Povodně na Frýdlantsku hrozily, k uklidnění došlo až v neděli večer

22.06.2020 10:34:28 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Povodně na Frýdlantsku hrozily, k uklidnění došlo až v neděli večer

Po nočním uklidnění povodňové situace ze soboty a poklesnutí hladin vodních toků v neděli opět došlo na řekách Řasnice a Smědá k překročení III. stupně povodňové aktivity. Naštěstí již vodní hladina nedosahovala takových hodnot jako předchozí den a postupně došlo k uklidnění.

„Dnešní činnost dvaceti jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů zahrnovala monitorování vodních toků, čištění koryt řek, kontrolu protipovodňových opatření, zjišťování potřeb občanů zasažených mimořádnou událostí, distribuci pitné vody, rozvážení humanitární pomoci, čištění komunikací a zjišťování škod na majetku," shrnul zastupující tiskový mluvčí HZS Libereckého kraje David Kořínek.

Oblast Frýdlantského výběžku byla rozdělena na čtyři úseky: Višňová, Frýdlant, Raspenava a Hejnice s Bílým Potokem. V každém úseku byl starostům k dispozici styčný důstojník HZS LK pro nasazení sil a prostředků v území. Sobotní poruchu na úpravně pitné vody v Bílém potoce se podařila opravit, a občané tak mají opět zajištěnou pitnou vodu z vodovodního řádu.

Na ohrožených místech zasahovali i policisté

„Na dnešek byla plánována velká dopravně - bezpečnostní akce, vzhledem k situaci byly však některé síly a prostředky, které jsme měli na dopravně - bezpečnostní akci vyčleněné, použity na Frýdlantsko, abychom pomohli místním starostům a povodňovému štábu v řešení zejména s problémy v dopravě," sdělila tisková mluvčí krajského ředitelství policie Vladimíra Šrýtrová.

Záplavy na Frýdlantsku 20. a 21. června 2020<br />Autor: HZS Libereckého kraje V oblasti Frýdlantu byly posíleny policejní hlídky z Liberce, působily zde dvě dopravní hlídky a hlídka z eskortního a pohotovostního oddělení a policisté v případě potřeby poskytovali součinnost hasičům a obcím, které byly povodněmi zasaženy.

„Policisté tam řešili zejména problémy v dopravě, a to v nejvíce zasažené oblasti, kterou byla obec Višňová. Práci složkám Integrovaného záchranného systému zde komplikovali zvědaví občané, kteří se sem jezdili dívat z přilehlých obcí a měst a blokovali mnohdy dopravu. Apelujeme tedy na všechny tyto občany, aby v případě, že nepotřebují jet nutně do vodou zasažených oblastí, aby se těmto lokalitám pokud možno vyhýbali," vyzvala policejní mluvčí.

Co se týká kriminality, nezaznamenali policisté v těchto oblastech v průběhu víkendu žádný nárůst, žádné případy, které by souvisely s rabováním, vše je na úrovni normálního stavu. „Na Frýdlantsku jsme měli i během noční doby nasazeno několik policejních hlídek, které zde preventivně působily, aby k protiprávním jednáním nedocházelo. Ze strany Policie ČR nemusela být prováděna žádná evakuace osob, evakuaci jednotlivců prováděli příslušníci HZS," dodala Šrýtrová.

Ohlédnutí za nedělními zásahy hasičů

Ve Frýdlantském výběžku v neděli zasahovalo celkem 35 jednotek požární ochrany. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje si vyžádal mezi-krajskou výpomoc ze Středočeského kraje a od Záchranného útvaru HZS ČR. Tato výpomoc obnášela nasazení speciální techniky nákladních vozidel pro evakuaci osob a speciálních cisteren na pitnou vodu. V celém území dále probíhala velmi dobrá spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou LK, Českým červeným křížem, Vodní a potápěčskou záchrannou službou z Liberce a Policií České republiky.

„Monitoring vodních toků bude nutné provádět i nadále. Postupně se začnou rozebírat protipovodňové hráze z pytlů s pískem, gumových vaků a speciálních napouštěcích van. Také začne úklid komunikací a po opadnutí hladiny řek a spodních vod dojde i na odčerpání zaplavených sklepů a suterénů. Úklidové práce budou trvat ještě řadu dní," dodal za hasiče David Kořínek.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Shrnutí aktuálního stavu povodně na Frýdlantsku
Hasiči mají od pátku plné ruce práce, nejhorší je situace na Frýdlantsku
Obrazem: Zvýšená Jizera i Oleška v Semilech 19. června 2020
Hasiči v Pojizeří zasahují kvůli dešti, vodní toky se dál sledují
Krajští hasiči zasahují po víkendových bouřkách
Spadlý strom kvůli bouřce zavinil v Liberci smrt motorkáře
Silný vítr ničil střechy a lámal stromy i v Libereckém kraji

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
07.07.: Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
07.07.: Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT