Pátý ročník seriálu Motocross Cup je u konce

20.10.2017 19:09:09 | Autor: Ladislav Stránský | Rubrika: SPORT | Obce: Český ráj,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Třebíz, Benátky nad Jizerou a Nová Paka - tak právě tyto tři tratě zakončily letošní sezonu a završily jubilejní pátý ročník seriálu Motocross Cup. Zejména poslední závod byl velmi napínavý, v mnoha kategoriích nebylo ještě rozhodnuto o celkovém umístění na stupních vítězů a bojovalo se do posledního kola.

Ale pěkně popořadě. Prvním z podzimní série byl 9. září závod ve vzdálené Třebízi. Společný závod seriálů Motocross Cup a Oneal Cup přilákal na kvalitní trať 194 jezdců. Velmi pěkné počasí přilákalo hodně diváků a atmosféra závodu byla parádní. V kategorii 85ccm zvítězil Jaroslav Vopršal a dostal se tak na první místo průběžného pořadí před Matyáše Červenku, který zápolil na MMČR juniorů. Rozdíl 20 bodů sliboval ještě velkou bitvu o titul. Velký krok naproti titulu udělal i Karel Nešleha v kategorii veterán nad 50 let, zvítězil a navýšil svůj náskok. V kategorii MX2 zvítězil Jan Kobrle jezdící za AMBSK Košťálov, ale Samuel Lorenc zaznamenal stejný bodový zisk a rozdíl po Třebízi činil mezi těmito jezdci pouhých 5 bodů. Velmi atraktivní trať přilákala i zvučná jména českého motokrosu včela s Petrem Bartošem nebo Michalem Bártou, i jejich souboj můžete vidět ve videu pod tímto odstavcem.

O dva týdny později pokračoval seriál Motocross Cup již samostatným závodem v Benátkách nad Jizerou. 121 jezdců mohlo bojovat na velmi dobře připravené trati za ideálního motokrosového počasí. V kategorii 65ccm nedal nikomu šanci Jiří Halama jezdící za Enduroklub Semily a již po tomto závodu bylo téměř jisté, že Jirka získá motokrosový titul. V kategorii 85ccm pokračoval boj o průběžné první místo. Matyáš Červenka zvítězil a dorovnal v počtu bodů Jaroslava Vopršala. Zdramatizovala se situace i v bojích o 3. místo, David Vondrák po vynechání závodu v Třebízi zaostával za průběžně třetí Kateřinou Žákovou již o 59 bodů. David zabojoval a dojel si pro druhé místo. Káťa po parádním třetím místu z Třebíze potvrdila, že Benátky nepatří ke tratím, kde se jí daří. V první jízdě měla Káťa těžký pád, při kterém ji dokonce praskla helma. Tato mladá slečna se ale nevzdala a v jízdě druhé zaznamenala 6. místo ze 14 a ukázala bojovnické srdce.

Ošklivý pád Kateřiny Žákové<br />Autor: Lucie Fajglová Ošklivý pád Kateřiny Žákové. Foto Lucie Fajglová.

Těžký pád měl i Milan Luštinec z kategorie veterán nad 50 let, který ho vyřadil z bojů o možný titul. Před závodem v Benátkách se držel na 2. místě celkového pořadí a na prvního Karla Nešlehu ztrácel pouze 9 bodů. V Benátkách žádný bod nepřidal a v Nové Pace sice byl, ale pouze jako divák. Na druhé místo se po závodě na kbelské trati dostal Michal Horák a na třetí Jiří Nešleha. Boj o celkové stupně vítězů v kategorii MX2 ovlivnilo také zranění, David Zadražil se týden před závodem v Benátkách ošklivě rozbil a to pro něho znamenalo konec sezony a loučení se s průběžným třetím místem v této kategorii. Samuel Lorenc se v den konání závodu vracel ze zahraničí a po domluvě a absolvování náhradní seznamovací jízdy stihl v Benátkách nastoupit pouze do druhé bodované rozjížďky. Jan Kobrle měl cestu k celkovém prvním místu opět o něco blíže, protože závod v Benátkách vyhrál. Ve skvělé formě se ukázal Miroslav Škaloud z kategorie MX1, vyhrál a navýšil svůj náskok v bodování, druhý Tomáš Faistaver a třetí Jan Rieger mezi sebou měli už také značnou mezeru a tak o této kategorii bylo téměř rozhodnuto, ovšem stačily technické problémy nebo zaváhání v Pace a mohlo být vše jinak.

Poslední závod seriálu hostila Štikovská rokle v Nové Pace. Bohužel kvůli kolizi s přeloženým závodem KTM ECC dorazilo pouze 76 jezdců, někteří měli dobře rozjeté enduro, někteří motokros a tak toto přeložení nebylo vůbec šťastné a oběma seriálům uškodilo. Ovšem počet jezdců neubral na kvalitě závodů, trať byla velmi dobře připravená a navíc bylo i krásné slunečné počasí.

V kategorii 50ccm měl titul už jistý Jakub Fajgl, v kategorii 65ccm Jiří Halama titul potvrdil vítězstvím, ovšem v kategorii 85ccm byla situace opět dramatická. O první místo se se stejným bodovým přídělem dělili Matyáš Červenka a Jaroslav Vopršal a rozdíl mezi třetím Vondrákem a čtvrtou Žákovou byl pouhý bod. David Vondrák v první jízdě vyhrál a celkové třetí místo bylo už velmi blízko. Druhý dojel Červenka a třetí Vopršal. Po této jízdě byl tak Červenka pomyslně celkově první, ovšem druhá jízda mohla ještě cokoliv změnit. Skvělý start do ní měl Jarda Vopršal, který nechtěl souboj o titul v žádném případě zabalit a druhou rozjížďku vyhrál stylem start-cíl. Naopak Červenka měl po startu pád a jelikož Vopršal vedl, musel dojet na druhém místě, aby mohl slavit celkový titul. Matyáš Červenka také ukázal všechno co uměl a po skvělé stíhací jízdě se tři kola před cílem dostal před Vondráka na druhé místo. Toto pořadí se již nezměnilo a tak celkový titul mohl slavit právě Matyáš Červenka, ovšem nutno podotknout, že celkový počet bodů měl totožný s Vopršalem a o prvním místě rozhodl až počet výher v sezóně.

Titul v kategorii veterán do 50 let si pohlídal Pavel Tomeš. V kategorii veterán nad 50 let se již nic nezměnilo. Jezdci z MX2 si chtěli pořádně zazávodit i v Pace, o druhé místo mohl ještě nastat boj, Martin Havlík zvítězil v první jízdě a dotáhnul o pár bodů Samuela Lorence. Ovšem druhá jízda mu už tolik nevyšla a navíc Lorenc zvítězil, takže ani zde se pořadí už neměnilo.

Pátý ročník seriálu je u konce, přinesl opět velmi zajímavé souboje a sportovní zážitky. Na všechny videa z letošní sezóny včetně Benátek a Nové Paky se můžete podívat na kanálu seriálu zde. Naše Pojizeří je mediálním partnerem seriálu.