Obyvatelům Turnova představili studii Regenerace sídliště Výšinka

22.06.2020 19:19:37 | Autor: Klára Preislerová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Obyvatelům Turnova představili studii Regenerace sídliště Výšinka

V pondělí 8. června měli občané Turnova možnost seznámit se s plánovanou Regenerací sídliště Výšinka, která byla představena veřejnosti v rámci setkávání starosty Tomáše Hockeho s občany. Připomínkovat studii můžete i nyní!

„Město Turnov má za sebou několik regenerací sídlišť. Nejdříve to bylo sídliště J. Patočky, minulý rok jsme dokončili etapu sídliště u Nádraží a po nějakém váhání, které bylo způsobeno Státním fondem rozvoje bydlení, se dostáváme k Regeneraci sídliště na Výšince," sdělil v úvodu dvacítce občanů starosta města Tomáš Hocke. „Sídliště na Výšince bylo zkolaudováno v roce 1990 a vnímáme ho jako jedno z nejkomplikovanějších sídlišť. Bytové domy jsou vysoké - mají až 8 podlaží, sídliště bylo postaveno v kopci a domy jsou blízko u sebe, oproti sídlišti u Nádraží, což limituje daný prostor," dodal Hocke.

V minulých letech zde proběhla regenerace zeleně, oprava hřišť, chodníku a došlo také k rozšíření parkováních stání a zlepšení průjezdnosti. „Regenerace sídliště Výšinka by měla být rozdělena na 5 - 6 etap a postupně bychom během 5 - 7 let uvedli sídliště Výšinka do nějaké stavu, který by se líbil vám, protože tu bydlíte a vy jste důležití," shrnul starosta Hocke.


Situace zde není jednoduchá z hlediska parkování. Během uplynulých setkání starosty s občany lidé často naráželi právě na problém s parkování a také na prostor před samoobsluhou.

V prvním bloku setkání představili architekti z Ateliéru AND Praha - Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík, kteří v Turnově spolupracovali na Metelkových sadech či parku u letního kina, studii Regeneraci sídliště Výšinka a popsali, co by v jaké části sídliště mělo být umístěno. Poté byl prostor pro dotazy a připomínky z řad občanů.

V diskusi zaznělo:

· Samoobsluha na sídlišti - nabízí staré a prošlé zboží. „To je zásadní pro takové sídliště, abychom měli chodit kam nakupovat," Starosta Tomáš Hocke se obrátí na majitele, zda by své služby zlepšil, ale soukromý majetek je u nás nedotknutelný.

· Průjezd autobusu sídlištěm - musí autobus zajíždět do Granátové ulice? Neměla by ta komunikace být jednosměrná? "Byly doby, kdy autobus na sídliště nezajížděl a snažili jsme se autobusovou zastávku dostat co nejblíže k Domu s pečovatelskou službou. Jednosměrky mají výhody i nevýhody," říká starosta Hocke.

Chybějící chodník před Diamantovou ulicí č. p. 1909 - lidé vychází přímo na komunikaci, kde jezdí auta, není zde ani zadní vchod. „Vnímáme to jako důležitý podnět," sdělil jeden architekt Smolík.

· Schodiště vedoucí ke kotelně - chybí rampa pro kočárky, schody jsou velmi rozbité, firma sekající zeleň zde jezdila strojem. „Musíme se k tomu určitě vrátit. Mám na opravu nabídku od Technických služeb," odpověděl starosta Tomáš Hocke.

· Bříza mezi vchodem 1905 - 1906 - ničí chodník, je přerostlá. „Státní správa vydá na kácení rozhodnutí, a buď to potvrdí, nebo nepotvrdí. Pokud se sází nové stromy, bývá povolování jednodušší než pouze kácení bez náhrady a musí být důvod ohrožení," dodal Hocke.

· Průjezdnost pro hasičská auta v Diamantové ulici - bude zde umístěno dopravní značení. Rozšiřovalo se zde parkovací stání, ale dopravním značením se to bude muset vyřešit.

· Zatravněná parkovací místa - mezi domy je v létě velké teplo. „S tím počítáme, že by to byl vsakovací materiál nebo i zatravňovací dlaždice nebo i tráva," odpověděl architekt Smolík.

· Pochvala za nápad pro prostor před obchodem - hybridní náměstí pro všechny

· Kruhové lavičky nejsou ideální - nemůžete sedět u sebe a povídat si, tento typ nebude fungovat pro seniory, kteří chtějí sedět u sebe. „Chtěli jsme vymezit stávající stromy a vymezit jim ohrádku. Vymyslet by to určitě šlo," dodal Smolík. Ze Zdravotně sociálních služeb mi také přišla připomínka, že si chtějí lidé povídat, mít sluníčko a rádi by chtěli nějaký altán a hledáme zde nějaký kompromis," doplnil Hocke.

· Špatný stav chodníků od křižovatky od Gymnázia na Výšinku - „Prošel jsem si to s Technickými službami a mám nabídku na opravu. Mám to v zásobníku projektů a bez ohledu na revitalizaci bych se k tomu rád dopracoval, v tomto případě to není o úplně velkých penězích," dodal starosta Tomáš Hocke.

· Parkovací stání v Rubínové ulici - dal by se zelený prostor u trafačky využít? Běžně tu auta stojí. „V územním plánu je to vedené jako zelená plocha a byla by to invaze do zeleně. Musela by proběhnout změna územního plánu a obejít ho jen tak nelze," shrnul starosta.

· Počítá se s nabíjecí stanicí pro elektromobily? - „Na sídlišti je několik trafostanicí tam by se zásuvka dala dát," sdělil Smolík. „V Turnově bychom rádi do dvou let rádi nějakou vybudovali a uvidíme, jakým způsobem se to vyvine. Město se musí stát prodejcem energie a o tom, už nikdo nehovoří," doplnil starosta.

· Proč se nefunkční vodárna nezbourá? - oplotilo se to, posedávají tam lidé. „To je soukromý majetek. Dohodli jsme se na oplocení a třeba někdy do budoucna dojdeme ke směně pozemků," sdělil starosta.

· Značení parkování v Rubínové ulici - hluchá místa protože řidiči parkují, jak chtějí a nevyužívají všechna místa. Stačily by body či vodorovné značení. „Patřím ke starostům, kteří malují hodně, pomohlo to například Havlíčkovu náměstí. A dopravní značení stojí desítky tisíc korun. Při regeneraci budou vymezeny parkovací stání dlažbou, zelení, ale udělat to nějak hezky, aby to vypadalo dobře. Třeba v sídlišti u Nádraží máme černé kostky. A chtěli bychom to zapracovat nějakým způsobem i tady," shrnul starosta. V Diamantové ulici je situace podobná, často vzniká místo 100 - 120 cm mezi auty. Vodorovné značení je nově vytvořeno u nemocnice.

· Výstavba nových bytových domů - „Vznikne zde pět čtyřpatrových domů, které budou mít parkování pod domy v podzemí," odpověděl Tomáš Hocke. Studie jsou volně přístupné na internetu. Zastupitelé prodali pozemky na základě architektonické studie. Druhým místem, kde se uvažuje o výstavbě nových bytových domů je v místě u ulice Křišťálová.

· Zvažovalo město prodej cípu u Rubínové ulice? „Ano snažili jsme se, ale je to v soukromém vlastnictví a nepodařilo se nám to," sdělil Hocke.

· Cena nových bytů v soukromém vlastnictví? „Záleží v jaké sociální skupině se člověk ocitá, ale ceny bytů nevím," odpověděl Hocke.

· Co se staví u Kontaktu? „Opravdu tu nestavím novou autobusovou zastávku, ale do 14 dnů se začne kopat na druhé straně u Lidlu. U Kontaktu staví pan Šálek sjezd a staví tam opěrnou zeď," shrnul starosta Hocke.

· Vize stávající ulice ke Hvězdárně - „V rámci plánované výstavby bytových domů je plánované rozšíření ulice, rádi bychom zkultivovali prostor u hvězdárny, aby to nebyla jen taková nějaká plocha, ale důstojné okolí hvězdárny. U ulice Slunečná bychom rádi něco v blízké době podnikli. Ulice se bude projektovat spolu s bytovými domy," zodpověděl poslední dotaz starosta Turnova Tomáš Hocke.

„Trochu mě zneklidnilo, jak málo vás přišlo. Pokud budete hovořit se sousedy, řekněte jim, ať si studii projdou a sdělí nám své připomínky," dodal starosta v závěru. Sledujte zápisy komisí, rady města i zastupitelstva. V případě, že by šlo vše podle plánu, mohlo by se s Regenerací sídliště Výšinka začít v roce 2022.

Pokud máte připomínky ke studii či nápady na zlepšení sídliště Výšinka pošlete nám je do 31. srpna 2020 na e-mailovou adresu: vysinka@mu.turnov.cz

ikona souboruStudie Regenerace sídliště Výšinka KE STAŽENÍ

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Otevření turnovského koupaliště oddálil studený víkend
Na turnovském pumptracku začali válcovat štěrk
Sjezd do Ohrazenic ve směru od Prahy se na dva měsíce uzavře
Rekonstruovanou Nádražní ulici v Turnově zdobí nové letničky
Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
Motoristé v Turnově často parkují na veřejné zeleni
Řidiči v Turnově často parkují v protisměru
První sídlištní kompostér v Turnově otevřen
Rok 2020 se v Turnově ponese ve stavebním duchu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu
Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT