Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

14.05.2020 19:51:01 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

Policisté z Lomnice a Mimoně pomohli díky AED zachránit životy

Během prvních květnových dní asistovali policisté z Libereckého kraje ve dvou případech úspěšně při záchraně životů, a to u 80leté ženy z Lomnicka a 72letého muže z Českolipska.

Dne 5. května 2020 prováděli v podvečerních hodinách policisté z obvodního oddělení Lomnice nad Popelkou hlídkovou činnost ve svém teritoriu. Krátce po šesté hodině vyslalo hlídku operační středisko Krajského ředitelství policie Libereckého kraje do Nové Vsi nad Popelkou, kde si jejich asistenci žádala Zdravotnická záchranná služba s automatizovaným externím defibrilátorem (takzvaným AED). Pomoc potřebovala 80letá žena, která doma zkolabovala.

„Policejní hlídka ve složení praporčík Tomáš Dufek a podpraporčík Josef Ševců na místo dorazila po necelé minutě po přijetí oznámení od operačního důstojníka. Žena ležela v pokoji na podlaze a byla v bezvědomí. Vedle ní se nacházel její syn, který jí již podával první laickou pomoc a komunikoval při tom telefonicky s operátorem Zdravotnické záchranné služby," připomněla tisková mluvčí krajského ředitelství Policie ČR Vladimíra Šrýtrová.

Podpraporčík Josef Ševců a praporčík Tomáš Dufek<br />Autor: Archiv Policie ČR Praporčík Dufek vystřídal okamžitě v poskytování první pomoci syna. Nejdříve zkontroloval vitální funkce, kdy nebyl zjištěn puls a byly viditelné lapavé dechy, při kterých nedocházelo k dýchání. Poté ihned zahájil nepřímou srdeční masáž a jeho kolega mezitím připravil k použití defibrilátor a masku na dýchání. Dle instrukcí přístroje zahájil dýchání. Poté, co ženě nalepili na tělo elektrody, přístroj však výboj nedoporučil, a tak policisté pokračovali v nepřímé srdeční masáži, kterou střídali s umělým dýcháním za využití dýchací masky. Po třetím cyklu vyhodnocení externím defibrilátorem na místo dorazila posádka Zdravotnické záchranné služby z Turnova.

Po příjezdu sanity si ji převzal do péče lékař, kterému policisté u pacientky ještě vypomohli s aplikací dýchacího vaku. Před odjezdem sanity do nemocnice se zdravotníkům podařilo obnovit životní funkce pacientky, na čemž měli svůj nemalý podíl i lomničtí policisté, kteří ji do jejich příchodu udrželi při životě. Policisté pomohli zdravotníkům pacientku transportovat do sanitního vozu. Následně ženu Zdravotnická záchranná služba letecky transportovala na Anesteziologicko resuscitační oddělení do Krajské nemocnice Liberec.

„Lékař, ale i celá rodina policistům za jejich rychlé a profesionální provedení první pomoci poděkovali. Díky jejich včasné asistenci se podařilo zachránit další lidský život," dodala Šrýtrová.

Policisté ze Stráže pod Ralskem se podíleli na záchraně 72letého muže

Druhý případ se odehrál 9. května 2020, tentokrát v Mimoni na Českolipsku. „Krátce po druhé hodině odpoledne byla operačním důstojníkem vyslána hlídka z obvodního oddělení Stráž pod Raskem do prodejny večerky v ulici Mírová v Mimoni, kde se měl nacházet muž v bezvědomí, který zkolaboval. Během tří minut byla hlídka ve složení praporčík Šindelář a nadstrážmistr Jaroš na místě. Po příjezdu na místo policisté u bezvládně ležícího muže okamžitě zkontrolovali základní životní funkce, přičemž nenahmatali srdeční tep a dýchání u něj bylo nepravidelné, lapavé," sdělila policejní mluvčí.

Praporčík Šindelář tedy uvolnil dýchací cesty a zahájil u muže nepřímou srdeční masáž. Druhý policista, nadstrážmistr Jaroš, připojil k pacientovi přístroj - externí defibrilátor, který však po analýze nedoporučil výboj. Policisté i nadále pokračovali v resuscitaci. V nepřímé srdeční masáži se postupně střídali oba členové hlídky, kdy asi po 40 minutách oživování došlo u muže již za přítomnosti lékaře k obnovení základních životních funkcí.

„Následně policisté pomohli zdravotníkům s transportem muže do sanitního vozu a přemístili se na sídliště Lená v Mimoni, kde dále zajišťovali místo pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby. Pacient byl letecky transportován do Krajské nemocnice Liberec. I v tomto případě patřilo ze strany zdravotníků velké poděkování policistům za jejich rychlý a profesionální přístup," doplnila Vladimíra Šrýtrová.

Hlavním účelem automatizovaných externích defibrilátorů je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Jak se již ukázalo v minulosti, policisté ve službě jej neváhají použít. „V Libereckém kraji jsou v současné době tyto přístroje na dvou desítkách útvarů. V letošním roce byla ze strany Zdravotnické záchranné služby vyžádána naše asistence celkem v 39 případech, z toho na 6 z nich jsme se podíleli úspěšně. V loňském roce byla naše asistence s defibrilátory vyžádána celkem v 96 případech," vypočítala mluvčí krajské policie.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den Linky 155 připomene operátory zdravotnické záchranné služby
Kraj chce koupit pro záchrannou službu šest nových sanitek
Pod vrcholem Sněžky pomocí defibrilátoru zachránili staršího muže
Krajská zdravotnická záchranná služba spouští 2. etapu projektu AED
Hasiči zachraňují životy pomocí defibrilátorů AED

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Program asistenčních voucherů podpoří podnikatele částkou 1,5 milionu korun

Vyhlášení programu s názvem Asistenční vouchery Libereckého kraje schválili krajští zastupitelé. Úspěšným žadatelům dotace pomohou připravit jejich vlastní projektové žádosti, které následně podají do vhodných výzev operačních programů. K rozdělení je 1,5 milionu, přičemž maximální výše dotace je 300 tisíc korun. „Jsem rád, že můžeme podpořit podnikatele v regionu a pomoci jim při uskutečňování jejich plánů, vizí a nápadů," prohlásil Michal Kříž, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. Program mohou využít veřejnoprávní subjekty i soukromoprávní právnické osoby, které mají sídlo či pracoviště na území Libereckého kraje. Žádosti se přijímají od 27. června tohoto roku do 31. ledna 2022.

Město Turnov podpořilo výstavbu Naučné stezky J. Pekaře

Zastupitelstvo města Turnov rozhodlo o poskytnutí individuální dotace z rozpočtu města Turnov ve výši 30 tisíc korun pro Rohozecký okrašlovací spolek z. s.. Dotace má být určena na doplatek nově vzniklé naučné stezky turnovského rodáka prof. Josefa Pekaře, zároveň by byla využita na výrobu propagačních letáků a k úhradě části nákladů za texty na panely naučné stezky.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sedmihorské léto 2020 bude!
Turnovská knihovna v červnu opět otevřela všechny své pobočky
Další krok k rekonstrukci Ještědu. Vznikla architektonická studie obnovy
Den dětí 2020 bude v Turnově až 13. června!
Skleněný poklad láká rodiny na řemeslnou a zážitkovou turistiku

Nejčtenější články

01.06.: Nadměrný náklad vyjel z Jablonného a mířil do Červené Vody
02.06.: FOTO: Opět pokračuje rekonstrukce mostu na průtahu městem Turnov
03.06.: Uzavřeli lávku v Bítouchově, začali stavět novou

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT