Obrazy automobilového světa odhalí výtvarníci Rameš a Zapadlo

25.05.2011 17:17:10 | Autor: Jan Zápotocký a mulom | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Obrazy automobilového světa odhalí výtvarníci Rameš a Zapadlo

Automobilový sport či dějiny automobilů lze vyjádřit fotografií, kresbou nebo nejrůznějšími modely. V neděli 29. května od 10 hodin bude slavnostní vernisáží v lomnickém muzeu zahájena výstava známých „automobilových" výtvarníků Jiřího Rameše a Václava Zapadlíka.

Česká republika se mohla pochlubit třemi výtvarníky světové úrovně. Vedle Václava Zapadlíka to byl Václav Král a nejmladší z nich je Jiří Rameš. Výstavu obrazů v Muzeu v Lomnici nad Popelkou, která potrvá od 29. května do 12. července, doplní zajímavá a rozsáhlá sbírka automobilových modelů v měřítku 1:18 a 1:24 a zvláštní vzpomínka bude věnována panu Petru Doležalovi, lomnickému občanovi a vynikajícímu jezdci v závodech do vrchu, jenž zemřel právě před rokem.                      

V neděli 5. června mezi 9 až 10 hodinou tuto výstavu dokonce navštíví soutěžní posádky akce Veteránem Českým rájem, která se letos koná pod tímto názvem už poosmé. Tato automobilová akce je zpravidla třídenní. Pátek a neděle jsou volné výletní dny bez soutěžení posádek. Trasa povede, jak název napovídá, oblastí Českého ráje v rozsahu asi 40 až 50 kilometrů podle mapy. V sobotu 4. června se pro diváckou veřejnost uskuteční výstava veteránů na Valdštejnském náměstí v Jičíně. Následovat bude soutěžní jízda zmíněným regionem až do Mnichova Hradiště.

Večer čeká na soutěžící posádky vyhodnocení, předání cen, kulturní program a hudba s vystoupením kabaretních umělců. V neděli 5. června přijedou účastníci soutěže na již zmíněnou výstavu obrazů výtvarníků automobilového světa Jiřího Rameše a Václava Zapadlíka. Před budovou muzea na Husově náměstí se uskuteční přehlídka veteránů pro veřejnost s vyhlášením divácké ankety o nejkrásnější vůz. Diváci obdrží hlasovací lístky s čísly posádek a budou anonymně vybírat historické vozidlo v kategoriích auto a moto dle svého uvážení.

Na závěr dojde na vyhodnocení této divácké ankety a budou předány ceny vítězným posádkám. O dobrou náladu se po celou dobu postará hudební kvarteto, jehož repertoár se skládá z dobových písniček a upravených skladeb s texty odrážející dění kolem této dlouholeté akce. Zváni jsou všichni milovníci nostalgických časů, automobilových veteránů a vůně benzínu.

Václav Zapadlík

Příznivci a přátelé historických automobilů mu neřeknou jinak než Maestro. A víte proč? Odpověď je jednoduchá. Nikdo jiný nemá pro výtvarné ztvárnění historických automobilů takový cit jako právě Václav Zapadlík. Automobily dokáže zobrazit s neobyčejnou věrností a také s notnou dávkou humoru vystihnout atmosféru doby. Umí precizně ztvárnit už dávno neexistující modely.

Na celém světě objevíme jen několik tak nadaných malířů jako skromný nenápadný muž s knírkem, jehož um zůstává v Čechách nedoceněný. Teprve po revoluci v roce 1989 se mohl svobodně vyjadřovat, malovat skvostné americké automobily a svět začal pomalu ale jistě objevovat krásu jeho děl. Naopak jeho kresby se dostaly před 14 lety do rukou majitele největšího amerického muzea historických automobilů Blackhawk Collection v Kalifornii. Ten byl propracovaností technických detailů vozidel a atmosférou závodů dob dávno minulých tak nadšen, že se rozhodl ve svém muzeu uspořádat výstavu. Většího uznání se ani Maestrovi nemohlo dostat. Dnešní zájem o jeho výtvarná díla je opravdovou satisfakcí za léta, kdy nebyl o jeho umění zájem, ba naopak a také kdy dostával za své obrazy otištěné v časopisech směšné honoráře. První samostatnou výstavu měl v České republice až v roce 2001 při Retro Prague.

Jiří Rameš

Zatímco Maestro se soustředí převážně na historické automobily, tak Jiří Rameš se věnuje hlavně závodním automobilům, i když veterána tu a tam také objevíme v jeho archivu. Vypracoval se mezi naše přední výtvarníky zabývající se motorismem a dovolím si tvrdit, že společně s Václavem Zapadlíkem jsou u nás nejlepší.

Tím se však nechci nikoho dotknout, protože se najde i řada dalších výtvarníků. Rameš začal malovat autíčka hned jak udržel tužku v ruce, a tak není divu, že na základní škole měl potíže s kantory. Učení šlo stranou a do sešitů pod lavicí neustále maloval auta. Učitelé rodičům jen zoufale opakovali - Váš syn o hodině kreslí nějaká auta a neučí se. Takhle z něj nic nebude. Tak se stal vlastně malířem samoukem, jenž vystřídal mnoho technik až zakotvil u kvaše (kombinace akvarelových barev s bílou temperou na papírovém kartonu). Tato technika umožňuje věrně zobrazit detaily a navíc umocňuje dynamiku, která z jeho kreseb přímo vyřazuje. Někdy máme pocit, jako by chtěl automobil vyjet z rámu obrazu.

Další výstavy najdete v rubrice Kultura

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj schválil strategický dokument pro podporu podnikání a výzkumu

Krajský dokument staví na odborných kapacitách místní výzkumné základny a firem v oblasti strojírenství, sklářství, optiky, nanotechnologií, robotiky či umělé inteligence. Své priority opírá o nejpokročilejší znalosti a technologické trendy a formuluje opatření pro jejich maximální využití v regionu. Je úzce propojen s nastavením finančních zdrojů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v období 2021+ na evropské, národní i regionální úrovni. „Jsme si vědomi, že síla nápadů a inovací, na kterých můžeme stavět ekonomickou prosperitu našeho regionu, není závislá ani na počtu obyvatel ani na velikosti území," uvedl Michal Kříž, člen rady kraje pro resort regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

TU Liberec přišla s projektem mapujícím historické zdroje vody

Návrh projektu, jehož cílem je vyhledávání zaniklých vodních prvků v krajině a nalézání metod jejich případné obnovy, představila letos v červnu Libereckému kraji Technická univerzita v Liberci. Celkové odhadované náklady jsou zhruba 6 milionů korun. Výstupy by měly být známy nejpozději v prosinci 2022. „Pokud by projekt uspěl ve vyhlášené výzvě, měl by se do něj zapojit i Krajský úřad Libereckého kraje. Výstupy můžeme v budoucnu použít i pro možné hodnocení žádostí o dotaci z dotačního programu Podpora zadržování vody v krajině, ale také pro plánování toho, jak pečovat o maloplošná chráněná území ve správě úřadu," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Hlavními výstupy projektu budou zejména určení polohy zaniklých vodotečí, rybníků, tůní a mokřadů, stopování meliorací a využití těchto dat při posuzování efektivity zamýšlených úprav krajiny. Projekt je v přípravné fázi a čeká na souhlasné stanovisko.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Do Soutěže Karla Hubáčka 2020 se přihlásilo téměř padesát staveb
O cenu památkářů se uchází nádraží Martinice a Beranův hostinec
Hradišťan s Jiřím Pavlicou otevřou Sedmihorské léto 2020
V Semilech začnou místo herbicidů plevel likvidovat horkou párou
Léto na hradech a zámcích

Nejčtenější články

03.07.: Lidí s koronavirem je v kraji už 81, nejvíc zahraničních dělníků v Liberci
03.07.: Bozkovská pouť nabízí opět bohatý program
03.07.: Hasiči vyprošťovali tatrovku v Mašově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT