Oblastní galerie Liberec vynaloží na restauraci děl statisíce korun

29.10.2019 17:00:09 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Oblastní galerie Liberec vynaloží na restauraci děl statisíce korun

Více než dvacet tisíc uměleckých děl má ve svých sbírkách Oblastní galerie Liberec, která je pátou největší institucí svého druhu v České republice. Řada jich je ale ve špatném stavu a galerie je musí postupně restaurovat. V letošním roce věnuje na tyto účely více než 200 tisíc korun, a to také díky příspěvku Libereckého kraje.

Kraj galerii dotaci na restaurování sbírkových předmětů poskytl opakovaně. „Letos to bylo celkem dvě stě tisíc korun, za které galerie restauruje patnáct obrazů," uvedla Květa Vinklátová, radní Libereckého kraje zodpovědná za resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Restaurováním projdou například obrazy Wilhelma Riedla, Willi Nowaka nebo Zdeňka Rykra.

Přestože galerie má v názvu slovo oblastní, pocházejí obrazy, sochy, ale především grafiky a kresby prakticky z celé Evropy a jejich stáří se pohybuje v rozpětí od pozdního středověku po současnost.

„Ve sbírkách určitě vyniká odkaz průmyslníka Heinricha Liebiega, který galerie částečně vystavuje ve stálé expozici," doplnila Květa Vinklátová.

Wilhelm Riedel - Krajina s antickými chrámy - 1862<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Galeristé se snaží mít sbírky v dobrém stavu. „Hodně se to zlepšilo po přestěhování do Lázní, ale stále splácíme staré dluhy, protože ve staré galerii nebyl speciální depozitář a díla poměrně trpěla," vysvětlil důvody restaurování Jan Randáček, ředitel galerie.

Výběr děl k restaurování se řídí jasnými pravidly a přednost tak mají ta, jež jsou ve velmi špatném stavu nebo naopak díla, která se mají objevit na výstavách - ať už v Lázních nebo v jiných galeriích. Mezi nejčastější poškození patří uvolněná nebo popraskaná malba, jejichž restaurování sice není technologicky náročné, ale je velmi zdlouhavé, protože se jedná o práci vyžadující preciznost a zkušenosti.

Technologicky náročnější bývají retuše nebo odstranění starých laků. V tomto případě musí restaurátor provést chemický rozbor původních laků a zvolit takový postup, který zlepší vnímání obrazu a současně bude chemicky stabilní, aby nedocházelo k dalšímu poškození díla.
„Restaurování je bohužel nekonečný proces. Umělecká díla samozřejmě stárnou, i když mají zajištěné to nejlepší uložení se stálými klimatickými podmínkami. Peníze na restaurování budou tedy potřeba i v dalších letech a jsem rád, že Liberecký kraj na to ve svém rozpočtu pamatuje," doplnil Jan Randáček.

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Galerie má otevřeno denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin. Každý čtvrtek galerie nabízí prodlouženou otvírací dobu do 19 hodin a bezplatný vstup do všech expozic a výstav.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Knihovny, muzea a divadla slaví 30 let svobody výstavami i besedami
Restaurováním projdou sbírkové předměty Oblastní galerie Liberec
Proč vyrostly u Oblastní galerie sochy? Prozradí komentovaná prohlídka
Socha Čerta před libereckou galerií zmizela
Kraj přispěje na lepší ozvučení v Oblastní galerii Liberec

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT