Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

01.11.2017 16:30:23 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Při oslavách 28. října ocenili osobnosti Turnova i švédské Alvesty

Oslavy 99. výročí vzniku samostatného československého státu se v Turnově uskutečnily v sobotu 28. října 2017. Letošní oslavy státnosti doprovázelo tradiční předávání ocenění města v městském divadle - čestné občanství získal Lars Olof Franzen a cenu města obdržel Milan Brunclík.

U pomníku ve Skálově ulici se shromáždila necelá padesátka obyvatel, aby uctila výročí republiky pietním setkáním. Společně s vedením města vzpomněli na jeden z nejvýznamnějších dnů v historii české republiky další hosté, mezi kterými nechyběl starosta obce Malá Skála Michal Rezler nebo zástupkyně turnovské pobočky Konfederace politických vězňů České republiky Jaroslava Svatošová. Pietní akt zahájila státní hymna, kterou následovala řeč místostarostky Petry Houškové, která v ní vzpomněla na nejdůležitější body historie a připomněla potřebu odvahy a hlavně naděje.

Pietním aktem si připomínáme výročí vzniku republiky, vzniku samostatného státu, který byl výsledkem mnohaleté a vysilující práce vynikajících osobností a snem mnoha lidí, kteří za něho položili život. Lidem, kteří se zasloužili o vznik a rozvoj republiky, o demokracii, nechyběly odvaha a naděje. ...Odvaha je schopnost vykonat náročnou akci, postavit se tváří v tvář vlastním pochybnostem, strachu, nejistotě, přílišnému hloubání či váhání. Odvaha jednat, komunikovat, konat by měla být základní vlastností člověka, který chce věci kolem sebe měnit, který touží po vývoji své individuality nebo vývoji společnosti, ve které žije. Naše generace nemusí přinášet oběti na životech, a přitom jakoby nám v životě naděje chyběla. Hledáme jiskřičku naděje při pohledu do budoucnosti a současně s tím vlastně tápeme ve smyslu svého života. Hovoří se o krizi lidské identity, o hledání sama sebe, o lidské prázdnotě, o společenské apatii. Statistiky ukazují, kolik v populaci přibývá depresí. Zkusme pustit do svého života více naděje, více víry, tak jako ji měla generace hrdinů, před nimiž nyní stojíme a alespoň květinou jim poděkujeme. Pro začátek nám možná bude stačit, když si uvědomíme, že dobrých věcí je kolem nás velké množství, ale ty horší věci jsou jen mnohem lépe vidět.

Oslavy 99. výročí vzniku samostatného československého státu v Turnově Vedení města následně přistoupilo k položení věnce, které následovali hosté a přítomní obyvatelé všech věkových kategorií. Po zaznění závěrečné vojenské večerky v podání Jiřího Richtera na trubku měli účastníci pietního aktu možnost rozsvítit připravenou svíčku, a tímto novým způsobem uctít památku vzniku našeho novodobého samostatného státu.

Vyvrcholení svátečního dne proběhlo v městském divadle od 18.00 hodin. Slavnostní večer uváděla Eva Kordová a starosta města Tomáš Hocke pronesl proslov inspirovaný myšlenkami Václava Havla o národní identitě, ale neopomenul ani stručně reagovat na současné dění ve společnosti.

Večer na oslavu 28. října představuje vysoce společenskou událost, při které se udělují ocenění města, kterými jsou čestné občanství, cena obce a medaile starosty. Prvním uděleným oceněním bylo čestné občanství, které se však předávalo trochu netradičně již v pátek 20. října. Předání ocenění v podobě symbolického klíče města bylo předání v rámci výročního koncertu pěveckého sboru Musica Fortuna. Laureátem se stal Lars - Olof Franzen, který stojí za dlouholetým a fungujícím přátelstvím města Turnova se švédským městem Alvesta. Za posledních více jak 40 let bylo ze Švédska vypraveno přes 120 autobusových zájezdů a další stovky lidí se zúčastnily výměnných pobytů. Sám Lars - Olof Franzen při slavnostním večeru řekl: „V Alvestě všichni znají v České republice jen dvě města - Prahu a Turnov."

Oslavy 99. výročí vzniku samostatného československého státu v Turnově<br />Autor: Pavel Charousek V letošním roce byla zastupitelstvem udělena také Cena obce, kterou si za svůj profesní přínos v oblasti žurnalistiky a hlavně dokumentaristiky odnes JUDr. Milan Brunclík. Díky své vytrvalé a dlouhodobé činnosti především v dokumentaci dění na Turnovsku prostřednictvím videozáznamů turnovské televize si kromě pamětního listu a květiny odnesl také poukaz na finanční odměnu.

Třetím typem ocenění je medaile starosty, která se uděluje od roku 2014. V letošním roce bylo medailí oceněno devět osob:
• Luboš Mrklas získal medaili za záchranu života. Svou pohotovou a rozhodnou reakcí přispěl k záchraně života své kolegyně.
• Jan Staněk jako signatář a organizátor pochodů Nezávislého mírového sdružení obdržel medaili starosty za osobní odvahu, se kterou vzdoroval komunistickému režimu v 80. letech, za činnost, která přinesla jeho osobě persekuci a nám všem ukázala cestu k demokracii.
• Eva Lédlová získala ocenění za vynikající pedagogickou práci s dětmi, netradiční výukové metody. Jako učitelka ZUŠ Turnov pro své žáky dělá to nejlepší.
• Paní Jitce Petruškové, regionální historičce, autorce Nového turnovského pantheonu, zakladatelce Pekařovy společnosti a dobré duši turnovského muzea, bylo uděleno ocenění in memoriam za vynikající kulturní přínos městu. Ocenění převzala její sestra Šárka Drahoňovská.
• Václav Zakouřil získal ocenění za vynikající celoživotní práci s dětmi a mládeží v oblasti orientačního běhu a za dlouholetou spolupráci se švédským partnerským městem Alvesta.
• Panu Jaroslavu Hlušičkovi bylo předáno ocenění in memoriam za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů, výchovu několika generací mladých hasičů, tisíce hodin práce na hasičské technice, stovky zásahů a zdolaných požárů na celém Turnovsku. Medaili za něho převzal kolega Roman Jelínek ze Sboru hasičů města Turnova.
• Medaile byla předána také Josefu Zahradníkovi za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů, výchovu několika generací mladých hasičů, tisíce hodin práce na hasičské technice, stovky zásahů a zdolaných požárů na celém Turnovsku.
• Jaroslav Šikola také obdržel medaili za vynikající celoživotní práci ve sboru dobrovolných hasičů, výchovu několika generací mladých hasičů, tisíce hodin práce na hasičské technice, stovky zásahů a zdolaných požárů na celém Turnovsku.
• Poslední medaile byla udělena slečně Michaele Mlejnkové, která se z důvodu svého působení ve volejbalovém týmu Bundesligy Stuttgart nemohla osobně zúčastnit. Medaile za sportovní úspěchy a šíření dobrého jména Turnova ve sportovním světě jí bude předána vedením města po návratu zpět do Turnova. Slečna Mlejnková byla ve svých dvaceti letech vyhlášena nejlepší volejbalistkou České republiky za rok 2016.

Večer pokračoval s hudebními vystoupeními žáků Základní umělecké školy Turnov, kde zazněly housle, zobcová flétna, klarinet nebo zpěv. Po přestávce, na které hosty čekalo drobné občerstvení, pokračoval program v režii Základní umělecké školy Turnov. V této druhé části večera své umění však představili učitelé. Na klavír zahrála Hana Pernicová a Jana Vlačihová, na klarinety zahráli Klára Jozífková a Václav Sajbt. Představilo se také smyčcové kvarteto s dílem od Josefa Myslivečka. Monika Szántó zahrála na flétnu skladbu Syrinx. Eva Lédlová zazpívala s klavírním doprovodem díla od Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Na závěr zahrála Monika Koudelková na akordeon.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově zvou na oslavy 28. října 2017
Město Turnov vyhlašuje znovu kampaň Vlajka pro Masaryka
Jak probíhaly oslavy 28. října 2016 v Turnově?
O vzniku Československa se dozvěděli na besedách v Turnově nejen žáci

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Vybrané lékárny v kraji budou mít otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny. V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Projekt zelené infrastruktury Krkonoš dospěl ke svému zdárnému konci

V těchto dnech se chýlí ke konci závěrečné práce v rámci více než tříletého mezinárodního projektu MaGICLandcapes (Managing Green infrastructure in Central European Landscapes), který ve svém akronymu ukrývá „management zelené infrastruktury v krajinách střední Evropy". Projekt MaGICLandscapes se snažil zelenou infrastrukturu, tento u nás relativně mladý a legislativně neukotvený termín, její základní funkce a benefity představit zejména regionálním a lokálním aktérům ve všech případových regionech. Cílem projektu byla také podpora udržitelného využívání půdy pomocí celé řady vytvořených manuálů a nástrojů posuzujících zelenou infrastrukturu. Ty lze využít k plánování, ochraně a zlepšení stavu zelené infrastruktury v různých regionech.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Práce na cyklostezce Odra-Nisa pokračují, hotovo bude na jaře
Turnov bude letos bez tradičních adventních akcí
Policisté varují řidiče před krádežemi v čase dušiček
Středověk i baroko. Výlet údolím Kamenice umožní cestovat v čase

Nejčtenější články

28.10.: V Roztokách u Jilemnice hoří průmyslová hala
27.10.: Obrazem: Nutrie se zabydlely na březích Jizery v Semilech
27.10.: Největší rekonstrukce silnic na Turnovsku je hotová!

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop topení, solární ohřev a sanita - vše pro Váš dům.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT