Požárů topidel a komínů při začátku zimy přibývá

01.12.2018 19:40:21 | Autor: Pavlína Bílková | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

Požárů topidel a komínů při začátku zimy přibývá

S teplotami pod bodem mrazu narůstají hasičům výjezdy k požárům sazí v komínech, požárům kvůli nesprávné obsluze topidel, kvůli manipulaci se žhavým popelem či špatnému umístění hořlavých předmětů v blízkosti topidla. Nejvíce požárů pak vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze.

V sobotu 1. prosince po poledni zasahovalo pět jednotek hasičů v Chrastavě, kde došlo k požáru podkroví a střechy rodinného domu. Hasiči po prvotním průzkumu zahájili hasební práce z výškové techniky. Požár likvidovali téměř čtyři hodiny. Rozebírali zasaženou konstrukci a vynášeli ohořelé části mimo rodinný dům. Místo odvětrali a zkontrolovali termokamerou. Příčinou požáru bylo vznícení zazděného trámu v komínovém tělese. Škoda je odhadována na 300 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek ve výši 700 tisíc korun.

Nejčastěji se vznítí nevyčištěné saze přímo v komíně „Dalšími příčinami v souvislosti s topením jsou nevhodná nebo špatná konstrukce kouřovodu, zazděný trám v komíně, vznícení hořlavých materiálů uchovávaných v blízkosti kamen nebo manipulace se žhavým popelem," popisal Tomáš Erban z oddělení prevence HZS Libereckého kraje.

Co jako majitel domu musíte zajistit

Dle zákona 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů, se spalinová cesta považuje za vyhovující z hlediska ochrany zdraví, života nebo majetku osob, jestliže se čištění, kontrola a revize spalinové cesty provádí způsobem podle tohoto zákona.

Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná paliva, dvakrát ročně na kapalná paliva a jednou ročně na plynná paliva.

Čištění spalinové cesty od spotřebičů na pevná paliva o jmenovitém výkonu do 50 kW je možné provádět svépomocí. Čištění spalinové cesty se provádí odstraňováním pevných látek, usazenin a nečistot ze spalinové cesty a jejích komponentů a výběrem pevných částí spalin nahromaděných v půdici komínového průduchu a kondenzátů ze spalin. Pokud právnická nebo podnikající fyzická osoba provede čištění svépomocí, učiní o tom písemný záznam.

Jednou za rok nechat provést kontrolu spalinové cesty a to osobou, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Kontrola spalinové cesty se provádí po jejím vyčištění mj. posouzením konstrukčního provedení spalinové cesty včetně připojení spotřebiče paliv, posouzením provozuschopnosti komína, posouzením přístupu ke komínu, posouzením stavebně technického stavu spalinové cesty a zajištěním požární bezpečnosti stavby.

„Topím-li celoročně kamny na tuhá paliva, tak dvakrát do roka si mohu provést čištění svépomocí a jednou za rok ho provede kominík spolu s kontrolou. Oprávněná osoba (kominík) předá objednateli služby (majiteli) neprodleně, nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne provedení čištění nebo kontroly, písemnou zprávu o provedeném čištění nebo kontrole," vysvětlil Tomáš Erban.

Revize spalinové cesty se provádí před uvedením nové spalinové cesty do provozu, při změně druhu paliva, před připojením spotřebiče do nepoužívané spalinové cesty, před výměnou spotřebiče za jiný druh, typ, výkon, nebo po komínovém požáru, či vzniku trhlin u používané spalinové cesty. Revizi provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví a zároveň revizním technikem spalinových cest.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Začíná advent. Dávejte pozor na svíčky, elektriku i jídlo na plotně
Hasiči likvidovali požár lesa v Krkonoších u Labské boudy
Učitelé se učili jak správně hasit

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT