Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

08.11.2019 14:10:18 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Roztoky u Jilemnice

Odhalit pamětní desku Vladimíru Svatému do Roztok přijela i Eva Jiřičná

Slavnostního odhalení pamětní desky Vladimíru Svatému na zdi bývalé rodinné textilní továrny „Josef Svatý" se 19. října v Roztokách u Jilemnice zúčastnilo 130 lidí, včetně dvou synů Vladimíra Svatého, několik neteří a synovců a další pokolení příbuzných. Nejváženější host byla architektka Eva Jiřičná, neteř vynálezce, která vážila cestu z Londýna.

„Odhalení pamětní desky je výsledek několikaleté práce pánů Vlastimila Mendřického a Miroslava Václavíka. Nápad se zrodil již v létě roku 2017, kdy se svolením rodiny a majitele této budovy začali oba jmenovaní celou tuto významnou akci realizovat," připomněl na akci starosta Roztok Osvald Süss.

Nechyběl pětičlenný štáb České televize studio Ostrava, který připravuje dokument o Vladimíru Svatém ke 100. výročí narození.  K prohlížení bylo připraveno spousta dohledaných historických dokumentů o životě a díle samotného vynálezce a o jeho předcích, včetně historie rodinného podniku Tkalcovna J. Svatý Roztoky - Kruh.

„Jak již bylo řečeno, tuto akci jsem připravoval dva roky a způsobil jsem tohle krásné srocení lidu v Roztokách. Stojím tady nyní před vámi s určitou bázní, ale beze strachu. Chtěl bych v této slavnostní chvíli požádat syny Vladimíra Svatého, pana Vladimíra a pana Zdenka, aby společně provedli odhalení pamětní desky," uvedl Vlastimil Mendřický.

Po odhalení desky proběhlo společenské setkání v místním Scolarestu za účasti asi 60 pozvaných hostů. Podávalo se občerstvení a byl promítnut film o Vladimíru Svatém z roku 2001. „V roce 1952 postavil Vladimír Svatý prototyp vodního tryskového stavu H105 a v roce 1954 prototyp vzduchového tryskového stavu P44, který stojí dodnes v dnešním VÚTS v Liberci a lze ho spatřit i v chodu," prozradil ještě na slavnosti generální ředitel VÚTS Liberec Miroslav Václavík.

V příloze si můžete přečíst kompletní projevy osobností přednesené při slavnosti.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jubileum vynálezce Vladimíra Svatého připomenou v Liberci i Roztokách

Ke stažení

Projev M. Václavíka z VÚTS Liberec | Projev starosta Roztok O. Süss | Projev Vlastimil Mendřický

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj podpoří hospodaření v lesích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích, a proto před několika lety zřídil Lesnický fond. V roce 2020 ho doplňuje o 2 miliony korun na celkovou částku 6 223 000 korun. Peníze pomohou žadatelům - vlastníkům lesů vyjma státu - v boji proti hmyzím škůdcům a k ochraně lesa před škodami způsobenými zvěří. „V rámci Lesnického fondu Libereckého kraje chceme zejména ochránit lesy proti hmyzím škůdcům pokládáním a asanací lapáků a použitím feromonových odparníků. Chceme také zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podpoříme výstavbu nového oplocení. Peníze půjdou i na výchovné zásahy u stromů do stáří 40 let. Zde nám pomáhá i stát, který první zákroky dotuje z vlastních prostředků," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Kraj dotacemi reaguje i na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v regionu šíří kůrovcová kalamita. Vloni posuzoval kraj v rámci Lesnického fondu celkem 98 žádostí o dotaci v celkové výši 3 350 840 korun.

Zemřel předseda senátu Jaroslav Kubera. Pietní místo bude i v Jablonci

Jablonecký magistrát zřizuje v přízemí radnice pietní místo, jímž chce uctít památku předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. Ten zemřel v pondělí 20. ledna dopoledne ve věku 72 let. K dispozici bude od úterý kondolenční kniha, místo bude přístupné v době úředních hodin magistrátu. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V roce 2020 bude Český ráj pohádkový!
Závod O dřevěného Krakonoše v Rokytnici oslaví dvacetiny
Nejhezčí kapesní kalendářík je opět z Českého ráje!
Gólem v poslední minutě Lomničtí zdolali Varnsdorf
V dalším kole nadstavby Turnov vyhrál v České Lípě

Nejčtenější články

20.01.: Fotbalisté SK Studenec absolvovali zimní soustředění na Mallorce
21.01.: Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích
20.01.: Přepravu seniorů v Rokytnici nad Jizerou urychlí nový výtah

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT