Písničky z okolí Lomnice a povídání o řece Vltavě s Josefem Krčkem

08.09.2020 15:20:28 | Autor: Andrea Zikmundová | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

Písničky z okolí Lomnice a povídání o řece Vltavě s Josefem Krčkem

Ve vstupní hale lomnického muzea se ve středu 9. září od 17 hodin uskuteční hudební pořad se skladatelem a muzikantem Josefem Krčkem a jeho synem Josefem nazvaný Písničky z okolí Lomnice a povídání o řece Vltavě spojený s promítáním 30 minutového filmu Vltavský triptych.

Film autora Josefa Krčka mladšího je rozdělen do tří částí: Lidé od vody, Němí svědkové minulosti a I nejmenší pramen zpívá. Vltava je zde zachycena současným pohledem i vzpomínkami pamětníků staré řeky, od pramene k ústí, nad vodou i pod vodou během čtyř ročních období. Příběh doprovází stejnojmenná Smetanova symfonická báseň, hudební motivy Josefa Krčka st. a je obohacen poezií Jindřicha Pecky za uměleckého přednesu Hany Maciuchové a Alfreda Strejčka. Film vznikal v průběhu 3 let a jeho kratší verze I nejmenší pramen zpívá získala v roce 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu PAF Tachov 3. místo v kategorii Film o vodě.

Budějovický rodák Josef Krček (narozen 1946) absolvoval Státní konzervatoř v Plzni - obor klarinet. Již během studia hrál v orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni. Po základní vojenské službě u Ústřední hudby ČSLA byl členem Československého souboru písní a tanců v Praze. V sedmdesátých a osmdesátých letech působil jako učitel hudby v LŠU Praha 10 a Praha 1 a ve vydavatelství Supraphon jako vedoucí oddělení vážné hudby. Zároveň spolupracoval s folklórními soubory, zvláště se souborem Škoda Plzeň, dnes Mladina. V těch letech také začal pravidelně spolupracovat s Českým rozhlasem v Praze a v Plzni. Od roku 1969 hrál v souboru Chorea Bohemica a od roku 1975 v souboru Musica Bohemica. V devadesátých letech minulého století učil ve škole Jana Amose Komenského v Praze muzikoterapii a na Waldorfské škole v Příbrami hudební výchovu. Zde založil vokálně instrumentální soubor dobových nástrojů Chairé, ve kterém působí dodnes. V devadesátých letech jako místopředseda Anthroposofické společnosti ČR vyvíjel bohatou přednáškovou činnost. V roce 1998 založil soukromou muzikoterapeutickou školu Musica Humana.

Josef Krček se zabývá starší českou a evropskou hudbou a lidovými písněmi. Je autorem 40 skladeb pro dechové orchestry, hudby pro rozhlasové pohádky, hry a seriály (Staré pověsti české - 36 dílů apod.). Podílel se na několika CD, např. Vánoční koledy, Nejstarší sbírky českých lidových písní, Za českými sběrateli, badateli a tvůrci, Žito, žitečko, Písně, které vracejí čas, Tančím, zpívám, O vánocích zpívám, Píseň je touha, Doteky duše, Písně staré Evropy atd. V roce 2008 vydalo nakladatelství Fabula knihu Josefa Krčka Musica Humana - úvod do muzikoterapie a v nakladatelství Albatros vyšla kniha Josefa Krčka a Jindřicha Čapka - Špalíček, Písničky pro nejmenší, Vánoce - Putování do Betléma a Příběhy dvanácti měsíců.

Josef Krček mladší se narodil v roce 1979 v Praze. Chodil do školy Michael Art School - graphic design, Praha (1994 - 1998), potom studoval v Irsku v Dublinu, Filmbase (film centre for filmmakers (directing techniques, camera lighing). Jako kameraman pracuje pro televizi Natura, kde točí zajímavé dokumenty. Například Český Krumlov - tajuplné město a další.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř

Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne

Vzhledem k aktuálně platným opatřením Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne, která se měla konat 3. října 2020. Pracovníci muzea by rádi akci uskutečnili na jaře 2021, o případném termínu budeme čtenáře informovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Písničkář Jaroslav Hutka vystoupí v lomnickém klubu
Klub lyžařů Turnov zve na 34. ročník přespolního běhu
Po dvou kolech NPL na čele tabulky Hnanice a Modřišice
Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT