Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

08.11.2019 14:10:18 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice

Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

Slavnostního odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý" se 19. října v Roztokách u Jilemnice zúčastnilo 130 lidí, včetně dvou synů Vladimíra Svatého, několik neteří a synovců a další pokolení příbuzných. Nejváženější host byla architektka Eva Jiřičná, neteř vynálezce, která vážila cestu z Londýna.

„Odhalení pamětní desky je výsledek několikaleté práce pánů Vlastimila Mendřického a Miroslava Václavíka. Nápad se zrodil již v létě roku 2017, kdy se svolením rodiny a majitele této budovy začali oba jmenovaní celou tuto významnou akci realizovat," připomněl na akci starosta Roztok Osvald Süss.

Nechyběl pětičlenný štáb České televize studio Ostrava, který připravuje dokument o Vladimíru Svatém ke 100. výročí narození.  K prohlížení bylo připraveno spousta dohledaných historických dokumentů o životě a díle samotného vynálezce a o jeho předcích, včetně historie rodinného podniku Tkalcovna J. Svatý Roztoky - Kruh.

„Jak již bylo řečeno, tuto akci jsem připravoval dva roky a způsobil jsem tohle krásné srocení lidu v Roztokách. Stojím tady nyní před vámi s určitou bázní, ale beze strachu. Chtěl bych v této slavnostní chvíli požádat syny Vladimíra Svatého, pana Vladimíra a pana Zdenka, aby společně provedli odhalení pamětní desky," uvedl Vlastimil Mendřický.

Po odhalení desky proběhlo společenské setkání v místním Scolarestu za účasti asi 60 pozvaných hostů. Podávalo se občerstvení a byl promítnut film o Vladimíru Svatém z roku 2001. „V roce 1952 postavil Vladimír Svatý prototyp vodního tryskového stavu H105 a v roce 1954 prototyp vzduchového tryskového stavu P44, který stojí dodnes v dnešním VÚTS v Liberci a lze ho spatřit i v chodu," prozradil ještě na slavnosti generální ředitel VÚTS Liberec Miroslav Václavík.

V příloze si můžete přečíst kompletní projevy osobností přednesené při slavnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Ke stažení

Projev M. Václavíka z VÚTS Liberec | Projev starosta Roztok O. Süss | Projev Vlastimil Mendřický

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Slavnostně otevřeli novou rozhlednu Schovanka v Plavech

Obrazem: Slavnostní otevření nové rozhledny Schovanka v Plavech V Plavech v místní sokolovně v sobotu 1. srpna 2020 slavnostně otevřeli rozhlednu Schovanka a současně nově opravené Posezení pod Schovankou. Na rozhlednu vystoupáme po zdolání 35 točitých schodů, na které vstupujeme hned od barového pultu nově opraveného „posezení“. Všichni návštěvníci byli velice mile překvapeni, přičemž obdivovali realizaci a preciznost zpracování tak trochu cimrmanovského nápadu, jedná se o skutečný unikát. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Klasickej postup band zahraje na muzejní zahrádce v Semilech

Již třetí hudební večer tohoto léta se koná 7. srpna od 18 hodin na muzejní zahrádce v Semilech. Tentokrát zahraje kytarové duo z kapely Klasickej postup band. V jejich repertoáru jsou popové, rockové a big beatové písně, při kterých si můžete i zatančit. V případě špatného počasí se koncert přesune do Pojizerské galerie. Celý program letních večerů na muzejní zahrádce


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Shrnutí situace s Covidem za červenec v Libereckém kraji
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 7. do 9. srpna
Pramen Boží vody ve Stromkovicích doplňuje křížová cesta
Opravy komunikací v Turnově neustaly ani přes letní měsíce

Nejčtenější články

05.08.: Dva kluci zachránili v Semilech sebevraha před vykrvácením
05.08.: Obrazem: Legiovlak dorazil na martinické nádraží
06.08.: Hasič z Košťálova Josef Riegr oslavil 100 let

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT