Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

09.05.2018 21:49:09 | Autor: redakce | Rubrika: KRIMI | Obce: Pojizeří

Policisté varují seniory v Pojizeří před podvodnými telefonáty

Policisté evidují tři pokusy o podvod na seniorech v Pojizeří během jediného dopoledne. Při těchto podvodných pokusech žádali zloději vždy statisíce korun lhaním o tom, že jsou jejich potomci v nouzi.

„V pátek 27. dubna kolem 10.30 zazvonil v domácnosti 78leté ženy z Pojizeří telefon, a když zvedla sluchátko, ozval se jí muž, který o sobě tvrdil, že je její vnuk. Během hovoru se od něj dozvěděla, že má údajné problémy u notáře a z toho důvodu potřebuje ještě téhož dne půjčit částku 200 tisíc korun. Dost na ní naléhal a apeloval na její city se slovy: ty jediná mě můžeš zachránit. Seniorka ale takovou hotovostí doma nedisponovala, což mu sdělila. Neznámý hned potom hovor ukončil a už znovu nezavolal," popsala taktiku zlodějů krajská tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Později se žena správně spojila telefonicky s dcerou a o podivném telefonátu ji informovala, přitom zjistila, že její skutečný vnuk od ní žádné peníze nežádal. Z uvedeného důvodu vše oznámila policistům.

V průběhu dokumentování tohoto případu vyšlo najevo, že v pátek dopoledne, a to hned v 11.00 přijala podobný telefonní hovor také 75letá žena. I po ní chtěl falešný vnuk peníze. Na jeho "velký" problém, jak se doslova vyjádřil, potřeboval 380 000 korun a zlaté šperky. Ten měl údajně rovněž trable u notáře, odkud jí prý volal. Seniorka mu na jeho žádost odpověděla, že má u sebe jen peníze na pohřeb, které mu v žádném případě dát nemůže. Po krátkém přemlouvání to vzdal a zavěsil. Na radu syna pak o telefonátu informovala policii.

Neznámý podvodník si na vnuka zahrál ještě před 80letým seniorem ze Semilska, kterému minulý pátek volal v 11.30. I tento hovor proběhl podle známého scénáře a začal asi takto: „Ahoj dědo, mám problém, potřebuji půjčit peníze". Volající si mu řekl o 250 tisíc korun, ale naštěstí senior tyto finance neměl, a proto mu poradil, ať si zažádá o půjčku jinde. Tím jejich hovor skončil.

Leták varující seniory před podvodníky „Z uvedených případů je patrné, že podvodníci nepřestali na seniory útočit. Při odhalování identity těchto pachatelů nám mohou pomoci sami senioři tak, že volajícího například požádají, aby se jim ozval později, protože si musí vše promyslet. Zkušenosti ukazují na to, že podvodníci jsou ochotni zavolat jednomu člověku i vícekrát, pokud mají naději, že z toho bude profit. Ihned po ukončení prvního hovoru s podezřelým člověkem, který žádá o peníze, nám mohou senioři vše oznámit přes bezplatnou tísňovou linku 158 a my si už učiníme potřebná opatření k dopadení pachatelů. Výhodou pro nás je, když můžeme jít po "horké" stopě," vysvětlila policejní mluvčí.

Žádostmi o peníze jsou nejvíce ohroženi senioři, kteří mají doma pevnou telefonní linku. V Libereckém kraji neevidují policisté žádný telefonát, který by se uskutečnil prostřednictvím mobilního telefonu. „Senioři by si měli uvědomit, že není normální, aby je blízcí rodinní příslušníci žádali o statisíce po telefonu. Podvodníci, kteří se za jejich příbuzné po telefonu vydávají, se jim ukázat nemohou, protože by se prozradili. Z uvedeného důvodu se jim snaží namluvit, že jsou v časové tísni a proto posílají za sebe kamaráda, kolegu z práce nebo třeba taxikáře, aby peníze pro ně vyzvedl. Při této příležitosti prosíme občany, aby si se svými rodiči a prarodiči o možném nebezpečí podvodných telefonátů promluvili a poučili je o tom, jak se mají správně zachovat," dodala Baláková.

Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje v tuto chvíli připravuje informační kartičku (v příloze), která na tuto problematiku upozorňuje, a policisté ji pak budou distribuovat seniorům v celém kraji.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Policisté varují před podvodníky, kteří opět útočí i v Libereckém kraji
Zloděj s vrtákem znovu kradl v rodinném domě v Turnově
Zloděj se vloupal do domu v Turnově, i když v něm majitelé spali

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 2 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nové termíny sluchové poradny v Turnově

Od loňského roku začala v Turnově fungovat na adrese DPS Výšinka, Granátová 1897 sluchová poradna. Poradna zajišťuje odbornou pomoc, seřizování sluchadel či prodej baterií a drobných náhradních dílů do sluchadel. V Turnově bude i v roce 2019 poskytovat služby odborný pracovník Jaroslav Paur. Nejbližší termíny poradny budou: 25. 2., 29. 4. a 24. 6. od 9 do 11 hodin. Na jednotlivé termíny je nutné se předem objednat na tel. čísle: 488 577 841 nebo 731 653 007.

Ministerstvo vnitra ocenilo kraj za Digitální mapu veřejné správy

Ministerstvo vnitra České republiky ocenilo Liberecký kraj za spolupráci při naplňování opatření takzvaného Akčního plánu Geoinfostrategie. Ministerstvo vnitra v dopise z ledna letošního roku poděkovalo kraji za vysokou profesionalitu a kvalitu včetně ochoty předávat své zkušeností na ostatní regiony a centrální orgány České republiky. „Digitální mapa veřejné správy Libereckého kraje vznikala v období 2011 až 2015. Přišla nás na více jak 23 milionů korun. Zaznamenává právní a skutečný stav uspořádání území. Mapa je velice podrobná a je zdrojem kvalitních prostorových dat nejen pro veřejnou správu, ale i občany, kteří zde najdou například plány silnic, železniční mapu či přehled katastrálních území. Do budoucna chystáme podpořit další projekty, jako je například vznik Digitální technické mapy celé České republiky," uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Maškarní karneval na semilském kluzišti 2019
Divadelní festival Modrý kocour 2019 se blíží
Rada kraje odsouhlasila téměř 22 milionů na pohotovost a záchytku
Předpremiéru Zkázy Dejvického divadla uvidíte v lomnickém kině
Únorová nabídka Kina 70 Jilemnice

Nejčtenější články

15.02.: Policejní Toxi tým zatýkal výrobce pervitinu na Semilsku
15.02.: Běžkař spadl pod Malým Šišákem mezi Špindlerovou boudou a Sněžkou
15.02.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 15. až 17. února

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT