Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

15.05.2019 07:45:12 | Autor: Vendula Kubín | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Příběhy místních pamětníků se stanou součástí Majálesu v Turnově

Druhá světová válka, kolektivizace, perzekuce 50. let, období normalizace i politická zvůle konce osmdesátých let. To jsou historická období, která prostřednictvím životních vzpomínek a příběhů poznávají žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově.

V druhém ročníku projektu Příběhy našich sousedů děti zpracovávají výše zmíněné události, tak jak je prožili místní pamětníci.

Týmy žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděly, že rodině pana Kamila Tyrychtra zkonfiskovali statek a jednu z nejmodernějších továren na cukrovinky v Evropě. Nemohl jít studovat ještě na konci osmdesátých let. Paní Květoslavu Wodzikovou vystěhovali v roce 1948 společně s matkou, sestrou a babičkou během jediného dne. Jejich moderní továrna Bartoň YORD čítající osmdesát zaměstnanců stála na místě dnešní Šroubárny. Pan Bartoň byl majitelem řady patentů, i elektrické pračky. Na jeden její exemplář se lze podívat v Technickém muzeu v Praze.

O mobilizaci, zatčení učitelů, smrti žen a dětí v posledních dnech války, znárodněném obchodu vyprávěl pan ing. Miroslav Flanderka. Tým ZŠ Žižkova vyslechl paní Věra Skrbkovou. Její otec za války na poště pálil dopisy adresované gestapu a ktovský mlynář prodával lidem mouku, čímž riskoval život.

Druhý tým ze stejné školy objevil příběh paní Hany Šimonové. Rodina po heydrichiádě ukrývala významné členy protifašistického odboje. Otec byl zatčen. Přesto se mu podařilo s K. H. Frankem vyjednat, že fašisti nevyhladí Rovensko pod Troskami stejně jako Lidice či Ležáky. Pan pplk. František Sedláček vyprávěl chlapcům z gymnázia, jak se vzdal zaměstnání pilota, jako skaut totiž nemohl vstoupit do KSČ.

Studentky gymnázia se zase dozvěděly od pana Mgr. Dalibora Sehnoutky, že aktivně vystoupil proti invazi vojsk v roce 1968. Musel přestat učit a nesměl pracovat nikde v celém okrese Semily.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře," popisuje průběh projektu koordinátorka Vendula Kubín z organizace Post Bellum.

Svá bádání představí žáci na slavnostní veřejné prezentací v sále SUPŠ, ve Skálově 373, 21. května 2019 v 16 hodin, která je letos zároveň součástí Majálesu. Děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy jsou už zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojily už stovky žáků a studentů z měst po celé České republice, kteří již zpracovali nebo v současnosti pokračují ve zpracovávání více než tisíce pamětnických příběhů.

Vendula Kubín, regionální koordinátorka projektu

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Skryté příběhy místních pamětníků objevují žáci turnovských škol
FOTO: Semilští studenti počtvrté prezentovali příběhy pamětníků
Šest týmů, šest pamětníků, šest příběhů 20. století z Turnova

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Krátké zprávy z regionu Semilska

Další dopravní omezení v Turnově, tentokrát v Palackého ulici

V sobotu 18. května proběhne v Palackého ulici v Turnově vyzvedávání vnějších znaků vodovodního potrubí do úrovně vozovky a oprava jednoho kanalizačního poklopu. „Provoz bude výrazně omezen, pro průjezd zůstane vždy pouze jeden jízdní pruh. Pro cestu přes Jizeru autem využijte velkého mostu," upozornil Pavel Vaňátko, vedoucí odboru dopravy turnovské radnice. Oproti původnímu omezení na několik dní se firma aktuálně bude snažit všechny potřebné úpravy udělat v jednom dni. Od neděle 19. května by tak Palackého ulice měla být opět průjezdná bez omezení. Harmonogram rekonstrukcí silnic v Turnově

Cestu pohádkovým lesem připravují v Lomnici nad Popelkou

Už 34. ročník tradičního turistického pochodu pro děti i rodiče světem pohádkových postaviček v Oboře v Lomnici nad Popelkou se koná v sobotu 18. května od 9 hodin. Pořádá Středisko volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice
K zápisům do mateřských škol dorazilo v Turnově 261 dětí
Pasecký Památník zapadlých vlastenců bronzový v Gloria musaealis
Organizace v sociální oblasti budou moci zažádat kraj o předfinancování
Hasičský Soptík pokračoval v Kundraticích a Bozkově

Nejčtenější články

23.05.: Gastroden představí mladé kuchaře, krejčí i kadeřnice

Další »

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT