Příběh obnovy: kraj pomáhá kostelu sv. Anny v Jeřmanicích

02.10.2019 16:27:39 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Příběh obnovy: kraj pomáhá kostelu sv. Anny v Jeřmanicích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje obnovu památek. I v letošním roce na tuto činnost přispívá, a to 17 miliony korun. Jednou z historických staveb, která se v dotačním fondu objevila, je kostel svaté Anny v Jeřmanicích.

Tato nepřehlédnutelná dominanta obce Jeřmanice byla postavena při hřbitově v letech 1812-1816 podle plánu stavitele J. Braunera ze Smržovky. Od roku 1966 je kostel chráněn jako kulturní památka.

V roce 2006 ho obec získala do svého vlastnictví. Kostel byl v havarijním stavu, ale s pomocí dotace ze Státního zemědělského intervenčního fondu se obci podařilo zrekonstruovat jeho zevnějšek. Opravy a osazení novými ciferníky se dočkaly také původní hodiny. Zajímavostí je, že mají obrácené hodinové ručičky - malá ukazuje minuty a velká hodiny.

„Vážím si toho, když je obec ochotná převzít do svého vlastnictví chátrající památku a bere tak na sebe zodpovědnost za její záchranu. A zvlášť malá obec, pro kterou je rekonstrukce velkou finanční zátěží. Takový přístup je skutečně hodný respektu a pomoci," uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rekonstrukce interiéru<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje V letošním roce započala obnova interiéru kostela, který je též v havarijním stavu. Zahájení prací předcházela projektová příprava a získání potřebných stanovisek. Jednou z podmínek odboru památkové péče byl restaurátorský průzkum výmalby. Podařilo se získat dotaci z Havarijního fondu Ministerstva kultury ČR, obnovu podpořil též Liberecký kraj.

Finanční prostředky jsou však omezené a obnova bude proto probíhat postupně v několika etapách. V té první prošel obnovou strop ve vstupu kostela, strop nad kůrem a ošetřeny byly všechny krovy. Nyní se chystá projekt k žádosti na příští rok, kdy by se měl opravou projít i zbytek stropu.

„V dalších etapách pak dojde na omítky, podlahu i sakristii. Doufáme, že úplně na závěr se nám podaří zrestaurovat i původní výmalbu a kostel se zaskví v celé své historické kráse. Tím ale naše práce nekončí, protože ještě zbývají varhany nebo oltář, z kterého moc nezbylo. Důležité je to nevzdat," dodala starostka Jeřmanic Helena Fiebigerová.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Muzeum i obnova památek. Výstava ukáže, jak Evropa pomáhá kraji
O cenu památkářů se uchází dvě obnovené památky z Libereckého kraje
Liberecký kraj finančně podpořil obnovu fresek na hradě Houska

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.

Štěpánek trefil pro Jablonec Evropu

Štěpánek trefil pro Jablonec EvropuSouboj o konečné čtvrté místo ve Fortuna:lize nakonec vyšel lépe Jablonci, kterému stačila remíza s Baníkem, zatímco Liberec prohrál v Plzni. Remízový gól vstřelil za Jablonec obránce Štěpánek, pro nějž to byl první ligový gól. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči upozorňují na prázdninová rizika
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji
Bezpečná a zdravá cykloturistika s projektem Na kole jen s přilbou
Po oteplení zřejmě přijdou bouřky, někde i s kroupami

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
08.07.: HZS Libereckého kraje převzal nové cisterny, testují barevné provedení
09.07.: Liberecký kraj posílil turistické vlaky z Liberce a Turnova na Malou Skálu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT