Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

08.11.2019 14:10:18 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice

Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

Slavnostního odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý" se 19. října v Roztokách u Jilemnice zúčastnilo 130 lidí, včetně dvou synů Vladimíra Svatého, několik neteří a synovců a další pokolení příbuzných. Nejváženější host byla architektka Eva Jiřičná, neteř vynálezce, která vážila cestu z Londýna.

„Odhalení pamětní desky je výsledek několikaleté práce pánů Vlastimila Mendřického a Miroslava Václavíka. Nápad se zrodil již v létě roku 2017, kdy se svolením rodiny a majitele této budovy začali oba jmenovaní celou tuto významnou akci realizovat," připomněl na akci starosta Roztok Osvald Süss.

Nechyběl pětičlenný štáb České televize studio Ostrava, který připravuje dokument o Vladimíru Svatém ke 100. výročí narození.  K prohlížení bylo připraveno spousta dohledaných historických dokumentů o životě a díle samotného vynálezce a o jeho předcích, včetně historie rodinného podniku Tkalcovna J. Svatý Roztoky - Kruh.

„Jak již bylo řečeno, tuto akci jsem připravoval dva roky a způsobil jsem tohle krásné srocení lidu v Roztokách. Stojím tady nyní před vámi s určitou bázní, ale beze strachu. Chtěl bych v této slavnostní chvíli požádat syny Vladimíra Svatého, pana Vladimíra a pana Zdenka, aby společně provedli odhalení pamětní desky," uvedl Vlastimil Mendřický.

Po odhalení desky proběhlo společenské setkání v místním Scolarestu za účasti asi 60 pozvaných hostů. Podávalo se občerstvení a byl promítnut film o Vladimíru Svatém z roku 2001. „V roce 1952 postavil Vladimír Svatý prototyp vodního tryskového stavu H105 a v roce 1954 prototyp vzduchového tryskového stavu P44, který stojí dodnes v dnešním VÚTS v Liberci a lze ho spatřit i v chodu," prozradil ještě na slavnosti generální ředitel VÚTS Liberec Miroslav Václavík.

V příloze si můžete přečíst kompletní projevy osobností přednesené při slavnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Ke stažení

Projev M. Václavíka z VÚTS Liberec | Projev starosta Roztok O. Süss | Projev Vlastimil Mendřický

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Starosta Turnova se setká s obyvateli Kasáren, Hruštice a Károvska

Ve středu 13. listopadu proběhne poslední setkání starosty s občany v letošním roce. Setkání se uskuteční v jídelně ZŠ Žižkova od 17 hodin. Přijďte podiskutovat o tom, co vás ve vaší části města trápí! Hlavní témata: Bytová zóna Hruštice, Dopravní situace v ulici Žižkova, Městské sady a Mateřská škola Zborovská.

Krajský úřad podpoří deseti miliony liberecké Divadlo F. X. Šaldy

Částkou 10 milionů podpoří Liberecký kraj rekonstrukci topení a vzduchotechniky Divadla F. X. Šaldy v Liberci. Na svém jednání o tom rozhodla rada kraje. Celková částka na modernizaci budovy činí více než 26 milionů korun. „Ač se to na první pohled může zdát jako okrajová záležitost, kvalitní vzduchotechnika a vytápění jsou jedním ze základních předpokladů funkčnosti celého divadla. Proto jsme se rozhodli v letošním roce směřovat příspěvek Libereckého kraje právě do těchto úprav," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V jilemnickém muzeu zahájí výstavu o Tibetu
Organizace v sociální oblasti dostanou od kraje peníze na překlenutí
Série proher turnovských volejbalistů stále neprolomena
Hejtman a ředitel HZS ocenili reprezentanty hasičských sportů
Lomničtí hokejisté prohráli vysoko 8:3 ve Frýdlantě

Nejčtenější články

10.11.: FOTO: Gabriela Jakoubková představila v Jilemnici svou čtvrtou knihu
11.11.: Hořela chalupa v Jesenném, při zásahu se zranil jeden z hasičů
10.11.: Zhodnocení krajského přeboru po podzimu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT