Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

14.05.2020 19:51:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

Během prvních květnových dní asistovali policisté z Libereckého kraje ve dvou případech úspěšně při záchraně životů, a to u 80leté ženy z Lomnicka a 72letého muže z Českolipska.

Dne 5. května 2020 prováděli v podvečerních hodinách policisté z obvodního oddělení Lomnice nad Popelkou hlídkovou činnost ve svém teritoriu. Krátce po šesté hodině vyslalo hlídku operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje do Nové Vsi nad Popelkou, kde si jejich asistenci žádala Zdravotnická záchranná služba s automatizovaným externím defibrilátorem (takzvaným AED). Pomoc potřebovala 80letá žena, která doma zkolabovala.

„Policejní hlídka ve složení praporčík Tomáš Dufek a podpraporčík Josef Ševců na místo dorazila po necelé minutě po přijetí oznámení od operačního důstojníka. Žena ležela v pokoji na podlaze a byla v bezvědomí. Vedle ní se nacházel její syn, který jí již podával první laickou pomoc a komunikoval při tom telefonicky s operátorem Zdravotnické záchranné služby," připomněla tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Vladimíra Šrýtrová.

Podpraporčík Josef Ševců a praporčík Tomáš Dufek<br />Autor: Archiv Policie ČR Praporčík Dufek vystřídal okamžitě v poskytování první pomoci syna. Nejdříve zkontroloval vitální funkce, kdy nebyl zjištěn puls a byly viditelné lapavé dechy, při kterých nedocházelo k dýchání. Poté ihned zahájil nepřímou srdeční masáž a jeho kolega mezitím připravil k použití defibrilátor a masku na dýchání. Dle instrukcí přístroje zahájil dýchání. Poté, co ženě nalepili na tělo elektrody, přístroj však výboj nedoporučil, a tak policisté pokračovali v nepřímé srdeční masáži, kterou střídali s umělým dýcháním za využití dýchací masky. Po třetím cyklu vyhodnocení externím defibrilátorem na místo dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby z Turnova.

Po příjezdu sanity si ji převzal do péče lékař, kterému policisté u pacientky ještě vypomohli s aplikací dýchacího vaku. Před odjezdem sanity do nemocnice se zdravotníkům podařilo obnovit životní funkce pacientky, na čemž měli svůj nemalý podíl i lomničtí policisté, kteří ji do jejich příchodu udrželi při životě. Policisté pomohli zdravotníkům pacientku transportovat do sanitního vozu. Následně ženu Zdravotnická záchranná služba letecky transportovala na Anesteziologicko resuscitační oddělení do Krajské nemocnice Liberec.

„Lékař, ale i celá rodina policistům za jejich rychlé a profesionální provedení první pomoci poděkovali. Díky jejich včasné asistenci se podařilo zachránit další lidský život," dodala Šrýtrová.

Policisté ze Stráže pod Ralskem se podíleli na záchraně 72letého muže

Druhý případ se odehrál 9. května 2020, tentokrát v Mimoni na Českolipsku. „Krátce po druhé hodině odpoledne byla operačním důstojníkem vyslána hlídka z obvodního oddělení Stráž pod Raskem do prodejny večerky v ulici Mírová v Mimoni, kde se měl nacházet muž v bezvědomí, který zkolaboval. Během tří minut byla hlídka ve složení praporčík Šindelář a nadstrážmistr Jaroš na místě. Po příjezdu na místo policisté u bezvládně ležícího muže okamžitě zkontrolovali základní životní funkce, přičemž nenahmatali srdeční tep a dýchání u něj bylo nepravidelné, lapavé," sdělila policejní mluvčí.

Praporčík Šindelář tedy uvolnil dýchací cesty a zahájil u muže nepřímou srdeční masáž. Druhý policista, nadstrážmistr Jaroš, připojil k pacientovi přístroj - externí defibrilátor, který však po analýze nedoporučil výboj. Policisté i nadále pokračovali v resuscitaci. V nepřímé srdeční masáži se postupně střídali oba členové hlídky, kdy asi po 40 minutách oživování došlo u muže již za přítomnosti lékaře k obnovení základních životních funkcí.

„Následně policisté pomohli zdravotníkům s transportem muže do sanitního vozu a přemístili se na sídliště Lená v Mimoni, kde dále zajišťovali místo pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby. Pacient byl letecky transportován do Krajské nemocnice Liberec. I v tomto případě patřilo ze strany zdravotníků velké poděkování policistům za jejich rychlý a profesionální přístup," doplnila Vladimíra Šrýtrová.

Hlavním účelem automatizovaných externích defibrilátorů je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Jak se již ukázalo v minulosti, policisté ve službě jej neváhají použít. „V Libereckém kraji jsou v současné době tyto přístroje na dvou desítkách útvarů. V letošním roce byla ze strany Zdravotnické záchranné služby vyžádána naše asistence celkem v 39 případech, z toho na 6 z nich jsme se podíleli úspěšně. V loňském roce byla naše asistence s defibrilátory vyžádána celkem v 96 případech," vypočítala mluvčí krajské policie.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Pod vrcholem Sněžky pomocí defibrilátoru zachránili staršího muže
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová radnice v Turnově bude pro občany 4. srpna uzavřena

Městský úřad Turnov informuje občany, že v úterý 4. srpna 2020 bude z důvodu přerušení dodávky elektrické energie v budově Nové radnice ve Skálově ulici uzavřen úřad. Zrušení úředního dne se týká odboru správního - občanské průkazy, pasy a matrika, odboru dopravního, odboru školství, kultury a sportu, odboru sociálních věcí, Obecního živnostenského úřadu a odboru přestupků.

Autobusová linka 691 propojí Trojzemí

Autobusová linka 691 propojí Trojzemí V sobotu 1. srpna 2020 v 7.40 vyjede z Hrádku nad Nisou první spoj nové autobusové linky číslo 691. Na své 66 km dlouhé trase celkem pětkrát překročí státní hranice Česka, Německa a Polska. Celkem tři páry spojů nabídnou možnost cestovat od vlaků ze Zittau přes Bogatyniu, Frýdlant, Raspenavu, Nové Město pod Smrkem až do letoviska Świeradów Zdrój na polské straně Jizerských hor. Více informací


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hráči Přepeř nečekaně zdolali v přípravě Slovan Liberec!
Děti z příměstského tábora navštívily semilské policisty
V letním kině Turnov opět přichystali Filmový víkend 2020
Hasiči vzpomínají na bleskové povodně z roku 2010
Křehká krása 2020 bude!

Nejčtenější články

02.08.: Na semilském fotbalovém memoriálu obhájil vítězství Železný Brod
31.07.: Nalezená žena měla na těle zranění. Policie žádá o pomoc svědky
31.07.: Tři nově nakažení i přímo v Turnově, nová pravidla návštěv v DD Pohoda

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT