Policisté se při kontrolách zaměřili na námrazu a sníh na vozidlech

25.01.2019 11:53:47 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Policisté se při kontrolách zaměřili na námrazu a sníh na vozidlech

Během pondělní dopravně bezpečnostní akce, která probíhala v celém Libereckém kraji, zkontrolovali policisté celkem 270 vozidel a projednali celkem 72 přestupků.

Počátkem tohoto týdne proběhla na celém území Libereckého kraje dopravně bezpečnostní akce zaměřená na provoz vozidel v zimním období. „Akce se uskutečnila v brzkých ranních hodinách, v čase, kdy převážná většina účastníků silničního provozu míří do zaměstnání. Záměrem dopravně bezpečnostní akce bylo upozornit řidiče na rizika spojená s neodstraněním nečistot, jako je námraza či sníh z jejich vozidla před jízdou. Díky špatnému výhledu mohou řidiči ohrozit ostatní účastníky silničního provozu nebo způsobit škodu na majetku," uvedla policejní mluvčí Vlasimíra Šrýtrová.

V zimních měsících, kdy jsou v nočních hodinách teploty často hluboko pod bodem mrazu, řidiči často řeší problém s tím, že se jim na sklech auta vytvoří námraza. Nejen námrazu, ale i sníh je však potřeba před jízdou odstranit. Tato povinnost platí pro řidiče od února 2016.

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů:

§ 5 odst. 2 písm. i)
Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran.

§ 5 odst. 2 písm. j)
Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Sníh ze střechy totiž může v zatáčce odletět třeba na chodce, nebo při brzdění zasype čelní sklo tak, že řidič nic neuvidí. Hrouda tajícího sněhu, která sklouzne na čelní sklo, může byť jen na malý okamžik omezit výhled a může dojít k nehodě.

Někteří řidiči si na sklech očištěním vytvoří pouze takzvané „tankové průzory" a spoléhají na rozmrznutí námrazy na skle po ujetí několika kilometrů a zahřátí vozidla během jízdy. Během této jízdy však může dojít k mnoha tragickým událostem v důsledku nedostatečného rozhledu řidiče do všech stran. „Řidič takto může snadno přehlédnout například dítě školou povinné na přechodu pro chodce či na krajnici, může se stát, že nedá jinému vozidlu přednost v jízdě a nedokáže včas reagovat na náhlé události v silničním provozu. Sníh odletující z neočištěného vozu zase ohrožuje motoristy jedoucí za ním. Kusy odletujícího ledu mohou řidiče polekat, nebo i vybít čelní sklo a zapříčinit tak vážnou dopravní nehodu. Během akce policisté trpělivě vysvětlovali řidičům důležitost důkladně očistit vozidlo před jízdou, aby tak eliminovali podobná jednání," dodala Šrýtrová.

Pokud silniční hlídka zastaví „zapadané" auto, jeho řidič se dopustí přestupku, za který mu sice nepřibyde žádný trestný bod, ale může jeho peněženku odlehčit až o 2 tisíce korun.

Do akce bylo zapojeno na pět desítek policistů jak ze služby dopravní, tak i pořádkové policie. Ti zkontrolovali celkem 270 vozidel a projednali celkem 72 přestupků v částce 17 100 Kč. „Z celkového počtu přestupků se 37 přestupků týkalo porušení povinnosti řidiče podle § 5 odst. 2 písm. i) zákona o silničním provozu, kdy všechna tato vozidla měla na sobě námrazu, která zabraňovala řidičům výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran. Policisté za ně uložili pokuty ve výši 11 000 Kč," shrnula policejní mluvčí.

Kdo nechce ráno po nové sněhové nadílce či mrazu zápasit se škrabkou a čtvrt hodiny čistit skla, je dobré použít užiteného pomocníka - rozmrazovací prostředek.

V zimním období se také policisté zaměřují na to, aby v období od 1. listopadu do 31. března, kdy se na komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, či kdy lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, vozidla nepřevyšující 3 500 kg používala při jízdě zimní pneumatiky na všech kolech s hloubkou hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm. U vozidel s maximální přípustnou hmotností převyšujících 3 500 kg musí použít zimní pneumatiky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly, zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm.

Hlídky také svoji pozornost směřují na úseky označené svislou dopravní značkou C 15a (zimní výbava). Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti.

„Krajská akce nebyla zaměřena jen na zimní výbavu a provoz vozidel v zimním období, ale také na dodržování zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek u řidičů, dále na pátrání po osobách, odcizených motorových vozidlech, věcech, sledování problematiky spojené s ilegální migrací, pašováním drog a ilegální přepravou zbraní. Policisté se budou v rámci běžného výkonu služby i nadále této problematice věnovat a zaměřovat se na takto nezodpovědné řidiče," doplnila na závěr Vladimíra Šrýtrová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Stromy v kraji dál padají pod váhou sněhu a nově i kvůli větru
Termokameru převzali turnovští hasiči i strážníci
Policisté upozorňovali v Libereckém kraji na viditelnost chodců

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny Valdštejn a Boží voda jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informoval o pravidelné kontrole pramenů vody na území města Turnova. Pramen Valdštejn je pitný a taktéž pramen Boží voda! Prameny vody byly podrobeny pravidelnému laboratornímu přezkoumání kvality 5. dubna 2019. Splněny byly všechny hygienické limity požadované vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Lékárenská pohotovost o velikonočním pondělí

Velikonoční pondělí patří mezi svátky, kdy dle ustanovení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě se stanovuje zákaz prodeje tam, kde prodejní plocha přesahuje 200 m2. Liberecký kraj pro tento den zajistil lékárenskou pohotovostní službu v Nemocniční lékárně v areálu Krajské nemocnice Liberec, a.s., Husova 10, 460 63 Liberec (naproti pavilonu interních oborů B) od 9 do 17 hodin. V ostatní dny jsou otevřeny lékárny v obchodních centrech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jilemničtí zvítězili na juniorském maratonu v Liberci a postupují do finále
Obrazem: Velký pátek v ZOO Liberec 2019
Přehled fotbalových výsledků šestého jarního kola
FOTO: Slavnostně otevřeli Centrum odborného vzdělávání ve Vysokém
Pokáčovo jarní turné bude plné Lásky. V květnu zavítá do Semil

Nejčtenější články

19.04.: Mladou ženu hledanou u Železného Brodu vypátral policejní psovod
18.04.: FOTO: Závod kočárků v Libštátě kromě zábavy pomohl Danečkovi
19.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT