Ocenění Mistrům rukodělné výroby okořenilo řemeslnické trhy v Turnově

04.06.2014 17:26:09 | Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Ocenění Mistrům rukodělné výroby okořenilo řemeslnické trhy v Turnově

Deset tisíc návštěvníků a více než stovka řemeslníků z celé země zaplavili o uplynulém víkendu prostory turnovského muzea a přilehlého parku. Konaly se tu jubilejní 20. Staročeské řemeslnické trhy, které patří k největším svého druhu v České republice.

V rámci programu Staročeských řemeslnických trhů v areálu Muzea Českého ráje v Turnově byli oceněni titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje dva nominovaní řemeslníci - Josef Mrňák v oboru výroba šperků z ušlechtilých dřev, a Jana Kaplanová v oboru paličkovaná krajka.

„Ocenění má formu veřejného uznání a podpory řemeslným výrobcům s trvalým pobytem v Libereckém kraji, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím," uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová s tím, že titul může být udělen výrobcům činným v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou ohroženy, či jim přímo hrozí zánik.

Podle ní o udělení titulu rozhodla Rada Libereckého kraje na základě nominačních podkladů, které zpracovává a předkládá k posouzení Muzeum Českého ráje v Turnově, příspěvková organizace Libereckého kraje, které plní funkci regionálního pracoviště pro péči o tradiční lidovou kulturu v kraji.

Titul se uděluje výrobci na dobu neurčitou a osvědčuje se jmenovacím dekretem. Současně s dekretem se předává i logo, jako marketingová známka kvality, které mohou řemeslníci používat na svých výrobcích.

20. Staročeské řemeslnické trhy<br />Autor: Archív KÚ Libereckého krajeZa Liberecký kraj předala ocenění Ivana Hujerová, členka rady kraje pověřená vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

„Je to radost poznávat řemeslníky s umem a srdcem, kteří nabízejí lidem kousek svého já vyrobeného vlastníma rukama," komentovala vystavované a prodávané řemeslnické výrobky Ivana Hujerová.

 „Udržovat a rozvíjet lidové tradice na území našeho kraje je naší povinností. Obdobně odporujeme i akci prolínání ve Smržovce a udělování titulů Regionální produkt," doplnila a podotkla, že ji překvapila i velká účast mladých řemeslníků, což je velmi příjemné zjištění do budoucna.

Za těch dvacet let se trhy v mnohém změnily, mimo jiné se původně konaly na náměstí. „Před dvaceti lety jsme začínali na náměstí a prvního ročníku se zúčastnilo 25 řemeslníků Do parku se před lety přestěhovaly díky náhodě - kvůli rekonstrukci náměstí, nakonec se ukázalo, že park je pro akci úžasný," připomněla někdejší starostka Turnova a současná náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

„Dnes musíme vybírat z více než tisícovky zájemců. Většinou jde o držitele certifikátů Nositel tradice lidového řemesla, Mistr rukodělné výroby a certifikátu Regionální produkt z jednotlivých oblastí České republiky - Jizerských hor, Krkonoš, Vysočiny, Polabí, Šumavy, Máchova kraje, Beskyd," doplnila ředitelka pořádajícího Muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.

Letošní trhy zahájil průvod skautů a Hudba u města Vídně a defilé semilského veterán klubu. Byli tu hrnčíři, nožíři, kováři, řezbáři, kartáčník i výrobci plstěných klobouků z ovčí vlny. Nechyběly stánky s pohoštěním, lákaly třeba na lívance, placky s povidly, cmundu, koláč, i topinky s česnekem.

Ocenění Mistři tradiční rukodělné výroby:

Paličkovaná krajka a krosienka  - Jana a Ivo Kaplanovi 

Oceněná Mistryně rukodělné výroby Jana Kaplanová vpravo<br />Autor: Miroslav Macháček Autorské paličkované krajce se Jana Kaplanová věnuje přibližně 25 let. Tradiční textilní techniku přizpůsobila svému originálnímu rukopisu a paličkuje zejména přírodní a divadelní motivy podle vlastních návrhů. Obrázky i velké obrazy jsou zapaspartované, připevněné na karton polepený plátnem, zasklené a zarámované v dřevěných rámečcích. Paličkovaná krajka je z nejstarších historických pramenů známá z roku 1587, paličkování se rozšířilo na Vamberecku, v Krušnohoří a na Moravě. V oblasti Jizerských hor o něm mnoho dokladů není.
V roce 2013 rozšiřujeme sortiment o starobylou techniku krosienkování. První zmínky o této předtkalcovské technice sahají až do období 3000 před n.l., nálezy ze začátku našeho letopočtu pocházejí z celého světa. 

Šperky z ušlechtilých dřev a reliéfy z Hejnic - Josef Mrňák

Více než 20 let vyrábí dřevěné šperky a doplňky: přívěšky, spony do vlasů, na pásky i na kravaty, náušnice, brože, kroužky na šátky i motýlky ze dřeva. Používá ušlechtilé dřevo českého a evropského původu i dřevo z tropických oblastí celého světa. Ruční leštění, přírodní barva a kresba dřeva dodávají výrobkům výjimečný vzhled. Vyřezává také štítky pod myslivecké trofeje a dřevěné reliéfy.

Kompletní i doprovodný program řemeslnických trhů v Turnově

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasičský dětský tábor probíhal na Nebákově už podvanácté
Oblíbené informační centrum můžete podpořit v prestižní anketě
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Xavier Baumaxa zazpívá v lomnickém klubu
Pták Loskuták se vydal na výlet po Libereckém kraji

Nejčtenější články

11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
11.07.: Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
11.07.: Semilské kulturní léto 2020

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT