Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

15.05.2019 07:45:12 | Autor: Vendula Kubín | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

Druhá světová válka, kolektivizace, perzekuce 50. let, období normalizace i politická zvůle konce osmdesátých let. To jsou historická období, která prostřednictvím životních vzpomínek a příběhů poznávají žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

V druhém ročníku projektu Příběhy našich sousedů děti zpracovávají výše zmíněné události, tak jak je prožili místní pamětníci.

Týmy žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděly, že rodině pana Kamila Tyrychtra zkonfiskovali statek a jednu z nejmodernějších továren na cukrovinky v Evropě. Nemohl jít studovat ještě na konci osmdesátých let. Paní Květoslavu Wodzikovou vystěhovali v roce 1948 společně s matkou, sestrou a babičkou během jediného dne. Jejich moderní továrna Bartoň YORD čítající osmdesát zaměstnanců stála na místě dnešní Šroubárny. Pan Bartoň byl majitelem řady patentů, i elektrické pračky. Na jeden její exemplář se lze podívat v Technickém muzeu v Praze.

O mobilizaci, zatčení učitelů, smrti žen a dětí v posledních dnech války, znárodněném obchodu vyprávěl pan ing. Miroslav Flanderka. Tým ZŠ Žižkova vyslechl paní Věra Skrbkovou. Její otec za války na poště pálil dopisy adresované gestapu a ktovský mlynář prodával lidem mouku, čímž riskoval život.

Druhý tým ze stejné školy objevil příběh paní Hany Šimonové. Rodina po heydrichiádě ukrývala významné členy protifašistického odboje. Otec byl zatčen. Přesto se mu podařilo s K. H. Frankem vyjednat, že fašisti nevyhladí Rovensko pod Troskami stejně jako Lidice či Ležáky. Pan pplk. František Sedláček vyprávěl chlapcům z gymnázia, jak se vzdal zaměstnání pilota, jako skaut totiž nemohl vstoupit do KSČ.

Studentky gymnázia se zase dozvěděly od pana Mgr. Dalibora Sehnoutky, že aktivně vystoupil proti invazi vojsk v roce 1968. Musel přestat učit a nesměl pracovat nikde v celém okrese Semily.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře," popisuje průběh projektu koordinátorka Vendula Kubín z organizace Post Bellum.

Svá bádání představí žáci na slavnostní veřejné prezentací v sále SUPŠ, ve Skálově 373, 21. května 2019 v 16 hodin, která je letos zároveň součástí Majálesu. Děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy jsou už zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojily už stovky žáků a studentů z měst po celé České republice, kteří již zpracovali nebo v současnosti pokračují ve zpracovávání více než tisíce pamětnických příběhů.

Vendula Kubín, regionální koordinátorka projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skryté příběhy místních pamětníků objevují žáci turnovských škol
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Od 1. června bude uzavírka v ulici Fučíkova v Turnově

Od 1. června do 10. června 2020 budou v Turnově ve spodní části ulice Fučíkova probíhat stavební práce za úplné uzavírky této části komunikace. Autobusy na lince 670310 budou jezdit podle výlukového jízdního řádu. „Z důvodu uzavírky nebude obsluhována zastávka Turnov, odb. Přepeře. Jako náhradní zastávka bude obsluhována zastávka Turnov, U Benešů. Omlouváme se za vzniklá omezení a děkujeme za pochopení!," uvedl dopravní specialista KORID LK Jan Louda.

Fanoušci Jablonce fandili alespoň za bránou

Kvůli uzavřeným prvoligovým zápasům 18 fanoušků Jablonce přišlo podpořit fotbalisty na zápas proti Zlínu improvizovaně alespoň za bránu jabloneckého stadionu Střelnice. Jablonec i v deseti po vyloučení Plechatého vyhrál brankou Holíka 1:0. Podrobnosti a fotogalerie ze samotného zápasu: Rozhodl Radův překvapivý tah - Dočekal


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Závod v downhilll skateboardingu Benecko Freeride 2020
Motoristé v Turnově často parkují na veřejné zeleni
Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu
V Libereckém kraji má Covid-19 pouze 12 lidí, už 184 se uzdravilo
Paraglidista spadl u sjezdovky pod Ještědem na elektrické vedení

Nejčtenější články

29.05.: Od 6. června opět autobusem až na Zlaté návrší
29.05.: Na jilemnickém náměstí už opět probíhají farmářské trhy
30.05.: Zraněnou ženu zachraňovali v Krkonoších v náročném terénu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT