Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

09.05.2018 21:49:09 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Pojizeří

Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

Policisté evidují tři pokusy o podvod na seniorech v Pojizeří během jediného dopoledne. Při těchto podvodných pokusech žádali zloději vždy statisíce korun lhaním o tom, že jsou jejich potomci v nouzi.

„V pátek 27. dubna kolem 10.30 zazvonil v domácnosti 78leté ženy z Pojizeří telefon, a když zvedla sluchátko, ozval se jí muž, který o sobě tvrdil, že je její vnuk. Během hovoru se od něj dozvěděla, že má údajné problémy u notáře a z toho důvodu potřebuje ještě téhož dne půjčit částku 200 tisíc korun. Dost na ní naléhal a apeloval na její city se slovy: ty jediná mě můžeš zachránit. Seniorka ale takovou hotovostí doma nedisponovala, což mu sdělila. Neznámý hned potom hovor ukončil a už znovu nezavolal," popsala taktiku zlodějů krajská tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Později se žena správně spojila telefonicky s dcerou a o podivném telefonátu ji informovala, přitom zjistila, že její skutečný vnuk od ní žádné peníze nežádal. Z uvedeného důvodu vše oznámila policistům.

V průběhu dokumentování tohoto případu vyšlo najevo, že v pátek dopoledne, a to hned v 11.00 přijala podobný telefonní hovor také 75letá žena. I po ní chtěl falešný vnuk peníze. Na jeho "velký" problém, jak se doslova vyjádřil, potřeboval 380 000 korun a zlaté šperky. Ten měl údajně rovněž trable u notáře, odkud jí prý volal. Seniorka mu na jeho žádost odpověděla, že má u sebe jen peníze na pohřeb, které mu v žádném případě dát nemůže. Po krátkém přemlouvání to vzdal a zavěsil. Na radu syna pak o telefonátu informovala policii.

Neznámý podvodník si na vnuka zahrál ještě před 80letým seniorem ze Semilska, kterému minulý pátek volal v 11.30. I tento hovor proběhl podle známého scénáře a začal asi takto: „Ahoj dědo, mám problém, potřebuji půjčit peníze". Volající si mu řekl o 250 tisíc korun, ale naštěstí senior tyto finance neměl, a proto mu poradil, ať si zažádá o půjčku jinde. Tím jejich hovor skončil.

Leták varující seniory před podvodníky „Z uvedených případů je patrné, že podvodníci nepřestali na seniory útočit. Při odhalování identity těchto pachatelů nám mohou pomoci sami senioři tak, že volajícího například požádají, aby se jim ozval později, protože si musí vše promyslet. Zkušenosti ukazují na to, že podvodníci jsou ochotni zavolat jednomu člověku i vícekrát, pokud mají naději, že z toho bude profit. Ihned po ukončení prvního hovoru s podezřelým člověkem, který žádá o peníze, nám mohou senioři vše oznámit přes bezplatnou tísňovou linku 158 a my si už učiníme potřebná opatření k dopadení pachatelů. Výhodou pro nás je, když můžeme jít po "horké" stopě," vysvětlila policejní mluvčí.

Žádostmi o peníze jsou nejvíce ohroženi senioři, kteří mají doma pevnou telefonní linku. V Libereckém kraji neevidují policisté žádný telefonát, který by se uskutečnil prostřednictvím mobilního telefonu. „Senioři by si měli uvědomit, že není normální, aby je blízcí rodinní příslušníci žádali o statisíce po telefonu. Podvodníci, kteří se za jejich příbuzné po telefonu vydávají, se jim ukázat nemohou, protože by se prozradili. Z uvedeného důvodu se jim snaží namluvit, že jsou v časové tísni a proto posílají za sebe kamaráda, kolegu z práce nebo třeba taxikáře, aby peníze pro ně vyzvedl. Při této příležitosti prosíme občany, aby si se svými rodiči a prarodiči o možném nebezpečí podvodných telefonátů promluvili a poučili je o tom, jak se mají správně zachovat," dodala Baláková.

Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v tuto chvíli připravuje informační kartičku (v příloze), která na tuto problematiku upozorňuje, a policisté ji pak budou distribuovat seniorům v celém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji
Zloděj s vrtákem znovu kradl v rodinném domě v Turnově
Zloděj se vloupal do domu v Turnově, i když v něm majitelé spali

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonecký bazén se po rekonstrukci otevře 1. srpna

Stavební práce ve vnitřku jabloneckého bazénu se chýlí ke konci. Bazén se návštěvníkům opět otevře 1. srpna. Nová je střecha, zasklená terasa v bazénové hale i dvě kabiny v sauně. To, co není na první pohled vidět, ale návštěvník také ocení, jsou vyhřívané lavice nebo sádrokartonové podhledy v bazénové hale. Více podrobností na Našem Jablonecku

V cyklodopravě kraj podpoří několik projektů, i cestu Jablonec - Rádlo

Kraj podpořil další projekty v oblasti cyklodopravy. Zastupitelstvo kraje rozhodlo o poskytnutí individuálních dotací v celkové výši 1,9 milionu korun. Podpořen byl i projekt napojení Jablonce nad Nisou na cyklotrasu Odra - Nisa do obce Rádlo podél silnice I/65. Za podpory kraje vznikne i vyhledávací studie na novou cyklostezku Panenský potok mezi městy Jablonné v Podještědí a Mimoň. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Argentinské tango budou vyučovat v Jilemnici
Stát vypsal dotační programy na financování cyklistických stezek
Kasteláni myslí o prázdninách na děti a nabízejí prohlídky pro rodiny
V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory
Dobrovolníci přijedou do Harrachova pomáhat při festivalu dřevosochání

Nejčtenější články

18.07.: Nejlevnější nájmy bytů z Libereckého kraje jsou v Semilech
17.07.: Přepeře si v první přípravě vyšláply na Arsenal
17.07.: Ohlédnutí za desátým Hasičským táborem SDH Semily I

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT