Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech

08.11.2017 10:02:56 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

Ohlédnutí za Dny Pavla Tigrida v Semilech

Jubilejní 100. výročí narození politika, novináře, spisovatele a neúnavného bojovníka proti totalitě, násilí a bezpráví Pavla Tigrida si v Semilech připomněli v rámci akce Dny Pavla Tigrida, které proběhly ve dnech 25. až 28. října.

Široký vzpomínkový program, v němž nechyběly besedy, koncerty a výstavy vyvrcholil slavnostním pojmenováním nového náměstí a odhalením busty Pavla Tigrida od sochařky Terezy Pecinové Salabové v Muzeu a Pojizerské galerii.

Dny Pavla Tigrida zahájilo ve středu 25. října Tigridovské matiné v aule Gymnázia Ivana Olbrachta, na němž se setkali a na Pavla Tigrida zavzpomínali Petr Pithart, P. Josef Kordík a Miloš Plachta.

Slavnostní pojmenování náměstí Pavla Tigrida v Semilech<br />Autor: Petr Ježek Čtvrteční dopoledne patřilo zahájení tematické výstavy Hlasy svobody - Rádio Svobodná Evropa ve studené válce, kterou ve foyer Státního okresního archivu za doprovodu saxofonu Jana Vávry a klavíru Jiřího Horčičky uvedl autor výstavy Prokop Tomek. Výstava přiblížila návštěvníkům historii Rádia Svobodná Evropa (RFE) ode dne zahájení činnosti ve Spojených státech přes vysílání v Mnichově až po přestěhování redakce do Prahy v roce 1994. Na vernisáž navázal seminář Pavel Tigrid a Rádio Svobodná Evropa.

Podvečerní 17. hodina odstartovala v kině Jitřenka Filmový podvečer s Pavlem Tigridem - nad zhlédnutými filmy s diváky diskutovali Ondřej Šír, novinář Jan Šícha a dokumentarista Radek Schovánek. Čtvrteční večer zakončil koncert zhudebnělých veršů Ivana Martina Jirouse v podání Oldřicha Kaisera a Dáši Vokaté.

Ani páteční program si co do významu ničím nezadal s dnem předchozím. Ve Sboru Dr. Karla Farského se uskutečnila ekumenická bohoslužba, kterou sloužili  tajemník Federace židovských obcí, JUDr. Tomáš Kraus, patriarcha Církve husitské ThDr. Tomáš Butta a semilský děkan Církve římsko-katolické P. Mgr. Jaroslav Gajdošík. Poté bylo za přítomnosti představitelů města Semily, starostů Lomnice nad Popelkou a Turnova, hejtmana Libereckého kraje Martina Půty, náměstka ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlatislava Ourody,, ale především rodiny Pavla Tigrida slavnostně pojmenováno nové semilské náměstí - náměstí Pavla Tigrida. Navzdory tomu, že počasí v tento slavnostní okamžik pořadatelům příliš nepřálo a přítomné po celé odpoledne skrápěl vytrvalý déšť, nenechalo si odpolední program na náměstí ujít několik desítek semilských občanů.

Odhalení busty Pavla Tigrida v semilském muzeu a zahájení výstavy Slovy proti totalitám<br />Autor: Petr Ježek Program pokračoval v Muzeu a Pojizerské galerii, kde byla v 17 hodin slavnostně odhalena bronzová plastika Pavla Tigrida od akademické sochařky Terezy Pecinové Salabové a zahájena výstavy s názvem Pavel Tigrid - slovy proti totalitám. Následně návštěvníci muzea besedovali s literárním historikem Petrem Kotykem, laureátem Ceny Českého PEN klubu pro rok 2017.

Večerní koncert Vladimíra Merty a Jaroslava Hutky před zaplněným hledištěm Kulturního centra Golf byl pomyslnou třešničkou nabitého pátečního programu.

Vzpomínkovou akci u příležitosti 100. výročí Pavla Tigrida zakončil slavnostní koncert Podkrkonošského symfonického orchestru v KC Golf.

„Je štěstím, že zde dnes můžeme svobodně, bez ohnutého hřbetu, bez cenzury a jiných omezení stát a připomínat si naši minulost a je neskonalé štěstí, že jsme měli po celou naši národní historii mnoho statečných lidí, odhodlaných a ochotných sebeobětí pro pravdu a svobodu. K nim na čelním místě samozřejmě patří Pavel Tigrid, a my si jeho osud, postoje a činy budeme stále připomínat nejenom náměstím Pavla Tigrida, ale také jeho plastikou. Za vedení města Semily chci poděkovat všem, kteří s námi absolvovali Dny Pavla Tigrida - od lektorů, účinkujících, ředitelů městských a státních organizací a škol až po všechny pozvané hosty. Zejména chci ale poděkovat dcerám a synovi Pavla Tigrida Deborah, Katrin a Gregory Tigrid. Děkuji jim, že vážili dlouhou cestu sem k nám a ještě předtím souhlasili s naším návrhem na pojmenování podmoklického náměstí jménem jejich otce," uvedla starostka města Semily Lena Mlejnková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Dny Pavla Tigrida v Semilech završilo odhalení busty v muzeu
Semily už mají náměstí Pavla Tigrida
Sté výročí narození Pavla Tigrida připomenou v rámci čtyřdenních oslav
V Semilech ukázali návrhy Tigridova náměstí i autobusového nádraží
Nové semilské náměstí ponese jméno politika a novináře Pavla Tigrida

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Červen přináší na hrady a zámky kulturní akce
Prestižní vzdělávací program podpoří také žáky z Libereckého kraje
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Ulice Boženy Němcové v Turnově se také dočká kompletní rekonstrukce
Děti šly zpátky do školy po Covidu, doprovázeli je policisté

Nejčtenější články

05.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
03.06.: FOTO: Město Turnov chce zabezpečit zchátralý areál uhelných skladů
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Mramorový efekt s.r.o. umyvadla a umyvadlové desky z umělého mramoru

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT