Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál

11.05.2020 16:23:51 | Autor: Michaela Pompová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Pod rouškou Divadlo F. X. Šaldy hraje dál

Divadlo F. X. Šaldy již druhý měsíc připravuje bohatý „online" program, díky kterému tak zůstává v kontaktu s diváky i v době koronavirové pandemie. Přímé přenosy a všechny reprízy programu Didvadla online je možné sledovat zdarma jak na YouTube kanálu, tak na Facebook profilu DFXŠ, a nově i na webové platformě www.saldovo-divadlo.cz, která nabízí sledování pořadů a příspěvků na jednom místě všem.

Divadlo však můžete v této nelehké době podpořit buď nákupem Dobrovolné vstupenky dle vlastního výběru, nebo zakoupením originálního trička DFXŠ, a tím tak virtuálně zatleskat nebo předat květinu umělcům, kteří vás různými formami baví již několik týdnů. Vstupenky na divadelní představení, která se neodehrála, můžete opět vracet na pokladně DFXŠ až do 30. 6. Pokladna se za tímto účelem v úterý 12. 5. otevírá, i když zatím jen ve vybraných termínech. V průběhu června však bude zahájen prodej vstupenek na představení nové sezóny, která letos začíná už v srpnu dvěma připravovanými premiérami 21. a 23. 8. operou Lovci Perel a 28. a 30. 8. svěží činoherní komedií Blbec k večeři.

„Díky vám hrajeme, tančíme a zpíváme! Děkujeme, že si na naše online akce kupujete vstupenky a dobrovolně přispíváte. K dnešnímu dni si dobrovolnou vstupenku zakoupilo již více než 120 lidí. Jakékoliv podpory si upřímně vážíme," uvedla Jarmila Levko Pešlová, ředitelka DFXŠ.

Vzhledem k současné situaci a ambicióznímu plánu zahájení sezony v prázdninovém čase, začala plánovaná přestavba Šaldova divadla o 2 měsíce dříve. Rekonstrukce hlediště, která má historické budově Divadla F. X. Šaldy navrátit původní podobu a zlepšit akustiku, odstartovala již 4. května.

Program divadla online

Díky vám za to, že s námi usínáte u pořadu „Dobrou! ČTtení pro dospělé", který si můžete poslechnout i zpětně, pokud skutečně usnete. Večerníčky naladíte od pondělí do čtvrtka vždy ve 22:30 přímo na našem Facebook profilu nebo webové platformě.

Díky vám za to, že se s námi relaxujete při pořadech Pohybovky DFXŠ! Tanečníci z baletního souboru DFXŠ, ale i z baletní školičky vám posílají různé návody na cvičení a relaxaci z domácího prostředí. Najdete zde i Meditační zastavení s Eliškou Jansovou, členkou činohry DFXŠ. V krátkých cca 10minutových videích se s Eliškou odpoutáte od všeobecné paniky a stresu, který tuto dobu provází, zapomenete na strach a dopřejete si radost. Zastavení s Eliškou jsou zaměřena na srdce a dýchání a vždy je doprovázeno originální autorskou hudbou.

Online sledování divadla si můžete zpestřit i sledováním záznamu vystoupení baletního souboru DFXŠ k oslavě Mezinárodního dne tance 2020, který proběhl v přímém přenosu z Malého divadla v posledním dubnovém týdnu.

Osmidílný online divadelní seriál Operace Archa se pomalu blíží do finále. Tento týden v pátek 15. 5. diváky čeká již 7. díl, který se bude opět vysílat v přímém přenosu z Malého divadla. Jde o bláznivou komedii z karantény o tajné misi a záchraně lidstva v Liberci! Zapálený profesor Technické univerzity (Martin Polách) hledá sedm hrdinů s mimořádnými super-schopnostmi, kteří mají přežít v nejtajnějším podzemí liberecké radnice. Scénář každé epizody vzniká vždy od pondělí do středy, takže nikdo neví, co se stane dál.


Májové osvěžení libereckou operou! Operní soubor Divadla F. X. Šaldy uvedl v premiéře 1. 5. příběh Liberecké operní karantény. Jde o komponovaný večírek operních árií a duetů v reakci na současnou situaci. Májové osvěžení s libereckou operou v podobě příběhu připomíná současný repertoár, zavzpomíná a dovolí nahlédnout i do budoucnosti opery DFXŠ. Jednotlivé skladby árie a duety vypráví a umocňují děj, který právě teď všichni prožíváme. Leporellovi z Mozartovy opery oper Don Giovanni nezbývá nic jiného, než prosit a žadonit, aby vše již brzy skončilo.

V duetu Rozhodnuto uzavřeno Smetanovy opery Dvě vdovy a následné Samostatně vládnu já, tím duet pokračuje, nám může v mnohém připomínat dnešní politickou situaci. V příběhu Operní karantény také zní nádherná milostná árie z Bizetovy opery Lovci Perel, která měla mít na konci května v Šaldově divadle svou premiéru a z důvodu trvání vládního nařízení se posouvá na prázdninový termín 21. a 23. srpna 2020. Májové osvěžení tak opera posílá alespoň touto cestou.

"Nenosím tričko do divadla, nosím divadlo na tričku", nebo "Divadlu Fandím Xmrti Šíleně", i třeba s takovým heslem si můžete koupit divadelní tričko, díky němuž divadlo můžete podpořit. Připravena je kolekce, ze které si každý vybere. Pro fanoušky Operace Archa jsou k zakoupení trička s logem seriálu a typickými hláškami postav. Pánské i dámské verze, bílé i černé varianty, každé za cenu 390 Kč. Trička koupíte na webu Trikátor.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Májové osvěžení libereckou operou!
Divadlo F. X. Šaldy díky vám hraje, tančí a zpívá!
Divadlo F. X. Šaldy uvádí první online divadelní seriál Operace Archa
Ředitelé krajských organizací vyzývají k pomoci kultuře
Semilský spolek streamuje!
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy nehraje, ale zkouší a pomáhá

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky
Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Den dětí 2020 bude v Turnově až 13. června!
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku

Nejčtenější články

01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody
02.06.: FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT