článek je zveřejněn v rubrice Došlo do redakce, která je určena pro články a názory čtenářů a nemusí se shodovat s názory redakce.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Oblastní spolek ČČK Semily hodnotil rok 2019

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dotace z městského rozpočtu zatím v Turnově na rok 2021 nevyhlašují

Žádný z odborů Městského úřadu Turnov proto nebude vypisovat prozatím žádnou dotační výzvu pro podávání žádostí, jak tomu vždy na přelomu roku bývalo. „Důvodem jsou restrikce Poslanecké sněmovny, změny v superhrubé mzdě i pokles rozpočtového určení daní kvůli Covid-19," řekl starosta Tomáš Hocke. Problematiku výše rozpočtu a možné vypsání dotací, případně ve sníženém rozsahu, budou řešit turnovští zastupitelé na lednovém zasedání zastupitelstva.

Kromě bodů by měl Jablonec na jaře slavit i jubilea

Pokud sněhové podmínky dovolí a teplické vytápění na Stínadlech bude mít odpovídající výkonnost, čeká na jablonecké fotbalisty ligový výkop 2021. Samozřejmě ve fotbale jde hlavně o získané body, od nich se odvíjí mnohé. Před jabloneckým týmem však stojí v průběhu jara některé zajímavé výzvy v podobě možného překonání 1100. gólu jablonecké ligové historie, 90 zápasů na lavičce nebo 100. ligové penalty. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Podzemní chodba i loupežníci. Skalní hrad v Oldřichově halí tajemno
Obrazem: Zimní Semily v lednu 2021
Youth Cup v Harrachově přinesl vítězství i mladým českým sdruženářům
Polyfunkční centrum v Turnově před dokončením, řeší vnitřní vybavení
Meteorologové varují v noci z neděle na pondělí před větším mrazem

Nejčtenější články

16.01.: Hasiči po novém sněhu řešili nehody, ve Vítkovicích sjelo auto do řeky
17.01.: Policie žádá o pomoc při pátrání po patnáctileté Elišce z Liberce
15.01.: Růst aktuálně nakažených pomalejší, očkovacích vakcín stále málo

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT