Od 1. 6. 2021 lze o výměnu řidičského průkazu zažádat elektronicky

03.06.2021 16:57:22 | Autor: TZ MDČR | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Od 1. 6. 2021 lze o výměnu řidičského průkazu zažádat elektronicky

Ministerstvo dopravy informuje o novinkách pro řidiče, kteří si od června mohou o řidičský průkaz zažádat elektronicky. Podmínkou podání je mít přístup do Portálu občana.

O co, jak a kde lze zažádat?

Možnost podání žádosti o výměnu řidičského průkazu máte po přihlášení do Portálu občana (https://obcan.portal.gov.cz/prihlaseni) v případě uplynutí platnosti nebo blížícího se konce platnosti Vašeho řidičského průkazu, ne však dříve než 90 dnů před koncem platnosti.

Podmínkou pro podání žádosti je mít přístup do Portálu občana (NIA ID, Mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita...) a mít zde připojenou datovou schránku fyzické osoby. Více informací na www.mvcr.cz/clanek/portal-obcana.

Jaká je zde role datové schránky fyzické osoby?

Využitím datové schránky je splněn jeden z legislativních požadavků na jasné ztotožnění osoby, která žádost podává. Díky datové schránce je však možné nejen ušetřit si cestu na úřad, ale také na poštu. Zřízení datové schránky je navíc bezplatné a lze o ni zažádat online (více na www.datoveschranky.info).

Díky nastavením notifikací na Portálu občana je také možné dostávat všechna upozornění na datové zprávy prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Jaký je proces podání žádosti?

Portál občana Vám zobrazí formulář žádosti, který bude předvyplněn údaji z Centrálního registru řidičů. Budete mít možnost vybrat si obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém si chcete vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější digitalizovaná fotografie získaná z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu získaný z posledního řidičského průkazu.

Před závazným podáním žádosti musíte potvrdit správnost předvyplněných údajů a to, že Vaše aktuální podoba odpovídá zobrazené fotografii. Pokud aktuální podoba nebude odpovídat fotografii zobrazené ve formuláři žádosti, musíte, tak jako doposud, osobně navštívit příslušný úřad, kde Vás v rámci osobního podání žádosti vyfotí. Po potvrzení správnosti údajů bude žádost odeslána prostřednictvím Vaší datové schránky na podatelnu zvoleného úřadu. Po její kontrole a schválení ze strany úředníka bude žádost odeslána do výroby dokladů.

Kdy si můžete doklad vyzvednout?

Zákon stanovuje lhůtu do 20 dnů od podání žádosti.

Na Portálu občana je však možné nastavit si notifikace a dostávat tak všechna upozornění prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Po kontrole a schválení ze strany úředníka bude žadatel o schválení/zamítnutí žádosti upozorněn v Portálu občana a dle nastavení také prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Jakmile bude doklad připravený k předání na vybraném úřadu, budete opět notifikován o možnosti vyzvednutí řidičského průkazu.

Je možné k vyzvednutí dokladu někoho zmocnit?

Ano, nový řidičský průkaz bude možné vyzvednout také na základě ověřené plné moci.

Co dělat s neplatným řidičským průkazem?

Neplatný průkaz musí každý žadatel odevzdat při převzetí nového.

Je možné požádat elektronicky také o vydání řidičského průkazu například z důvodu změny příjmení nebo ztráty?

Ne, možnost požádat elektronicky o vydání řidičského průkazu v ostatních případech je plánována v dalších etapách projektu, na kterých již však nyní Ministerstvo dopravy pracuje, nejdříve však musely být pokryty případy, které představují nejčastější důvody podání žádosti. Nejedná se zde pak o bezplatné vydání a je tedy nutné uhradit správní poplatek. S tímto se pojí nejen nutnost legislativní úpravy, ale také dalšího rozvoje systémů, zřízení platební brány, atd.

Je možné zažádat elektronicky o expresní výměnu, tj. do 5 pracovních dnů?

V této etapě to možné nebude, jelikož se jedná o úkon spojený s úhradou správního poplatku. Tyto úkony budou řešeny v navazující etapě projektu, viz výše.

Kam se obrátit v případě dalších dotazů?

V případě dotazů či problémů s odesláním žádosti se neváhejte obrátit na portalobcana@mvcr.cz.

Dotazy ke stavu žádosti adresujte na ten obecní úřad obce s rozšířenou působností, na který jste odeslali vaši žádost.

Pokud máte jiné dotazy týkající se agend dopravy, neváhejte se obrátit na posta@mdcr.cz.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Evropský parlament schválil prodloužení platnosti řidičských průkazů
Platnost řidičáků se v nouzovém stavu prodlužuje, nemusíte na úřad
Od července nastanou změny ve vydávání dokladů
Cesty do místa trvalého bydliště pro nový řidičský průkaz jsou minulostí
Zkontrolujte si platnost řidičského průkazu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Víkend sklářského řemesla oživí Kittelovo muzeum

Rok 2022 je vyhlášen celosvětovým rokem skla. Jako předzvěst roku skla a jako poctě této surovině a sklářskému řemeslu vůbec, připravili Setkání sklářů na Kittelově muzeu, které se uskuteční o víkendu 16. a 17. října. Podrobná pozvánka na Našem Jablonecku

Krajský úřad hostil konferenci o veřejných zakázkách

Další ročník konference k problematice zákona o zadávání veřejných zakázek se 7. a 8. října konal na Krajském úřadu Libereckého kraje. Účastnili se pracovníci krajských úřadů, kteří se zpracováním těchto zakázek zabývají. Nad konferencí převzal záštitu Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. „Předávání zkušeností v tomto oboru mezi takzvanými zakázkářemi napříč kraji je nesmírně cenné a jsem rád, že jej můžeme podpořit. Liberecký kraj mimo jiné zajišťuje v souladu se zákonem o veřejných zakázkách už bezmála deset let pro objekt krajského úřadu, příspěvkové organizace zřizované krajem, jím řízené společnosti a některé obce výběr dodavatele elektřiny a zemního plynu, a to nákupem komodit na burze. Výrazně tím ušetříme," prohlásil náměstek Miklík.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Tobruk a Václav Marhoul v krajské knihovně
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 12. podzimního kola
Závodnice aerobiku úspěšné v Semilech i Praze
Obnovu oltáře v zákupském kostele podpořil kraj statisíci
Kraj a veterina žádají, aby lidé nechodili do lesů a hlásili mrtvé divočáky

Nejčtenější články

14.10.: V Krkonošské ulici v Jilemnici přejdete bezpečně
16.10.: Závodnice aerobiku úspěšné v Semilech i Praze
15.10.: Okresní přebor: Roztoky zvládly Stružinec a udržely první příčku

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT