Přechod ve Vrchlabí je díky novým světlům bezpečnější

02.12.2015 22:31:50 | Autor: Šárka Beránková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vrchlabí

Přechod ve Vrchlabí je díky novým světlům bezpečnější

Dopravně komplikované místo v blízkosti vrchlabského náměstí Míru, obklopené dvěma základními školami, domovem dětí a mládeže i městskou knihovnou je díky nově osvětlenému přechodu pro chodce přehlednější a bezpečnější. K zisku speciálního osvětlení pomohla městu pod dohledem odborníků z BESIP Nadace ČEZ příspěvkem v hodnotě 99 tisíc korun.

Ulice Krkonošská tvoří hlavní komunikaci vedoucí středem města Vrchlabí. Přechod, v jehož těsné blízkosti se sbíhají další tři cesty, je situován v severní části komunikace u náměstí Míru. „Přechod je velmi frekventovaný jak z hlediska vozidel, která jej přejíždějí z hlavní ulice Krkonošská i z přilehlých Zámecké a Husovy, tak i z hlediska chodců. Ve zhruba stometrové vzdálenosti se zde nachází Základní škola náměstí Míru, o kousek dál Praktická základní škola. V blízkosti stojí také Dům dětí a mládeže a vrchlabská knihovna," uvedla Radka Nosková z MÚ Vrchlabí.

Slavnostní otevření nově osvětlenému přechodu pro chodce u náměstí Míru ve Vrchlabí<br />Autor: Jiří Novák Po přechodu tak denně přejdou stovky místních včetně malých dětí. Kritické místo užívají rovněž turisté, kteří ve městě zvaném brána do Krkonoš často ve velkých skupinách navštěvují nedaleké Krkonošské muzeum. Těsná blízkost občanské vybavenosti Vrchlabí společně s faktem, že se jedná o městské centrum a přechod u spojnice několika cest, vyžadovaly maximální obezřetnost a důraz na dobrou přehlednost přechodu i za zhoršené viditelnosti.

Zastupitelé se tak na přechod rozhodli pořídit bezpečnostní prvky za 116 tisíc korun, v čemž jim téměř stotisícovým příspěvkem pomohla Nadace ČEZ. „Vyšli jsme vstříc vrchlabským zastupitelům ve snaze zvýšit bezpečnost v ulici Krkonošská. Nová světla a informační tabule zvýšily přehlednost frekventovaného přechodu pro všechny účastníky silničního provozu," sdělila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, která společně s odborníky z řad zástupců BESIP pomáhá osvětlovat nebezpečné přechody po celé České republice už od roku 2013.

Další fakta:

  • Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s často tragickými následky. Čtrnáctou nejtragičtější příčinou nehod zaviněných řidičem motorového vozidla bylo v loňském roce nedání přednosti chodci na vyznačeném přechodu. Z tohoto důvodu se stalo 990 nehod, při nichž zemřelo 13 chodců.
  • Při rychlosti 75 km/h potřebuje řidič k reakci nejméně 31 m (1,5 s).
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

FOTO: Ve Vrchlabí rozsvítili vánoční strom a postavili dřevěný betlém
Obrazem: Vánoční jarmark ve vrchlabském klášteře
FOTO: U vrchlabského náměstí se odehrávala módní přehlídka

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 18 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Tipy na výlety po Českém ráji v nové podobě

Období jara a s ním spojené výletování se blíží. Pro snazší orientaci v nabídce regionu Sdružení Český ráj pro zájemce připravuje tipy na výlety v nové formě elektronického flipbooku. Aktuálně jsou k dispozici první z nich, a to je Český ráj ve filmu a pohádkách. „V katalogu najdete deset tipů na pohádkové výlety, v rámci kterých se můžete vypravit například na zámek Sychrov za princeznou Zlatovláskou, za čerty do Klokočských skal nebo loupežníkem Rumcajsem do Jičína. Flipbook si můžete pohodlně otevřít ve svých počítačích i telefonech, tipy jsou doplněny o fotogalerie a také trasu výletu na portálu mapy.cz," přiblížil Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě

Hasiči zachránili muže, pod kterým praskl led na jablonecké přehradě V Jablonci nad Nisou na přehradě ve čtvrtek po 16. hodině hasiči zachránili muže, pod kterým se prolomil led. V době příjezdu hasičů se muž nacházel již na ledu, kam se dostal vlastními silami. Hasiči muže bezpečně dostali na břeh, který byl vzdálen 20 metrů a poskytli mu tepelný komfort. Více podrobností a krátké video na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči spouští stanoviště antigenní testy řidičů kamionů v Harrachově
Některé podnikatelské nápady studentů z TUL půjdou na trh
Grantové programy Nadace ČEZ jsou v plném proudu
Sčítání lidu, domů a bytů 2021 se blíží
Tulipánový měsíc opět podpoří onkologicky nemocné

Nejčtenější články

27.02.: Otázky k pohybu mezi okresy i s formuláři ke stažení
26.02.: V Libereckém kraji znovu více pozitivních, očkování už se naplno rozjíždí
27.02.: Do Německa i Polska s negativním testem, odběry spustí i v Harrachově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT