Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
18.05.2019 14:30:54 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: KULTURA | Obce: Paseky nad Jizerou
Generální rekonstrukce celé budovy i expozice pasecké pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP - Památníku zapadlých vlastenců získala III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2018!
„Každé ocenění naší práce nás těší. Rekonstrukce paseckého Památníku se opravdu povedla a mě moc těší, že to zaregistrovali i odborníci a oceněním to potvrdili," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Současné expozice důstojným způsobem prezentují odkaz našich předků a to vnímám jako velice důležité," dodal.
„Přebírat ocenění ve společnosti Muzea umění Olomouc, Národního technického muzea či Muzea Kampa pro nás byla veliká čest," uvedl náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar, do jehož gesce Krkonošská muzea náleží. V pražském Obecním domě včera ocenění převzal spolu s ředitelkou Krkonošských muzeí Blankou Zázvorkovou a vedoucí paseckého Památníku zapadlých vlastenců Andreou Bariakovou. „Díky patří také autoru expozice, architektům Čejkovi a Rafaj a realizační firmě Mplus. Moc děkujeme za důvěru litoměřické diecézi římsko-katolické církve, jíž objekt patří, a zejména panu faráři Mikuszewskému," dodal Kašpar a uzavřel: „Největší starost mi dělalo, jak se výsledek bude líbit paseckým, především panu Waldmannovi, který v roce 1958 založil. Mám radost o to větší, že pan Waldmann i další Pasečáci byli spokojeni už při otevření nové expozice a Gloria musaealis snad potvrzuje, že se společná práce povedla."
Památník zapadlých vlastenců sídli v budově bývalé fary v Pasekách nad Jizerou od svého založení v roce 1958. Správa KRNAP objekt spravuje od roku 1980. Před rekonstrukcí byla budova již v nevyhovujícím technickém stavu. Rizikem byly statické trhliny, vysoká vlhkost i nevhodné dispoziční řešení. Projekt kromě celkové rekonstrukce technicky a stavebně již nevyhovujícího objektu zahrnoval také modernizaci stávající expozice. Projekt rekonstrukce stavby připravoval ateliér Jana Chaloupského a návrh nové expozice připravili architekti Miloslav Čejka a Monika Rafaj. Témata expozičních prostor se nezměnila, ale jsou dnes prezentována v moderním hávu, který ale zachovává původního ducha expozice. „Rádi používáme, motto, které pochází od našich návštěvníků - k Zapadlým vlastencům jako domů," sdělila vedoucí Památníku Andrea Bariaková.
Projekt stavební a expoziční obnovy byl finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví).
Související články
Pasecký Památník zapadlých vlastenců se brzy otevře veřejnosti
Historická opona paseckých ochotníků zamířila k restaurátorovi
Krkonošská muzea čeká velká proměna
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Zlatá medaile s českým rekordem putuje do Jablonce
Na Mistrovství České republiky, které proběhlo o víkendu v Ostravě, dosáhla dorostenka Klára Kaděrová z atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec výrazného úspěchu. V rozběhu na 60 metrů nejprve zvítězila časem 7.39 s, což znamenalo nový národní rekord. Ve finále suverénně zvítězila, vybojovala zlatou medaili a její čas 7.36 s znamenal opět nový český rekord. Velkou zásluhu na tomto výkonu má její trenér Jiří Randák, který ji dokázal skvěle připravit na její vrcholný závod sezony. Podrobný článek
Město Jablonec dá dvacet tisíc pro Zdravotní klauny
Jablonec nad Nisou uvolní ze svého rozpočtu peněžitý dar ve výši 20 000 korun pro organizaci Zdravotní klaun, o.p.s., na podporu realizace zdravotních klauniád pro děti hospitalizované v Nemocnici Jablonec nad Nisou. „Zdravotní klauni dokáží dětem i jejich rodinám alespoň na chvíli ulevit od stresu a obav, které hospitalizace přináší. Jejich práce má skutečný lidský rozměr a pozitivní dopad na psychiku malých pacientů. Proto považuji za důležité, aby město tuto činnost podpořilo," řekla jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.
Nejnovější články
Krajská soutěž Kniha roku je v plném proudu, hlasovat lze na webu
Připomínáme si Světový den divoké přírody
Policisté kontrolovali motoristy na alkohol a jiné návykové látky
Březnové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Do semifinále krajské ligy postoupil Turnov, který vyřadil Lomnici
Nejčtenější články
02.03.: Policisté kontrolovali motoristy na alkohol a jiné návykové látky
01.03.: Do semifinále krajské ligy postoupil Turnov, který vyřadil Lomnici
03.03.: Připomínáme si Světový den divoké přírody
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.