Patnáctý výjezd veteránů na Ještěd se koná 1. srpna

25.07.2020 18:50:03 | Autor: mb, pjs | Rubrika: SPORT | Obce: Liberecký kraj

Patnáctý výjezd veteránů na Ještěd se koná 1. srpna

V sobotu 1. srpna 2020 dopoledne se sjede před Obecní úřad v Křižanech před jízdou na Ještěd padesátka historických automobilů a motocyklů z let 1929 až 1988, kdy diváci uvidí jak české stroje Aero, ČZ, Jawa, Škoda nebo Tatra, tak i zahraniční značky, jako Ferrari, Fiat, Ford, Harley Davidson, Jaguar, MG, Porsche nebo Rolls Royce.

První automobil, který vyjel na vrchol hory Ještěd, byl 12. června roku 1902 čtyřsedadlový otevřený Mercedes, který si počátkem roku zakoupil jako nový, liberecký textilní průmyslník a nadšený motorista, baron Theodor von Liebieg. Tehdy na vrchol vedla pouze turistická pěší stezka plná bláta a kamení. Na vrcholu čekala na turisty jen malá dřevená turistická chata.

Liebiegův plně obsazený automobil o výkonu pouhých 16 koní, výjezd na Ještěd bez problémů zdolal a prokázal tak dostatečný výkon motoru, ale i řidičské umění samotného barona. Mnohem náročnější než výjezd, byl následný sjezd do Liberce, neboť Mercedes měl brzdy pouze na zadních kolech, a přitom ještě s velmi malou účinností. Vše ale dopadlo na výbornou a Liebieg dovezl celou posádku bezpečně zpět do Liberce, kde to následně společně oslavili.

Až o šest let později, kdy byl na vrcholu Ještědu otevřen nový kamenný hotel, byla vybudována i silnice pro automobily. Tím se začala psát motoristická historie hory Ještěd, která přetrvává dodnes.

V roce 2002 si skupina libereckých majitelů historických vozidel připomenula stoleté výročí prvního výjezdu automobilu na Ještěd, a uspořádala skupinovou jízdu historických automobilů a motocyklů z Liberce, až na vrchol hory Ještěd, na kótu 1012 metrů nad mořem. V následujících letech tuto akci pravidelně opakovali a na akci přijížděli účastníci se zajímavými historickými stroji z celé České republiky.

Před několika lety bylo změněno místo startu, které se přesunulo na druhou stranu Ještědského hřebenu, do obce Křižany. Díky tomu se trasa prodloužila na plných 11 kilometrů jízdy stále do kopce, kdy historické stroje na tomto úseku překonávají převýšení až 650 metrů.

V sobotu 1. srpna 2020 dopoledne se sjede před Obecní úřad v Křižanech před jízdou na Ještěd padesátka historických automobilů a motocyklů, z let 1929 až 1988. V 11 hodin odstartuje první vozidlo z Křižan směr Ještěd a další pojedou ve dvouminutových intervalech. Na vrchol Ještědu budou přijíždět střídavě ve skupinkách pěti strojů, aby nezablokovaly celé hotelové parkoviště.

Z Ještědu pak pojedou historické automobily a motocykly přes Světlou pod Ještědem, obec Javorník, Proseč pod Ještědem a Rašovku, kde bude v restauraci V trnčí přestávka na oběd. Závěr jízdy pak bude pokračovat přes Šimonovice, Dlouhý Most a druhou obec Javorník, až k Obřímu sudu Javorník, kde bude jízda ukončena.

Sdílet s přáteli na facebooku

Ke stažení

Kontakt na pořadatele

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole

Obrazem: Cvičení dobrovolných hasičů proběhlo v Josefově Dole Cvičení dobrovolných hasičů zaměřené na hledání osob v sutinách probíhalo v pátek 7. srpna v Josefově Dole. Účastnili se hasiči SDH Smržovka, SDH Josefův Důl, SDH Lučany nad Nisou a psovodi z Hejnic. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Plavecký bazén v Jablonci je opět v provozu

Od úterý 4. srpna je jablonecký plavecký bazén opět otevřený pro veřejnost, od pátku i sluneční louka. V důsledku pozitivních testů na koronavir u dvou zaměstnanců plaveckého bazénu musel být v minulých dnech uzavřen. Běžný provoz byl obnoven 4. srpna. Více informací na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

FOTO: Nová Bítouchovská lávka už je na místě, ještě ale není přístupná
Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici
Kapela Znouzectnost opět zahraje v lomnickém klubu
O činnosti ČČK Semily v nouzovém stavu při pandemii covid–19
Rada Libereckého kraje odvolala dva členy představenstva Silnice LK

Nejčtenější články

09.08.: Fotbalisté FC Lomnice jsou s přípravou na sezonu spokojení
09.08.: FOTO: Fanoušci historie v Martinicích viděli legiovlak i parničku
11.08.: Vyjížďka na kolech nedopadla dobře. Seniorka skončila v nemocnici

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT