Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

11.03.2019 21:40:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Podvodníci stále zkouší lákat po telefonu peníze od seniorů

V Libereckém kraji evidují letos už osm pokusů o podvod. Minulý týden v úterý v podvečer oznámila na tísňovou linku policie 76letá žena z Pojizeří, že ji téhož dne telefonicky kontaktoval neznámý muž, představil se jí jako její vnuk a žádal od ní peníze.

Částku muž nijak nespecifikoval. Řekl jí, že potřebuje  co nejvíc, co jen může dát. Údajně mu vykradli bankovní účet. Paní naštěstí o  podvodných telefonátech už v minulosti slyšela z médií, a proto mu neuvěřila a hovor ukončila.

Podvodníci se v Pojizeří ozvali znovu hned ve středu kolem poledne dalším dvěma seniorům. Poté, co 71letá žena zvedla telefonní sluchátko, mluvil k ní neznámý muž jako ke své babičce. I ona o podvodných telefonátech už slyšela a byla od počátku rozhovoru velmi ostražitá. Volající si jí postěžoval na to, že má velký průšvih, a že potřebuje finanční výpomoc. Paní ho ale hodně zaskočila,  když po něm chtěla, aby jí řekl své křestní jméno. Tím ho dostala do úzkých. Snažil se chvíli improvizovat výmluvami typu, že ho přeci zná, tak proč se ptá, ale paní trvala tvrdě na svém. Nakonec převzal hovor její syn, který byl zrovna doma  a usvědčenému podvodníkovi vynadal. Rodina nás následně o podezřelém telefonátu  informovala přes linku 158.

Ve stejný den kolem oběda  přijal hovor z neznámého čísla na své domácí pevné telefonní lince i 67letý muž. Jeho podvodník oslovil pro změnu  křestním jménem, ale sám se mu nepředstavil. Rovnou přešel k tomu, že od něj  potřebuje 300 000 korun. Jakmile  však zjistil, že je senior nemá, hovor  ukončil a už se znovu neozval.

„Naší masivní informační kampaní, zaměřenou na ochranu seniorů před těmito podvodníky, jsme dosáhli významného snížení počtu lidí, kteří pachatelům uvěřili a peníze jim vydali. V letošním roce evidujeme v Libereckém kraji již osm pokusů o vylákání peněz na seniorech, z nichž sedm z nich proběhlo podle legendy "vnuk". Ve dvou případech podvodníci požadovanou částku nespecifikovali, v pěti dalších požadovali celkem 1 540 000 korun. Díky naší preventivní kampani ale nedostali ani korunu!," sdělila tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

V informování seniorů pokračuje policie ve spolupráci s médii i nadále, protože je to nutné. „Formou letáků, ale i besed na seniory apelujeme, aby každou telefonickou žádost o peníze odmítli a hovor ihned ukončili. Jakmile se totiž nechají vtáhnout do dlouhých rozhovorů, podvodníci s nimi lépe manipulují. Senioři jim o sobě a své rodině pak spontánně sdělují  informace, které pachatelé okamžitě obratně využijí ve svůj prospěch. Senior se například zeptá: „To jsi ty Pepíku?" a  podvodník sehraje vnuka Pepíka. Paní, kterou falešný vnuk oslovil ve středu, naštěstí takovou chybu neudělala.  Kdyby o podobných případech podvodů dříve nikdy neslyšela, možná by k němu byla důvěřivější. Mluvit se seniory o těchto případech je proto velmi důležité. Pomozte nám a varujte své rodiče a prarodiče před těmito podvodnými praktikami," doplnila policejní mluvčí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Seniorka z Benecka podvodníky včas prokoukla a peníze jim nedala
Zloděj kradl v Turnově o Štědrém dnu, klíče prý měla rodina ve dveřích
Zadlužený kominík připravil své klienty o 40 tisíc korun
Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty
Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na krajském úřadě proběhne Myslivecká konference

Letošní konferenci pořádá Liberecký kraj ve spolupráci s mysliveckými sdruženími. Proběhne v sobotu 23. března v multimediálním sále budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Tématem přednášek bude odhad a přesné stanovení věku dospělé černé zvěře, osteologická preparace trofejí, chov zajíce či africký mor prasat. „V roce 2017 se jedna z přednášek týkala vzpomínky na profesora Javůrka a jeho působení v našem kraji. Při této příležitosti bylo navrženo založit tradici ocenění osobnosti našeho kraje, která se zasloužila o rozvoj myslivosti, a to na pozadí tak významné osobnosti, jako byl profesor Javůrek. Cílem je také poděkovat takovýmto lidem za jejich práci," uvedl Jiří Löffelmann, člen Rady Libereckého kraje, pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Hlasujte o nejoblíbenější knihu Libereckého kraje

Už jen čtrnáct dní můžete dát hlas nejoblíbenější knize v soutěži Kniha roku Libereckého kraje ve speciální Ceně čtenářů. „Knihy bude hodnotit jak odborná porota, tak právě svým hlasováním čtenáři. Volba čtenářů bývá u soutěží často jiná než volba odborné poroty. Jsem ráda, že lidé vzali soutěž za svou, vnímají regionální literaturu a mají své oblíbené místní autory," řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. Bližší informace o jednotlivých knihách


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Požár Severochemy způsobil zaměstnanec, který kradl chemikálie
Přehled fotbalových výsledků druhého jarního kola
Celkem 2,5 milionu dá Liberecký kraj na ohrožené památky
Pánská šatna aneb Mušketýři z Ypsilonky v Mexiku
Český šampionát a Hančův memoriál zakončí sezonu běžců na lyžích

Nejčtenější články

22.03.: Šťastný konec pátrání: Malého chlapce hledali policisté i občané Semil
21.03.: Jarní trh v Libštátě opět nabídne výrobky pro domácnost i pro radost
22.03.: Lavina se sesula v Malé kotelní jámě. Horská služba hledala muže

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Vyrobíme pro Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT