Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno

19.09.2020 09:45:53 | Autor: Marcela Beranová | Rubrika: KULTURA | Obce: Dolánky

Posvícení na Dlaskově statku je kvůli koronaviru zrušeno

V sobotu 26. září 2020 se měl na Dlaskově statku v Dolánkách konat již tradiční pořad připomínající ukončení letní sklizně. Muzeum Českého ráje jako pořadatel rozhodlo o zrušení akce. Důvodem je současná situace s nárůstem počtu nemocných s koronavirem. Dlaskův statek bude nicméně pro návštěvníky otevřen, dopoledne by se tu měla konat část vzpomínkové akce k výročí narození historika Josefa Pekaře.

Posvícení je program, který již tradičně uzavírá letní návštěvní sezonu Dlaskova statku  v Dolánkách. V letošním roce však nebude věnován pouze oslavě ukončení zemědělských prací, ale bude doplněn o program, který naváže na novou stálou expozici Kolovrátek, stav i jehla, která byla otevřena v květnu letošního roku.

Návštěvníci Dlaskova statku tak budou mít možnost nejen nahlédnout do světnice, šatních a ložních komor statku, kde jsou instalovány ukázky toho, jak se ve vesnickém prostředí zpracovával, lámal a drhnul len a konopí či jak se zpracovávalo ovčí rouno, jak se předlo na kolovratu, tkalo na karetkách, destičce či stavu, ale zároveň si budou moci vyzkoušet praní v neckách na drhleně, v pračce kejvačce nebo „plajchovat" prádlo. V muzejní dílně si pak návštěvníci potisknou látku a ušijí si z ní ptáčka.

V kulturním programu si přijdou na své děti, které se mohou těšit na pohádková představení, příznivci folklórního souboru Šafrán, v jehož podání uvidí, jak se slavilo Posvícení na vesnici před sto lety, i vyznavači bluegrassové hudby a folku. Návštěvníci se také mohou těšit na ukázku „strojení do kroje" - živou demonstraci oblékání dívek a žen do slavnostního pojizerského kroje, kterou doplníme malým kvízem o ceny z názvosloví krojových součástek. Celodenní program doplní představení nositelů titulu Mistr rukodělné výroby Libereckého kraje, kteří byli nominováni na tento titul v roce 2019. Chybět samozřejmě nebude ani řemeslnický trh a tradiční posvícenské občerstvení. Brána Dlaskova statku se pro návštěvníky otevře v 9 a uzavře v 17 hodin.

Program - zrušeno!
10.00 Divadlo Kozlík - Perníková chaloupka
11.00 Divadlo Kozlík - O neposlušných kůzlátkách
12.00 Folklórní soubor Šafrán, Jablonec nad Nisou
13.00 Strojení do kroje a představení krojových součástek
14.00 Předání titulu Mistr tradiční rukodělné výroby LK za rok 2019
14.30 Divadlo Kozlík - Červená karkulka
15.30 Portrait - bluegrass, folk, Praha

Kolovrátek, stav i jehla - Expozice na Dlaskově statku

Nová expozice „Kolovrátek, stav i jehla" věnovaná tradiční podomácké výrobě lidového oděvu v Pojizeří. Návštěvníci expozice budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s různorodostí a krásou textilií a součástek tradičního lidového oděvu užívaných našimi předky při různých příležitostech v období přibližně od konce 18. do počátku 20. století. Výstava představí jak hotový oděv, tak i všechny pracovní procesy, kterým se věnovali hospodář i hospodyně a podomáčtí výrobci v každém stavení. Od těch nejjednodušších, jako je pěstování a zpracování lnu a konopí, činění kůží, spřádání příze, česání vlny, tkaní plátna, bělení a barvení látek, až po vlastní šití oděvních součástek a jejich zdobení krajkou či výšivkou. Část expozice bude věnována také údržbě tkanin a oděvů - praní, mandlování a žehlení.
Dlaskův statek v Dolánkách / 19. 5. - 30. 12. 2020

Návštěvní doba Dlaskova statku v Dolánkách: září, říjen, prosinec denně kromě pondělí 9.00 - 16.00.

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase
FOTO: Stará Bítouchovská lávka najde nové využití
Kamion v Liberci prorazil svodidla a zabrzdil až před plynovou stanicí

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT