Policisté se při kontrolách zaměřili na námrazu a sníh na vozidlech

25.01.2019 11:53:47 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Policisté se při kontrolách zaměřili na námrazu a sníh na vozidlech

Během pondělní dopravně bezpečnostní akce, která probíhala v celém Libereckém kraji, zkontrolovali policisté celkem 270 vozidel a projednali celkem 72 přestupků.

Počátkem tohoto týdne proběhla na celém území Libereckého kraje dopravně bezpečnostní akce zaměřená na provoz vozidel v zimním období. „Akce se uskutečnila v brzkých ranních hodinách, v čase, kdy převážná většina účastníků silničního provozu míří do zaměstnání. Záměrem dopravně bezpečnostní akce bylo upozornit řidiče na rizika spojená s neodstraněním nečistot, jako je námraza či sníh z jejich vozidla před jízdou. Díky špatnému výhledu mohou řidiči ohrozit ostatní účastníky silničního provozu nebo způsobit škodu na majetku," uvedla policejní mluvčí Vlasimíra Šrýtrová.

V zimních měsících, kdy jsou v nočních hodinách teploty často hluboko pod bodem mrazu, řidiči často řeší problém s tím, že se jim na sklech auta vytvoří námraza. Nejen námrazu, ale i sníh je však potřeba před jízdou odstranit. Tato povinnost platí pro řidiče od února 2016.

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů:

§ 5 odst. 2 písm. i)
Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.

§ 5 odst. 2 písm. j)
Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Sníh ze střechy totiž může v zatáčce odletět třeba na chodce, nebo při brzdění zasype čelní sklo tak, že řidič nic neuvidí. Hrouda tajícího sněhu, která sklouzne na čelní sklo, může byť jen na malý okamžik omezit výhled a může dojít k nehodě.

Někteří řidiči si na sklech očištěním vytvoří pouze takzvané „tankové průzory" a spoléhají na rozmrznutí námrazy na skle po ujetí několika kilometrů a zahřátí vozidla během jízdy. Během této jízdy však může dojít k mnoha tragickým událostem v důsledku nedostatečného rozhledu řidiče do všech stran. „Řidič takto může snadno přehlédnout například dítě školou povinné na přechodu pro chodce či na krajnici, může se stát, že nedá jinému vozidlu přednost v jízdě a nedokáže včas reagovat na náhlé události v silničním provozu. Sníh odletující z neočištěného vozu zase ohrožuje motoristy jedoucí za ním. Kusy odletujícího ledu mohou řidiče polekat, nebo i vybít čelní sklo a zapříčinit tak vážnou dopravní nehodu. Během akce policisté trpělivě vysvětlovali řidičům důležitost důkladně očistit vozidlo před jízdou, aby tak eliminovali podobná jednání," dodala Šrýtrová.

Pokud silniční hlídka zastaví „zapadané" auto, jeho řidič se dopustí přestupku, za který mu sice nepřibyde žádný trestný bod, ale může jeho peněženku odlehčit až o 2 tisíce korun.

Do akce bylo zapojeno na pět desítek policistů jak ze služby dopravní, tak i pořádkové policie. Ti zkontrolovali celkem 270 vozidel a projednali celkem 72 přestupků v částce 17 100 Kč. „Z celkového počtu přestupků se 37 přestupků týkalo porušení povinnosti řidiče podle § 5 odst. 2 písm. i) zákona o silničním provozu, kdy všechna tato vozidla měla na sobě námrazu, která zabraňovala řidičům výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Policisté za ně uložili pokuty ve výši 11 000 Kč," shrnula policejní mluvčí.

Kdo nechce ráno po nové sněhové nadílce či mrazu zápasit se škrabkou a čtvrt hodiny čistit skla, je dobré použít užiteného pomocníka - rozmrazovací prostředek.

V zimním období se také policisté zaměřují na to, aby v období od 1. listopadu do 31. března, kdy se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, či kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, vozidla nepřevyšující 3 500 kg používala při jízdě zimní pneumatiky na všech kolech s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm. U vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšujících 3 500 kg musí použít zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly, zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm.

Hlídky také svoji pozornost směřují na úseky označené svislou dopravní značkou C 15a (zimní výbava). Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

„Krajská akce nebyla zaměřena jen na zimní výbavu a provoz vozidel v zimním období, ale také na dodržování zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek u řidičů, dále na pátrání po osobách, odcizených motorových vozidlech, věcech, sledování problematiky spojené s ilegální migrací, pašováním drog a ilegální přepravou zbraní. Policisté se budou v rámci běžného výkonu služby i nadále této problematice věnovat a zaměřovat se na takto nezodpovědné řidiče," doplnila na závěr Vladimíra Šrýtrová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru
Termokameru převzali turnovští hasiči i strážníci
Policisté upozorňovali v Libereckém kraji na viditelnost chodců

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Okresní hasičská soutěž Plamen byla zahájena v Čisté u Horek
Horská služba v Rokytnici opět poučí na téma zdravověda a první pomoc
Liberečtí hasiči oslaví 110 let v objektu Barvířská 29
K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
Proti České Lípě si hokejisté Lomnice připsali první vítězství

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
15.10.: K dopadení ujíždějícího řidiče použili policisté v Turnově zastavovací pás
14.10.: I.A třída: Na první místo se díky výhře v Košťálově vrátila Lomnice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT