Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

01.12.2013 20:01:37 | Autor: Jiří Novák | Rubrika: KULTURA | Obce: Jilemnice

Obrazem: Zahájení výstavy betlémů a kreseb Marie Fischerové-Kvěchové

V Erbovním sále Krkonošského muzea v Jilemnici otevřeli s příchodem adventu v pátek 29. listopadu současně dvě výstavy. Vernisáž zpestřilo pro přítomné vystoupení folklorního souboru Haverlanti při ZUŠ Jilemnice.

„Každoročně s příchodem adventu se snažíme v Krkonošském muzeu uspořádat výstavy s vánoční tématikou. Letos jsme otevřeli dvě výstavy současně. Na výstavě z díla všestranné výtvarnice Marie Fischerové-Kvěchové si mohou návštěvnici prohlédnou portréty a něžné kresby často inspirované pobytem autorky v Krkonoších, zejména na Benecku, dále betlémy návrhy porcelánu a balících papírů. Věnovala se, ale převážně ilustrování knížek pro děti, ilustrovala například Sládkovy Skřivánčí písně, Kožíškův slabikář Poupata, Babičku Boženy Němcové, Broučky Jana Karafiáta a mnoho dalších," uvedl výstavu ředitel Krkonošského muzea Jan Luštinec. 

Druhá výstava je věnována Králickým betlémům. „Králicko bylo v minulosti centrem betlemářství, o betlémy s nezaměnitelnou podobou byl velký zájem v Krkonoších i v zahraničí. Po odsunu německého obyvatelstva betlemářství takřka zaniklo," vysvětlil Jan Luštinec. Expozice přestavuje ukázky figurek a tvorby betlémáře Josefa Komárka, doplněná o historické exponáty z depozitáře muzea v Jilemnici a Vrchlabí. Pozvání na vernisáž přijala vnučka Marie Fischerové-Kvěchové a tvůrce a znalec Králických betlémů Josef Komárek.

Výstavu betlémů doplní ukázky postupů výroby a řezby figurek. Dozvíte se také, že není betlém jako betlém a jaká je jejich historie. Výstava betlémů potrvá do 31. ledna 2014 a výstava ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové do 23. února 2014.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 46 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT