O Památku roku se uchází i rekonstrukce kaple ve Volavci u Turnova

27.06.2019 10:54:54 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

O Památku roku se uchází i rekonstrukce kaple ve Volavci u Turnova

Další památkou, která se uchází o titul Památka roku Libereckého kraje, je kaple sv. Jana Nepomuckého ve Volavci nedaleko Turnova. Nedávno prošla celkovou rekonstrukcí uvnitř i zvenčí a v květnu se uskutečnilo její slavnostní znovuvysvěcení.

„Ve Volavci iniciovali restaurování kapličky místní obyvatelé. Při jejím vysvěcení se sešlo mnohem víc lidí, než kolik je stálých obyvatel. A bylo jasné, jak moc jim na obnově záleželo. Kaplička určitě stojí za zastavení. I malé památky významně ovlivňují ráz krajiny a mnohé vypovídají o místě samotném," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Klasicistní kaplička ve Volavci byla postavena v roce 1841. Na poslední opravu exteriéru z roku 2017 navazovala v roce 2018 kompletní rekonstrukce interiéru. Té předcházel restaurátorský průzkum.

Ukázalo se, že stěny obsahují 4 vrstvy výmalby, z toho dvě poslední bílé vápenné. Po konzultaci s pracovníky Národního památkového ústavu z Liberce bylo rozhodnuto restaurovat druhou nejstarší vrstvu pocházející pravděpodobně z roku rekonstrukce 1905, která měla bohatou a relativně zachovalou a čitelnou výzdobou. Malířské práce stěn a stropu kaple prováděla akademická malířka Anna Svobodová.

Kaplička ve Volavci po opravě V interiéru se nalézá oltář sv. Jana Nepomuckého od kameníka Jana Zemana. Dvě sochy klečících andělů držících rohy hojnosti, původně umístěné po stranách světce, byly v polovině 90. let odcizeny.

Akademický sochař Pavel Míka provedl autorskou rekonstrukci nových andělů, kteří byli ve spolupráci s restaurátorem Petrem Verichem zhotoveni nově z hořického pískovce. Socha světce byla očištěna, byly zdokumentovány poškozené části, vyrobena a osazena nová svatozář a provedena tvarová a barevná retuš oltáře jako celku.

Soutěž Památka roku Libereckého kraje vypsal na počátku dubna Liberecký kraj. Mohli se do ní přihlašovat majitelé památek, jejichž obnovu nebo alespoň jednu etapu obnovy dokončili v loňském roce.

Do soutěže se nakonec přihlásilo sedm památek, z nichž byla vybrána jedna, která obdrží finanční odměnu ve výši padesát tisíc korun a trvalou pamětní desku s označením Památka roku 2018 Libereckého kraje. Vítěz soutěže je zatím neveřejný. Vyhlášení proběhne během Dnů evropského dědictví 14. září tohoto roku v Jablonci nad Nisou.

Související články:

Další kandidát na Památku roku: kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci

O titul Památka roku se uchází i Karlovské náměstí v Lomnici

O Památku roku se uchází také obnovená zvonice v Bítouchově

Do soutěže Památka Libereckého kraje se jako první přihlásili v Desné

Liberecký kraj podporuje obnovu památek na svém území

Vlastníte kulturní památku? Přihlaste ji do soutěže

Hrad Valdštejn je za obnovu areálu oceněn v anketě Památka roku

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě Šest jednotek požární ochrany vyjelo v neděli 20. září před jednou hodinou ranní k požáru střechy rodinného domu v obci Tanvald (Šumburk nad Desnou). Na jeho likvidaci hasiči nasadili postupně dva vodní proudy. Na místě zasahovaly profesionální jednotky ze stanice Jablonec nad Nisou, stanice Tanvald. Dále pak JSDH Desná, JSDH Velké Hamry - Velké Hamry I, JSDH Tanvald - Tanvald Šumburk, JSDH Tanvald - Horní Tanvald. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vnitřní dopravce modernizuje vozový park a má ušetřit kraji peníze
Již 8. ročník kampaně Vlajka pro Masaryka
Krajská vědecká knihovna v Liberci se připravuje na Týden knihoven
VIDEO: Běh Přes desenské kopce 2020
Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů

Nejčtenější články

20.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT