Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

09.05.2018 21:49:09 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Pojizeří

Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

Policisté evidují tři pokusy o podvod na seniorech v Pojizeří během jediného dopoledne. Při těchto podvodných pokusech žádali zloději vždy statisíce korun lhaním o tom, že jsou jejich potomci v nouzi.

„V pátek 27. dubna kolem 10.30 zazvonil v domácnosti 78leté ženy z Pojizeří telefon, a když zvedla sluchátko, ozval se jí muž, který o sobě tvrdil, že je její vnuk. Během hovoru se od něj dozvěděla, že má údajné problémy u notáře a z toho důvodu potřebuje ještě téhož dne půjčit částku 200 tisíc korun. Dost na ní naléhal a apeloval na její city se slovy: ty jediná mě můžeš zachránit. Seniorka ale takovou hotovostí doma nedisponovala, což mu sdělila. Neznámý hned potom hovor ukončil a už znovu nezavolal," popsala taktiku zlodějů krajská tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Později se žena správně spojila telefonicky s dcerou a o podivném telefonátu ji informovala, přitom zjistila, že její skutečný vnuk od ní žádné peníze nežádal. Z uvedeného důvodu vše oznámila policistům.

V průběhu dokumentování tohoto případu vyšlo najevo, že v pátek dopoledne, a to hned v 11.00 přijala podobný telefonní hovor také 75letá žena. I po ní chtěl falešný vnuk peníze. Na jeho "velký" problém, jak se doslova vyjádřil, potřeboval 380 000 korun a zlaté šperky. Ten měl údajně rovněž trable u notáře, odkud jí prý volal. Seniorka mu na jeho žádost odpověděla, že má u sebe jen peníze na pohřeb, které mu v žádném případě dát nemůže. Po krátkém přemlouvání to vzdal a zavěsil. Na radu syna pak o telefonátu informovala policii.

Neznámý podvodník si na vnuka zahrál ještě před 80letým seniorem ze Semilska, kterému minulý pátek volal v 11.30. I tento hovor proběhl podle známého scénáře a začal asi takto: „Ahoj dědo, mám problém, potřebuji půjčit peníze". Volající si mu řekl o 250 tisíc korun, ale naštěstí senior tyto finance neměl, a proto mu poradil, ať si zažádá o půjčku jinde. Tím jejich hovor skončil.

Leták varující seniory před podvodníky „Z uvedených případů je patrné, že podvodníci nepřestali na seniory útočit. Při odhalování identity těchto pachatelů nám mohou pomoci sami senioři tak, že volajícího například požádají, aby se jim ozval později, protože si musí vše promyslet. Zkušenosti ukazují na to, že podvodníci jsou ochotni zavolat jednomu člověku i vícekrát, pokud mají naději, že z toho bude profit. Ihned po ukončení prvního hovoru s podezřelým člověkem, který žádá o peníze, nám mohou senioři vše oznámit přes bezplatnou tísňovou linku 158 a my si už učiníme potřebná opatření k dopadení pachatelů. Výhodou pro nás je, když můžeme jít po "horké" stopě," vysvětlila policejní mluvčí.

Žádostmi o peníze jsou nejvíce ohroženi senioři, kteří mají doma pevnou telefonní linku. V Libereckém kraji neevidují policisté žádný telefonát, který by se uskutečnil prostřednictvím mobilního telefonu. „Senioři by si měli uvědomit, že není normální, aby je blízcí rodinní příslušníci žádali o statisíce po telefonu. Podvodníci, kteří se za jejich příbuzné po telefonu vydávají, se jim ukázat nemohou, protože by se prozradili. Z uvedeného důvodu se jim snaží namluvit, že jsou v časové tísni a proto posílají za sebe kamaráda, kolegu z práce nebo třeba taxikáře, aby peníze pro ně vyzvedl. Při této příležitosti prosíme občany, aby si se svými rodiči a prarodiči o možném nebezpečí podvodných telefonátů promluvili a poučili je o tom, jak se mají správně zachovat," dodala Baláková.

Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v tuto chvíli připravuje informační kartičku (v příloze), která na tuto problematiku upozorňuje, a policisté ji pak budou distribuovat seniorům v celém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji
Zloděj s vrtákem znovu kradl v rodinném domě v Turnově
Zloděj se vloupal do domu v Turnově, i když v něm majitelé spali

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Voda z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody v Turnově je aktuálně pitná

Aktuální laboratorní rozbory vody z pramenů pod Valdštejnem a Boží vody v Turnově byly provedeny 14. listopadu 2018. Oba prameny jsou pitné. „Odbor životního prostředí turnovské radnice obdržel výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem i Boží voda. Voda vyhovuje hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Pramen je tedy pitný," potvrdila tisková mluvčí města Turnov Zdenka Štrauchová.

ZŠ Turnov 28. října zve na přednášky pro rodiče a veřejnost

Dvě zajímavé přednášky se uskuteční během listopadu v turnovské základní škole 28. října. Vstup zdarma. První přednáška je 22. 11. od 15.30 a od 17.30 na téma Jdeme jinou cestou naproti školní úspěšnosti. Lektorem bude Petr Klus - speciální pedagog, logoped, který bude povídat o příčinách školní neúspěšnosti a o možném řešení tohoto problému. Podruhé se škola otevře rodičům a široké veřejnosti 28. 11. 2018 v 15.30 na téma Talent jako problém. Lektorka Hana Drahoňovská přiblíží charakteristiky nadaných dětí i s jejich možnými problémy, naučí vás rozpoznávat jednotlivé typy talentů (i utajených) a další.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krajský odborník bude působit i v jablonecké a jilemnické nemocnici
Liberecký kraj chce v příštím roce proinvestovat téměř 700 milionů
Přehled fotbalových výsledků 15. podzimního kola
Turnov nedokázal vyzrát na posílené Pardubice
FOTO: Turnov v poháru vzdoroval superligovému Liberci

Nejčtenější články

16.11.: Policie dopadla muže, který měl přepadnout prodejnu v Libštátě
18.11.: Přehled fotbalových výsledků 15. podzimního kola
18.11.: Obrazem: Na vrchlabském náměstí si připomněli Sametovou revoluci

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Díky ionizačním elektro kotlům Stafor je elektrická energie stále efektivní a cenově výhodné řešení.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT