Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování

18.05.2019 14:04:54 | Autor: Filip Trdla a Jan Mikulička | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování

Předtím než dostanou organizace, které působí v sociální oblasti, peníze od státu na zajištění služeb, mohou v červenci začít podávat žádosti o předfinancování. Kraj jim tím pomůže překlenout složitý začátek roku, kdy jsou poskytovatelé bez finančních prostředků. Celkem bude z krajského rozpočtu mezi žadatele rozděleno 10 milionů korun.

Peníze v sociálních službách však kraji i nadále chybí. Ministerstvo práce a sociálních věcí přidělilo kraji na letošní rok jen 88 % z původní požadované částky ve výši 712 189 900 korun.
„Na první měsíce příštího roku mohou organizace poskytující sociální služby požádat o takzvané předfinancování. Celkem rozdělíme z rozpočtu 10 milionů korun, abychom pomohli těmto organizacím překonat složitý začátek roku, neboť peníze od státu obdrží později," uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

Žádosti mohou organizace, které jsou registrované v Základní síti poskytovatelů sociálních služeb Libereckého kraje, podávat od 11. do 31. července 2019. Předfinancování se týká zhruba 220 sociálních služeb.

Letos přidělilo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky jen 88% z původní, Libereckým krajem požadované částky 712 189 900 korun. Tato suma představuje požadavky všech registrovaných organizací na celý kalendářní rok 2019. „Rozdíl mezi požadovanou sumou a přidělenou dotací ovšem ještě prohloubilo zvýšení mezd i pracovníkům v sociálních službách, na kterém se vláda dohodla až po schválení dotace krajům na rok 2019. Na dorovnání takto vzniklého schodku by bylo potřeba přibližně 55 milionů korun. Liberecký kraj ve svém rozpočtu finance na dorovnání státní dotace nemá," vysvětlil Pavel Svoboda, náměstek pro resort sociálních věcí.

Hejtman Martin Půta proto již ve druhé polovině března poslal ministryni práce a sociálních věcí dopis s požadavkem uhrazení tohoto schodku. Ministryně Jana Maláčová přislíbila, že bude společně s Asociací krajů České republiky hledat přijatelné řešení. V polovině května odpověděla na žádost o dofinancování, kterou současně poslalo na ministerstvo financí i vedení Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR, také ministryně financí Alena Schillerová.

„Ministryně financí uvedla, že podobné žádosti nyní dostávají i další členové vlády, a že další navýšení výdajů rozpočtu státu není možné. Bez peněz ale hrozí mnohým sociálním službám, a to ve všech krajích republiky, omezení jejich péče a některým možná i zánik. Je nutné připomenout, že vláda v prosinci roku 2018 rozhodla o významném navýšení mezd pro pracovníky přímé péče v sociálních službách, a to 1800 korunami zvláštního příplatku měsíčně. Ale zapomněla o tuto částku navýšit finanční prostředky pro poskytovatele sociálních služeb," uzavřel hejtman Martin Půta.

Sociální služby bijí na poplach. Chybí peníze na zdravotní péči

Péči zdravotních sester v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních proplácejí zdravotní pojišťovny, ale těm, jež pracují například v domovech seniorů či ústavech pro zdravotně postižené, mzdu dorovnává zřizovatel dané organizace nebo organizace sama.

O řešení této neúnosné situace požádala nyní ministerstvo práce a sociálních věcí dopisem krajská pobočka Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. K žádosti se připojil také náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda.

Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou zdravotní pojišťovny povinny uhradit zdravotní služby těm, kteří je v souladu s tímto zákonem poskytli pojištěncům. Hlavním problémem však je placení poskytované zdravotní péče v takzvané odbornosti 913, což se týká právě všeobecných sester v sociálních službách. Celý problém vznikl kolem roku 2013, kdy došlo ke zrušení plateb za zdravotní péči výkonově, tedy ohodnocením jednotlivých úkonů.

„Z našeho pohledu je dlouhodobě neudržitelné, aby peníze částečně hradili zřizovatelé organizací, případně na ně organizace hledaly zdroje ve svých rozpočtech. Proto jsme se s poskytovateli služeb v Libereckém kraji a s náměstkem hejtmana Pavlem Svobodou dohodli, že požádáme ministryni práce a sociálních věcí o urychlené řešení," vysvětlil Jan Gabriel, předseda liberecké krajské organizace Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky.

Další problém podle něj vzniká, když ošetřující lékař požaduje pro svého pacienta a současně klienta poskytovatele sociálních služeb zdravotní péči, kterou dotyčný poskytovatel musí klientovi poskytnout. A to bez ohledu na výši plateb od zdravotních pojišťoven.

„Problematickou oblast představuje také fyzioterapie pro klienty pobytových sociálních zařízení, kterou zdravotní pojišťovny nejsou ochotny hradit. Přitom velká část klientů těchto zařízení se rozhodla pro pobyt právě i z důvodů, že jsou pohybově dlouhodobě omezeni, ať již po operacích pohybového aparátu či po cévní mozkové příhodě," zdůraznil náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Celé odvětví sociálních služeb je ze strany zdravotních pojišťoven dlouhodobě přehlížené a jde do něj málo peněz. Přitom je tato péče poskytována stále většímu množství populace, a často se jedná o seniory, kteří jsou na pobytové sociální služby odkázáni."

Podle signatářů dopisu je podmínkou vyřešení celé situace vzájemná dohoda ministerstva práce a sociálních věcí s ministerstvem zdravotnictví o úhradách za poskytovanou péči. Jen v Libereckém kraji chybí na zdravotní péči v sociálních službách přibližně 18 milionů korun. V sociálních službách v Libereckém kraji pracuje několik desítek zdravotních sester.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj rozdělí 235,5 milionu na sociální služby, dopravu, kulturu či sport
Možností pro nový domov důchodců je i bývalý zámecký hotel Sychrov
Sociálním službám chybí 55 milionů. Kraj žádá ministerstvo o dorovnání

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj zveřejnil dopravní plán, připomínky lze zasílat do konce března

Plány na rozvoj integrovaného dopravního systému, dílčí rozvoj odbavovacího systému a mobilní aplikace či plány v nabídce dopravní obslužnosti. I to obsahuje Plán dopravní obslužnosti Libereckého kraje pro období 2024-28. Zasílat náměty či připomínky, a to konkrétně k jednotlivým kapitolám či stranám, lze do 31. března letošního roku na adresu pdou@korid.cz. „V současnosti máme připraven a zveřejněn návrh dopravního plánu, který jsme odeslali našim partnerům, tedy obcím i objednatelům, kteří přímo či nepřímo participují na provozu integrovaného dopravního systému IDOL," uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pověřený řízením resortu dopravy.

Začátek března přinese změny jízdních řádů

Od neděle 3. března dojde ke změnám v jízdních řádech autobusových linek v Libereckém kraji. V Turnově se změny dotknou například spoje 311 Turnov - Bukovina nebo 358 Turnov - Rovensko p. Tr.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

1 + 1 = 3 aneb komedie o záletném taxikáři
Doga vycení zuby v rámci své tour i v Semilech
Zahajují druhou část opravy mostů na silnici I/35 u obce Žďárek
Semilské muzeum převzalo do správy další objekt
Knihovna Liberec slaví 100/120

Nejčtenější články

16.03.: S blížícím se jarem pokračují rekonstrukce silnic a mostů
18.03.: Semilské muzeum převzalo do správy další objekt
17.03.: Zázemí turnovských fotbalistů prochází rekonstrukcí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT