Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

11.03.2019 21:40:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

V Libereckém kraji evidují letos už osm pokusů o podvod. Minulý týden v úterý v podvečer oznámila na tísňovou linku policie 76letá žena z Pojizeří, že ji téhož dne telefonicky kontaktoval neznámý muž, představil se jí jako její vnuk a žádal od ní peníze.

Částku muž nijak nespecifikoval. Řekl jí, že potřebuje  co nejvíc, co jen může dát. Údajně mu vykradli bankovní účet. Paní naštěstí o  podvodných telefonátech už v minulosti slyšela z médií, a proto mu neuvěřila a hovor ukončila.

Podvodníci se v Pojizeří ozvali znovu hned ve středu kolem poledne dalším dvěma seniorům. Poté, co 71letá žena zvedla telefonní sluchátko, mluvil k ní neznámý muž jako ke své babičce. I ona o podvodných telefonátech už slyšela a byla od počátku rozhovoru velmi ostražitá. Volající si jí postěžoval na to, že má velký průšvih, a že potřebuje finanční výpomoc. Paní ho ale hodně zaskočila,  když po něm chtěla, aby jí řekl své křestní jméno. Tím ho dostala do úzkých. Snažil se chvíli improvizovat výmluvami typu, že ho přeci zná, tak proč se ptá, ale paní trvala tvrdě na svém. Nakonec převzal hovor její syn, který byl zrovna doma  a usvědčenému podvodníkovi vynadal. Rodina nás následně o podezřelém telefonátu  informovala přes linku 158.

Ve stejný den kolem oběda  přijal hovor z neznámého čísla na své domácí pevné telefonní lince i 67letý muž. Jeho podvodník oslovil pro změnu  křestním jménem, ale sám se mu nepředstavil. Rovnou přešel k tomu, že od něj  potřebuje 300 000 korun. Jakmile  však zjistil, že je senior nemá, hovor  ukončil a už se znovu neozval.

„Naší masivní informační kampaní, zaměřenou na ochranu seniorů před těmito podvodníky, jsme dosáhli významného snížení počtu lidí, kteří pachatelům uvěřili a peníze jim vydali. V letošním roce evidujeme v Libereckém kraji již osm pokusů o vylákání peněz na seniorech, z nichž sedm z nich proběhlo podle legendy "vnuk". Ve dvou případech podvodníci požadovanou částku nespecifikovali, v pěti dalších požadovali celkem 1 540 000 korun. Díky naší preventivní kampani ale nedostali ani korunu!," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

V informování seniorů pokračuje policie ve spolupráci s médii i nadále, protože je to nutné. „Formou letáků, ale i besed na seniory apelujeme, aby každou telefonickou žádost o peníze odmítli a hovor ihned ukončili. Jakmile se totiž nechají vtáhnout do dlouhých rozhovorů, podvodníci s nimi lépe manipulují. Senioři jim o sobě a své rodině pak spontánně sdělují  informace, které pachatelé okamžitě obratně využijí ve svůj prospěch. Senior se například zeptá: „To jsi ty Pepíku?" a  podvodník sehraje vnuka Pepíka. Paní, kterou falešný vnuk oslovil ve středu, naštěstí takovou chybu neudělala.  Kdyby o podobných případech podvodů dříve nikdy neslyšela, možná by k němu byla důvěřivější. Mluvit se seniory o těchto případech je proto velmi důležité. Pomozte nám a varujte své rodiče a prarodiče před těmito podvodnými praktikami," doplnila policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala
Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově
Pokračují práce v turnovské Nádražní ulici. Známe harmonogram

Nejčtenější články

16.05.: I.B třída: Bělá potvrdila titul a na Smržovce hráli za mrtvého kamaráda
16.05.: Jilemnické náměstí oživí tradiční Májový jarmark
16.05.: Žena usedla na motocykl u Železného Brodu s alkoholem a bez řidičáku

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT