Péče o aleje pokračuje, kraj využívá peněz z evropských dotací

12.03.2020 07:24:08 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Péče o aleje pokračuje, kraj využívá peněz z evropských dotací

V Libereckém kraji průběžně probíhá revitalizace alejí podél krajských silnic II. a III. tříd. Ty jsou financovány z jednotlivých výzev Operačního programu Životního prostředí (OPŽP). Kromě ošetření stávajících stromů a výsadbě se kraj věnuje také jejich kácení a odstraňování náletové zeleně. O aleje se kraj stará prostřednictvím Krajské správy silnic Libereckého kraje (KSS LK).

Liberecký kraj se s KSS LK v prvním kole dotační výzvy z OPŽP zaměřil na revitalizace alejí na Frýdlantsku. „V letech 2018 a 2019 jsme dokončili celkem 13 alejí, na které se již čerpá přidělená dotace. Dalších 8 alejí čeká ošetření a nová výsadba v letošním roce," uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

V roce 2019 KSS LK odeslala dalších 6 žádostí o dotaci v rámci 131. výzvy OPŽP na ošetření 8 alejí na Novoborsku. Nyní je před vydáním rozhodnutí o přidělení dotace kontroluje Státní fond životního prostředí (SFŽP). KSS LK tak zatím připravuje zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na výběr zhotovitelů. „V případě, že dotaci obdržíme, revitalizace alejí se uskuteční na konci letošního roku či v roce 2021," dodal náměstek Sviták.

Dalších asi 30 alejí na Novoborsku, Českodubsku, Semilsku a jinde v kraji je ve fázi projektových příprav. „Samozřejmě budeme o dotaci žádat i letos. Věříme, že ji získáme a že díky tomu vyrostou podél krajských silnic nové stromy a ty stávající budou zase o něco zdravější," dodal Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Při přípravě projektové dokumentace odborný arborista zhodnotí vitalitu a zdravotní stav každého stromu zvlášť a navrhne postup, jak dřevinu co nejlépe ošetřit. „Jedná se buď o prořez či odstranění poškozených větví, zdravotní či výchovné řezy, ale i instalaci bezpečnostních vazeb nebo případné snížení koruny stromu," dodal Löffelmann. Součástí projektu je také náhradní výsadba a následné péče.

Strom se pokácí tehdy, pokud je ve větší míře suchý, má narušenou stabilitu, vykazuje hnilobu, na kmeni jsou plodnice dřevokazných hub či je jinak neperspektivní nebo nebezpečný pro okolní provoz. V tom případě podá KSS LK žádost o povolení ke kácení se seznamem konkrétních stromů. K tomu pak dojde v době vegetačního klidu v průběhu zimních měsíců od listopadu do března.

„V současné době probíhá kácení především na Frýdlantsku a Novoborsku, kde zhruba polovina prací je již dokončena. Zbytek se stihne do konce letošního března," dodal náměstek Sviták.

Dosud bylo na Frýdlantsku v letech 2018 až 2019 v rámci dotačních projektů „Ošetření silniční zeleně" a „Rekonstrukce silniční zeleně" 1676 stromů ošetřeno, 1000 kusů vysazeno a pokáceno jich bylo téměř 600. V roce 2020 bude dalších 800 stromů ošetřeno a přes 700 nových vysazeno. Na Novoborsku bude v rámci projektů OPŽP v roce 2020 a 2021 ošetřeno přes 620 stromů, nově vysazeno 700 sazenic a vykáceno 290 stromů.

Náhradní výsadba za pokácené stromy vždy ctí původní druhy výsadby, to znamená, že za ovocné stromy se vysazují stromy ovocné, jako jsou třešně, hrušně či jabloně, a v původně neovocných alejích se vysazují odpovídající druhy zeleně, případně ke komunikaci vhodnější druhy stromů.

„Bohužel ne pokaždé je možné všechny stromy podél komunikací ošetřit, protože vlastník zásah nedovolí. Obdobně někteří vlastníci sousedních pozemků nesouhlasí s novou výsadbou. Dále s ohledem na ochranné pásmo stávajících sítí podél komunikací nelze v některých místech vysadit nové stromy vůbec," uzavřel radní Löffelmann.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj revitalizuje aleje, další připravuje na Novoborsku a Frýdlantsku
Nadace ČEZ již po deváté vyhlásila grant Stromy, nyní pro jarní výsadbu
Nejkrásnější snímek ankety Alej roku je Valdštejnská alej v Zahrádkách
Alejí roku 2019 se stala památná alej u Rakovnického potoka
Další úseky krajských silnic se dočkají nových alejí
Liberecký kraj letos nechal ošetřit dalších šest významných alejí

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Na zdraví řemeslu: Křišťálové údolí představí série krátkých videí
Turnovská radnice změnila webové stránky
Od 23. listopadu je turnovská knihovna otevřená přes výdejní okénko
Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT