Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět

10.05.2020 11:53:30 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: NÁZORY | Obce: Semily,Pojizeří

Óda na Set top box aneb Jak jsme se propadli o 30 let zpět

Ve sváteční páteční večer 8. května jsem byl nucen poprvé možná po 20 letech (kromě dní, v nichž jsem byl vážně nemocný) jít spát už ve 22 hodin (21.00 SEČ). Výjimečně se mi podařilo vše základního pracovního splnit a počítač jsem už vypnul, ale v televizi nebylo prostě nic koukatelného!

Tedy, možná že bylo, ale zařízení, která vypadá jako z poloviny poslední dekády minulého století (poloviny devadesátých let), prostě neumožňuje listovat přívětivě programy televize. Samotná televize to umožňuje, krásně tam bylo vždy vidět programy jednotlivých televizí a po překliknutí hned i herci, kteří v příslušném filmu hrají, takže si člověk mohl na uklidnění před spaním vybrat pořad, o kterém do té doby vůbec nevěděl, ale zaujal ho! To již ale neumožňuje to převáděcí zařízení po přechodu na DVB-T2, kterému se říká Set top box. Hlavně taky proč musím používat dva ovladače současně, abych vůbec zapnul televizi, to je vylepšení? Ta nemohoucnost mě rozčílila tak, že jsem to prostě nasraně vypnul a ovladač STB přitom málem zlomil!!!

Proč jsem si nezapnul znovu počítač? Protože je to pro mě pracovní nástroj a nechci na něm primárně sledovat filmy nebo televizi. Proč jsem si nečetl nebo neluštil křížovku? Protože ve "sklepním" neboli přízemním bytě pod správou MBS Semily elektrický rozvod neutáhne pořádný lustr se třemi žárovkami, ale musí být pouze dvě, takže tím pádem si při čtení stíníte a můžete luštit i číst knihu pouze za dne. Po zapojení třetí žárovky bych vyhodil proud v bytě a možná i v celém domě. Přitom má jít o byt první jakosti... Pro rýpaly, stejné by to bylo i se zářivkou, neovlivní to totiž ani výkon světla a i zářivky nám v objímkách praskají!

Kdo na tom vydělá? Lidé rozhodně ne!

Kdo to vymyslel a proč jsme se při sledování televize propadli technologicky o 30 let zpátky? Jo, samozřejmě jde o prachy a prodání kmitočtů televize na jakési imaginární 5G. O to je mimochodem nejvehementnějším zájemcem čínská firma Huawei. Co to přinese lidem? Naprosto nic, jako už při přechodu na první DVB-T slibovali zlepšení obrazu (splněno pouze částečně, ale na normální televizi to nebylo potřeba ani se na ní neprojevilo) a také jakýsi internet v televizi, na to jim ale jaksi nevyšel čas a nikdy v televizích zaveden nebyl. Některé televize mají internet, ale ten tam byl doplněn úplně jinou technologií s tím nesouvisející a v běžných televizích samozřejmě není.

Mimochodem teletext zůstává téměř stejný také od 90. tých let. Současnými ovladači Set top boxů, které vypadají kvůli nekvalitnímu zpracování, že se kdykoli rozpadnou v ruce, se navíc i ten teletext ovládá mnohem hůř, takže v tomto směru jasné zhoršení! Kromě samozřejmě toho základního, že Set top box má příšerné základní menu. To už snad v těch 90. tých letech měly televize lepší!

Ekologové mlčí, asi spí

Set top boxy jsou velmi nekvalitně zpracovaná zařízení. A to ať už si pořídíte od firmy poskytující váš televizní kanál nebo zdánlivě kvalitnější sami přes internet, tak to taky nepomůže. Známému se od podzima porouchaly už tři set top boxy!

Navíc si je museli v Semilech zaplatit sami klienti místní kabelové televize, ač tomu tak jinde nebylo, čímž jim vznikly nesmyslné zbytečné náklady. Druhou volbou bylo zakoupit si novou televizi, ale proč by to soudný člověk dělal, když mu současná jen několik let stará jde dobře a je s ní spokojený? Jedině snad, protože rád plýtvá, protože nehledí na ekologii nebo má dost zbytečných peněz. Tímhle by navíc podpořil ty magnáty, kteří si rozdělí miliardy za prodané kmitočty, které nám nyní sebrali...

Kde jsou samozvaní ekologové, kteří v posledních letech protestují v ulicích proti zvýšení CO2 a jiných nebezpečných látek, když tohle je jeden z příkladů snad nejzbytečnějšího plýtvání v dějinách. Navíc pro výrobu Set top boxů a nových televizí musí být vytěženo a přepracováno mnoho nebezpečných a pro přírodu nebezpečných látek, které jsou součástí všech elektrozařízení (namátkou kadmium, ytrium, fosfor a jiné nové, které nahrazují ty staré, ale nejsou o to méně jedovaté)?

Takzvané uvolnění standardu DVB-T a tedy pásma 700 MHz pro potřeby mobilních sítí probíhá na základě rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady Evropské unie 2017/899 ze dne 17. května 2017 o využívání kmitočtového pásma 470-790 MHz v Evropské unii. Pro zachování zemského příjmu minimálně v současném rozsahu bylo následně přijato rozhodnutí vlády a parlamentu ČR o přechodu na standard DVB-T2/HEVC." ať víte komu nadávat...

PS: Taky už jste zažili, že STB chce vaši televizi po třech hodinách nepřepnutí vypnout? Prý to dělají všechny. Najít pak během 10 vteřin jediný čudlík, který tomu zabrání, je hodně stresující i ponižující! To je ten pokrok?

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Libereckém kraji končí staré TV vysílání. Hrozí zrnící obrazovky
Přelaďte na nový signál DVB-T2 včas
ČRA spouští vysílání přechodové sítě DVB-T2 z Ještědu
Televize zpoplatnily své vysílání. Od října proto zdražuje i semilské Katro
Poskytovatel TV příjmu v Semilech tvrdí, že už všechny problémy vyřešil

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj i letos vzdá hold Tibetu, vlajku bude vyvěšovat nejméně do roku 2024

I letos, stejně jako v předchozích letech, zavlaje na terase třetího patra budovy Krajského úřadu Libereckého kraje tibetská vlajka. Připomíná březnové výročí povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice. Liberecký kraj se pověšením vlajky každoročně připojuje do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet. „Letos si připomeneme již 62. výročí povstání tibetského lidu proti represivní čínské politice. Podpora národů, které bojují za svoji svobodu, je pro nás důležitá. My sami jsme prožili desítky let v nesvobodě. Ke kampani Vlajka pro Tibet se připojujeme každoročně a pokračovat budeme i v současném volebním období," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Antigenní testování v turnovské nemocnici potrvá až do konce února
Hasiči se v Libereckém kraji zapojili do trasování
Turnov nabízí pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování
Řidič skútru útočil na strážce KRNAP, policie řeší trestní oznámení
Prohlášení hejtmana Půty k účasti Vladislava Husáka na akci v Teplicích

Nejčtenější články

24.01.: Řidička sjela v Benešově s autem do náhonu, na místě nehody zemřela
26.01.: Podvodník řádil: Seniorku v Lomnici okradl o 87 tisíc, na další to zkoušel
24.01.: V obci Bohumileč u Turnova narazilo auto do sloupu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT