Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

15.05.2019 07:45:12 | Autor: Vendula Kubín | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

Druhá světová válka, kolektivizace, perzekuce 50. let, období normalizace i politická zvůle konce osmdesátých let. To jsou historická období, která prostřednictvím životních vzpomínek a příběhů poznávají žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

V druhém ročníku projektu Příběhy našich sousedů děti zpracovávají výše zmíněné události, tak jak je prožili místní pamětníci.

Týmy žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděly, že rodině pana Kamila Tyrychtra zkonfiskovali statek a jednu z nejmodernějších továren na cukrovinky v Evropě. Nemohl jít studovat ještě na konci osmdesátých let. Paní Květoslavu Wodzikovou vystěhovali v roce 1948 společně s matkou, sestrou a babičkou během jediného dne. Jejich moderní továrna Bartoň YORD čítající osmdesát zaměstnanců stála na místě dnešní Šroubárny. Pan Bartoň byl majitelem řady patentů, i elektrické pračky. Na jeden její exemplář se lze podívat v Technickém muzeu v Praze.

O mobilizaci, zatčení učitelů, smrti žen a dětí v posledních dnech války, znárodněném obchodu vyprávěl pan ing. Miroslav Flanderka. Tým ZŠ Žižkova vyslechl paní Věra Skrbkovou. Její otec za války na poště pálil dopisy adresované gestapu a ktovský mlynář prodával lidem mouku, čímž riskoval život.

Druhý tým ze stejné školy objevil příběh paní Hany Šimonové. Rodina po heydrichiádě ukrývala významné členy protifašistického odboje. Otec byl zatčen. Přesto se mu podařilo s K. H. Frankem vyjednat, že fašisti nevyhladí Rovensko pod Troskami stejně jako Lidice či Ležáky. Pan pplk. František Sedláček vyprávěl chlapcům z gymnázia, jak se vzdal zaměstnání pilota, jako skaut totiž nemohl vstoupit do KSČ.

Studentky gymnázia se zase dozvěděly od pana Mgr. Dalibora Sehnoutky, že aktivně vystoupil proti invazi vojsk v roce 1968. Musel přestat učit a nesměl pracovat nikde v celém okrese Semily.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře," popisuje průběh projektu koordinátorka Vendula Kubín z organizace Post Bellum.

Svá bádání představí žáci na slavnostní veřejné prezentací v sále SUPŠ, ve Skálově 373, 21. května 2019 v 16 hodin, která je letos zároveň součástí Majálesu. Děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy jsou už zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojily už stovky žáků a studentů z měst po celé České republice, kteří již zpracovali nebo v současnosti pokračují ve zpracovávání více než tisíce pamětnických příběhů.

Vendula Kubín, regionální koordinátorka projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skryté příběhy místních pamětníků objevují žáci turnovských škol
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

V Huntířově si můžete vyrobit vlastní luk nebo řezbářský nůž

V obci Huntířov v okrese Jablonec si mohou návštěvníci a místní obyvatelé vyrobit vlastní luk, nožík nebo modřínový šindel vlašského typu. Po předem domluveném termínu se zájemcům bude věnovat v rámci placených kurzů odborník Petr Klíma. Při výrobě řezbářského nože se účastník kurzu naučí vykovat čepel, hrubé broušení, kalení a finální broušení. Dále si pak může vyrobit střenku z vybraného dřeva, nýty a celý nůž si zkompletuje. Více podrobností na Našem Jablonecku

Čištění kanalizace omezí parkování v ulici Antonína Dvořáka v Turnově

Severočeské vodovody a kanalizace budou v pondělí 15. července čistit kanalizaci. Kvůli práci nebude možné parkování v ulici Antonína Dvořáka. „Již ve čtvrtek byly v ulici Antonína Dvořáka umístěny dopravní značky zakazující stání vozidel v čase od 6:00 do 15:00 hodin," přiblížil vedoucí odboru dopravy Pavel Vaňátko. Doplnil, že práce spočívá v prohlídce kanalizačního potrubí kamerou a poté proběhne následné čištění. Zákazové značení je umístěno v parkovacích zálivech od radnice, kolem lékárny a dál.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Ve sklepení lomnického zámku najdete miniatury Hebera a Machaté
Hike & Fly Krkonoše se pokusí napodobit přelet nad Alpami
Vlaky Arriva se v pátek a sobotu představí v Libereckém kraji
Kvůli podloží se protáhne oprava Žižkovy ulice v Jilemnici
Z Kozákova pojedenácté posviští nejrychlejší jezdci na skateboardech

Nejčtenější články

16.07.: Krkonoše zůstávají otevřené! Ministr vyjednal s Krakonošem ještě šanci
18.07.: Z Kozákova pojedenácté posviští nejrychlejší jezdci na skateboardech
17.07.: Obrazem: Zahájení Krakonošových letních podvečerů 2019

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT