Parlament mládeže města Turnova má za sebou první oficiální zasedání

21.01.2013 10:46:39 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Parlament mládeže města Turnova má za sebou první oficiální zasedání

Od středy 16. ledna 2013 začal oficiálně fungovat Parlament mládeže města Turnova, jehož členy se stali zástupci všech turnovských základních a středních škol. Jedná se o další krok realizovaný v souvislosti se vstupem Turnova do asociace Národní síť Zdravých měst.

Tajnou volbou byl zvolen předseda a dva místopředsedové (pro základní školy a střední školy). Předsedou parlamentu se stal Adam Charvát z Gymnázia Turnov, místopředsedou pro SŠ Tadeáš Matěcha, rovněž Gymnázium Turnov, a místopředsedkyní pro ZŠ Marie Jiřičková ze ZŠ 28. října, Turnov.

Členové parlamentu mají ve svých školách stanoveného pedagoga, takzvaného garanta, jehož prostřednictvím budou informace řešené parlamentem dále zprostředkovány žákům konkrétní školy.

„Ustanovení studentského parlamentu předcházelo několik informativních jednání na přelomu roku a především diskusní Fórum Zdravého města Turnova v dubnu 2012, kde poprvé turnovská mládež vyjádřila své přání, abychom brali vážně i jejich názory a stanoviska a zřídili studentský parlament," vysvětlila Kateřina Doubravová, koordinátorka Projektu Turnov - Zdravé město a místní Agenda 21.

Nejdříve probíhala jednání s řediteli turnovských škol, kteří vytipovávali potenciální zástupce z řad žáků a studentů. Po úvodní informativní schůzce v říjnu loňského roku následovalo listopadové setkání, na kterém již byly schváleny stanovy a jednací řád parlamentu a zvolen koordinátor ze Střediska pro volný čas dětí a mládeže - Tomáš Špinka. Dále byl schválen plán činnosti na rok 2013. 

První oficiální zasedání Parlamentu mládeže města Turnova<br />Autor: Kateřina DoubravováNa prvním lednovém jednání byla mimo jiné členům parlamentu představena Jindřichem Kořínkem, jednatelem Městské sportovní Turnov, aktuální studie Sportovně rekreačního areálu Maškova zahrada, na jehož projektech město usilovně pracuje. „Při diskusi o budoucnosti tohoto areálu se řešily konkrétní připomínky, jako například možnost přístupu na venkovní hřiště i mimo sezónu, kdy bude hlavní areál uzavřen," doplnila Doubravová.

Zástupci parlamentu rovněž představili svou první iniciativu, kterou jsou webové stránky Parlamentu mládeže města Turnova včetně důležitých kontaktů, které naleznete na této adrese. Prostřednictvím těchto stránek se již nyní můžou zájemci účastnit ankety s dotazem: „Jaký je Váš názor na zprovoznění volnočasového centra pro mládež - počítače, společenské hry, trávení času čekání na autobus apod.?"

„Tato anketa souběžně probíhá i na turnovských školách a jejím cílem je zjištění, zda je do budoucna vhodné zřídit volnočasový klub pro mládež a pokud ano, jak by měl vypadat, aby jej mládež přijala za vlastní," uvedla koordinátorka Projektu Turnov - Zdravé město.

Eva Kordová zároveň sdělila členům parlamentu aktuální informace, které se týkají ekonomiky města, jako je rozpočet na rok 2013. Další jednání je naplánováno na 26. února od 14 hodin v zasedací místnosti č. 215 Městského úřadu Turnov. Hlavním tématem budou volnočasové aktivity.

„Věříme, že tímto krokem přispějeme k vytvoření příznivější atmosféry mezi radnicí a veřejností v Turnově a podpoříme naši mládež, aby se o své město nejen zajímala, ale i aktivně podílela na rozhodování a plánování," uvedla na závěr Kateřina Doubravová.

Dlouhodobý plán témat 2013 pro Parlament mládeže Města Turnova:

Leden            

Sportovní a rekreační areál Maškova zahrada v Turnově

- koncepce, plány, představy, sportovní areál očima turnovské mládeže - potřeby, využitelnost

Únor              

Volnočasové aktivity a náplň prázdnin - současné volnočasové aktivity, příměstské tábory, odpočinkové a rekreační plochy v Turnově, organizace, tipy na nové volnočasové možnosti ve městě, zkvalitnění současného

Březen                       

Odpadové hospodářství Turnova - současný systém, nakládání, třídění - motivace, nový systém třídění odpadu

Duben            

Sport a sportovní příležitosti pro mládež - sportování mládeže, prevence sociálně-patologických jevů , tipy na nové možnosti sportování ve městě, zkvalitnění současného

Květen                      

Turnovská kultura - současná kultura v Turnově, možnosti rozvoje kultury v Turnově zaměřené na mládež

Červen                      

Rozkvetlý Turnov - bezpečnost, využitelnost, atraktivita parků v Turnově, tipy na nové možnosti rozvoje parků

Září                            

Doprava v Turnově - cesta dětí do školy, Týden mobility, autobusová doprava, rychlostní komunikace, vhodnější systém dopravy dětí do škol, přechody, bezpečnostní opatření

Říjen              

Rozvoj města - rozvoj města, možnosti výstavby, památková zóna,projekty zaměřené na děti a mládež,

Listopad                    

Turnov - město pro všechny - kulturně-společenské akce v období adventu a plán na rok 2014, zhodnocení proběhlých akcí a názory mladých na akce budoucí

Prosinec        

Téma na přání Parlamentu - nutno rozhodnout na říjnovém zasedání Parlamentu

V Turnově má vzniknout studentské zastupitelstvo

Turnovská anketa určila sedm nejdůležitějších problémů města

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pramen Boží voda není pitný, pramen pod Valdštejnem ano

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů z října 2019 pramen Boží voda nevyhovuje hygienickým limitům a není pitný. Další turnovský pramen pod Valdštejnem pitný je.

Varování: Na Jablonecku se stále volně pohybuje šelma

Na Jablonecku se stále pohybuje neznámá kočkovitá šelma. Důrazně vyzýváme občany k obezřetnosti při pohybu ve volné krajině, ke zvýšenému dozoru psů a domácích zvířat. Nedoporučujeme vstup do lesů. Předchozí článek o jablonecké šelmě


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Turnově chystají tradiční oslavy 28. října
Hašek a Martinec vstoupili mezi legendy hokeje i na mincích
Kontrolní akce policie probíhala u hraničního přechodu v Harrachově
FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
Přehled fotbalových výsledků 11. podzimního kola

Nejčtenější články

17.10.: FOTO: KTM Enduro cross country 2019 zakončil závod v Benešově
19.10.: FOTO: Do Bozkova přijela i na podzim 2019 zahrát kapela Tři sestry
17.10.: I.B třída: Semily vyhrály v Jablonečku, zvítězily i Přepeře a Bozkov

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT