Policisté se zaměřili na železniční přejezdy, ale i na viditelnost chodců

08.12.2020 19:43:08 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Policisté se zaměřili na železniční přejezdy, ale i na viditelnost chodců

Na několika místech v Libereckém kraji probíhala ve čtvrtek 3. prosince dopravně bezpečnostní akce zaměřená na nekázeň řidičů a chodců na železničních přejezdech a následně za snížené viditelnosti na viditelnost chodců.

V první části bya akce zaměřena na železniční přejezdy, a to na dodržování povinností řidičů i chodců na železničních přejezdech a v jejich těsné blízkosti. „Přestože vývoj počtu dopravních nehod na železničních přejezdech v Libereckém kraji je v letošním roce celkem příznivý, je důležité v této oblasti na účastníky silničního provozu neustále preventivně působit, neboť se opětovně objevuje řada neukázněných a nezodpovědných některých účastníků silničního provozu, kteří vjíždějí a vstupují na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno. Zároveň také následky těchto nehod bývají často velmi vážné až tragické. Snažíme se podobnými akcemi ovlivnit nekázeň těchto účastníků silničního provozu a podpořit tak doposud tento příznivý vývoj snižování počtu dopravních nehod na železničních přejezdech," sdělila koordinátorka prevence KŘP Libereckého kraje Vladimíra Šrýtrová.

V letošním roce za obdobní od ledna do konce října vyjížděli policisté v kraji celkem ke 14 dopravním nehodám na železničních přejezdech, které si naštěstí nevyžádaly ani jeden lidský život. Při těchto nehodách nebyl ani nikdo těžce zraněn a tři osoby byly zraněny lehce. V loňském roce těchto nehod bylo za stejné období 17, jedna osoba zemřela, jedna byla zraněna těžce a šest osob lehce.

 Na železničním přejezdu se lze dopustit mnoha přestupků. Vjet na železniční přejezd v době, kdy je to zakázáno, je jeden z nejzávažnějších dopravních přestupků. Definován je § 125c / 1f) 9. tak, že „řidič při řízení vozidla v rozporu s § 29 odst. 1 vjíždí na železniční přejezd v případech, kdy je to zakázáno."

Tento přestupek nelze projednat příkazem na místě (blokovou pokutou). Předává se vždy do správního řízení, ve kterém řidič dostane 7 trestných bodů do karty řidiče, pokutu 2500 až 5000 Kč a zákaz řízení na 1 až 6 měsíců.

„Ve své druhé části byla akce zaměřena na odhalování tzv. neviditelných chodců, kteří se v rozporu s § 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, pohybují neoznačení retroreflexními prvky po neosvětlených komunikacích mimo obec. Naším cílem je zvýšit úroveň dodržování pravidel silničního provozu, a tím pozitivně ovlivnit jednání účastníků silničního provozu," dodala policejní preventistka.

Pro chodce platí tato povinnost:

§ 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb.
„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích."

Jestliže chodec takto označen není, hrozí mu na místě pokuta do výše 2 tisíc korun.

Rok2019 (k 31. 10.)2020
Celkem DN 121 100
Úmrtí 0 3
Těžká zranění 13 7
Lehká zranění  109 88
Alkohol94

„Během akce policisté zkontrolovali chodce a cyklisty, kteří se pohybovali mimo obce a všichni kontrolovaní byli řádně označeni reflexními prvky, či vybaveni osvětlením. Naopak u řidičů na železničních přejezdech se to zcela bez prohřešků neobešlo. Opět se našla řidička, která vjela na železniční přejezd v obci Dlouhý Most na Liberecku v době, kdy se po projetí vlaku právě zvedaly bezpečnostní závory a na světelné signalizaci svítila stále červená. Tento přestupek policisté oznámili příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řešení," doplnila Vladimíra Šrýtrová.

I přesto, že výsledky této akce dopadly celkem příznivě, budou policisté v následujícím období v podobných akcích pokračovat.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na některé řidiče v Libereckém kraji čekala na Mikuláše nadílka
Na přejezdu v Přepeřích se střetl vlak s chodcem, který srážku nepřežil
Policejní pátrače v Libereckém kraji nejvíce zaměstnává mládež
Advent, Vánoce a Silvestr, jak předejdeme nebezpečí
Jízdou v protisměru u Turnova ohrozil 13 aut, nyní mu hrozí vězení
Řidiče náklaďáků v Libereckém kraji opět kontroloval policejní autobus
Policisté dohlíželi na provoz podzimních silnic
Památka zesnulých byla pod dohledem policie
Policisté kontrolují dodržování mimořádných a krizových opatření

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT