Praha vyhlášena Místem pro život 2020! Liberecký kraj je osmý

06.09.2020 14:20:00 | Autor: David Pavlát | Rubrika: SPOLEČNOST | Obce: Liberecký kraj

Praha vyhlášena Místem pro život 2020! Liberecký kraj je osmý

V Praze se žije dobře hlavně díky skvělé úrovni služeb. Zdravotnictví, vzdělávání, rozvoj infrastruktury, volnočasové aktivity i pracovní trh vykazují při celorepublikovém srovnání vynikající hodnoty. Liberecký kraj obsadil osmou pozici.

Druhým nejpřívětivějším regionem je Královéhradecký kraj, bronzovou příčku obsadil Jihočeský kraj. Takové jsou letošní výsledky srovnávacího výzkumu Místo pro život, v němž analytická agentura Datank vyhodnocuje data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 1 250 obyvateli všech regionů.

V Praze se žije pohodlně, ale bezpečno tu není

Data vyhodnocovaná v rámci výzkumu jasně ukazují, že se Hlavní město Praha umísťuje na předních místech ve většině sledovaných oblastí. Na úplné špici je v oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, má nejvyšší počet lékařů, zubařů i kapacitu v nemocnicích na počet obyvatel, nejnižší průměrnou nemocnost, obyvatelé se zde dožívají nejvyššího věku. Lákadlem hlavního města je také pracovní trh, zejména nejvyšší průměrné mzdy v rámci celé České republiky. Nikoho asi nepřekvapí, že se Praha může pochlubit také nejrozvinutější infrastrukturou, rychlým, i když stále ne dostačujícím rozvojem bytové výstavby, ale i vysokým počtem kulturních institucí a pořádaných kulturních akcí.

Na samém chvostu je ovšem Praha v oblasti životního prostředí a bezpečnosti. Pokud jde o ekologii, může za to například velmi vysoká produkce podnikového odpadu, odpadních vod, i nízký podíl zeleně. I přes nadprůměrný počet policistů zůstává v metropoli nejvyšší kriminalita, nejnižší objasněnost trestných činů a ani na silnicích není úplně bezpečno. I přes celkově nejlepší podmínky a celorepublikové prvenství z výzkumu také vyplývá, že Pražané výhody života v metropoli ne zcela doceňují. Jejich celková subjektivní spokojenost je při srovnání všech regionů pouze lehce nadprůměrná. Podílí se na tom především právě velmi nízká spokojenost s bezpečností, ale také stav občanské společnosti a tolerance v místě bydliště. Naopak velká spokojenost panuje se zdravotnictvím a infrastrukturou.

V Libereckém kraji je nejlepší životní prostředí

Obyvatelé regionu za to můžou vděčit vůbec největšímu podílu zeleně ve srovnání se všemi ostatními kraji. Na dobrých podmínkách se v tomto ohledu podílejí také nejnižší produkce komunálního odpadu, velmi nízká produkce podnikového odpadu, vůbec nejnižší množství vypouštěných odpadních vod a také nadprůměrně vysoké investice do životního prostředí. Liberecko vyniká také svými možnostmi pro volnočasové aktivity. Lidé se v kraji aktivně podílí na sportovních akcích, místní kulturní akce lákají svou atraktivitou, je zde dostatek míst k odpočinku u vodních ploch, ať už těch přírodních nebo u bazénů.

Výhody mohou do sytosti nejen lidé žijící na Liberecku, o čemž svědčí dostatečné množství ubytovacích kapacit. Na opačném pólu stojí oblast zdravotnictví a sociálních služeb, což lze připsat velmi nízkým kapacitám zařízení pro seniory, nízkému počtu lékařů i lékáren, vysoké nemocnosti i při srovnání s většinou ostatních krajů nízké naději na dožití se vysokého věku. O moc lépe na tom kraj není ani se vzděláváním. Úspěšnost studentů u státních maturitních zkoušek je vůbec nejnižší, zájem žáků o návštěvu základních uměleckých škol velmi nízký. Možná překvapí, že subjektivně jsou lidé v Libereckém kraji relativně nejvíce spokojeni se zdravotnictvím, pochvalují si ale také rozvoj občanské společnosti a bezpečnost v místě bydliště. Úplně spokojeni naopak nejsou například s pracovním trhem.

Vítězem kategorie Aktivita se stává projekt „Hackathon"

Kolegium výzkumu Místo pro život udělilo v letošním roce poprvé ocenění, které má ohodnotit konkrétní aktivitu, která kdekoli v České republice v daném roce přispěla ke zlepšení života obyvatel. Vítězem může být osobnost, ale také stavba nebo řešení nějakého problému. Historicky prvním vítězem se letos stal projekt Hackathon, jehož cílem bylo rychle a s minimálními náklady vytvořit e-shop na prodej dálničních známek. Navrhované řešení sice stát nakonec nepřijal, ale rozhodně došlo k výrazné redukci ceny a iniciátor Tomáš Vondráček si podle svých vlastních slov cení i toho, že kompetentní lidé a orgány začnou počítat s tím, že jejich rozhodnutí můžou být podrobena zkoumání z nečekané strany, totiž od běžných voličů a občanů. To, že nebudeme lhostejní, přirozeně povede k tomu, že naše místo pro život bude zase o něco lepší.

Výsledné pořadí krajů za rok 2020:
1. Hlavní město Praha
2. Královéhradecký kraj
3. Jihočeský kraj
4. Plzeňský kraj
5. Zlínský kraj
6. Pardubický kraj
7. Jihomoravský kraj
8. Liberecký kraj
9. Středočeský kraj
10. Kraj Vysočina
11. Olomoucký kraj
12. Karlovarský kraj
13. Moravskoslezský kraj
14. Ústecký kraj

Srovnávací výzkum Místo pro život už desátým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum Místo pro život veřejnosti nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života. Mnohdy důležitější než hmotné statky je pro řadu lidí fungující občanská společnost, vzájemný mezigenerační respekt a tolerance rozdílných názorů. Organizátoři projektu Místo pro život se snaží také na tyto hodnoty poukázat a upozornit na jejich důležitost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Královéhradecký kraj se stal Místem pro život 2019! Liberecký kraj osmý
Královéhradecký kraj nejlepší Místo pro život 2018! Liberecký kraj šestý
Nejlépe se žije v Praze! Liberecký kraj poskočil z osmého na páté místo
Nejlépe se žije v Praze. Liberecký kraj si pohoršil, skončil osmý
Nejlépe se žije v Praze, Liberecký kraj na čtvrtém místě

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Do Přepeř přijede prvoligová Plzeň

Ve 3. kole Mol cupu přijede do Přepeř prvoligová Viktoria Plzeň! Tohoto soupeře přiřkl mužstvu z Českého ráje čtvrteční los, termín zápasu je sice určen na středu 30. září, ale je možné posunutí na 7. října nebo jiný den. Článek o posledním zápase Mol cupu Přepeř

Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne

Vzhledem k aktuálně platným opatřením Krkonošské muzeum Jilemnice ruší akci Muzejní odpoledne, která se měla konat 3. října 2020. Pracovníci muzea by rádi akci uskutečnili na jaře 2021, o případném termínu budeme čtenáře informovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Písničkář Jaroslav Hutka vystoupí v lomnickém klubu
Klub lyžařů Turnov zve na 34. ročník přespolního běhu
Po dvou kolech NPL na čele tabulky Hnanice a Modřišice
Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Chráněná území na Labi budou intenzivněji spolupracovat

Nejčtenější články

22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u šesti řidičů autobusů
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT