Připomínka Sametové revoluce v semilské knihovně

09.10.2019 10:25:07 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Připomínka Sametové revoluce v semilské knihovně

Letos v listopadu uplyne třicet let od Sametové revoluce a i Městská knihovna Semily ve spolupráci s městem Semily připravuje u této příležitosti tematický program.

Ústřední akcí je komponovaný večer „Souhvězdí Gulag Karla Pecky." Nakladatel Daniel Pagáč a socioložka a publicistka Jiřina Šiklová představí díla významného, dosud opomíjeného českého autora a politického vězně 50. let.

Souhvězdí Gulag je název sbírky díla Karla Pecky, které vyšlo k jeho nedožitým 90. narozeninám roku 2018. Knihu působivě dotváří osobité grafiky malíře Miloše Kotka. Význam díla a osobnosti režimem umlčovaného Karla Pecky podtrhují úvahy a doslovy dalších autorů, z nichž můžeme jmenovat například Daniela Kroupu či Jiřího Padevěta.

Akce proběhne již 15. října 2019 od 17 hodin v kinosále Jitřenky. Přijďte si poslechnout úryvky z díla a znovuobjevit vynikajícího českého spisovatele.

Kniha Souhvězdí Gulag Karla Pecky<br />Autor: Daniel Pagáč Prostředí věznic a táborů, v němž jsem prožil více než deset let, mi přineslo řadu hlubokých zážitků a zkušeností, na které těžko kdy dokážu zapomenout. Úsloví, že ve vězení padají masky, je pravdivé. Viděl jsem je padat a nalézal pod nimi lidské tváře s takovými rysy, s nimiž se lze jinde stěží setkat. Od těch nejkrutějších a nejnižších přes obdivuhodné až k těm zázračným, kdy se ztrácel dech nad schopností člověka překonat sebe sama v okamžicích obětování se, v mezní situaci ryzosti citu, přátelství a mravní síly.

(Z předmluvy Karla Pecky k souboru povídek Na co umírají muži vydaném v roce 1968)

V průběhu měsíce listopadu můžete v prostorách Městské knihovny zhlédnout cyklus „Václav Havel ve fotografiích". Spatříte fotografie Václava Havla pořízené Alanem Pajerem, který působil jako jeden z fotografů prezidentské kanceláře a dlouhodobě zachycoval Václava Havla především v období jeho prezidentské funkce. Díky Pajerovým fotografiím se ohlédneme za důležitými okamžiky v české politice devadesátých let.

Oddělení pro dospělé pro vás také připravuje výstavu knih zakázaných autorů.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj podpoří hospodaření v lesích

Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích, a proto před několika lety zřídil Lesnický fond. V roce 2020 ho doplňuje o 2 miliony korun na celkovou částku 6 223 000 korun. Peníze pomohou žadatelům - vlastníkům lesů vyjma státu - v boji proti hmyzím škůdcům a k ochraně lesa před škodami způsobenými zvěří. „V rámci Lesnického fondu Libereckého kraje chceme zejména ochránit lesy proti hmyzím škůdcům pokládáním a asanací lapáků a použitím feromonových odparníků. Chceme také zabezpečit mladé lesní porosty, a proto podpoříme výstavbu nového oplocení. Peníze půjdou i na výchovné zásahy u stromů do stáří 40 let. Zde nám pomáhá i stát, který první zákroky dotuje z vlastních prostředků," uvedl Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. Kraj dotacemi reaguje i na současnou situaci v lesnictví, kdy se nejen v regionu šíří kůrovcová kalamita. Vloni posuzoval kraj v rámci Lesnického fondu celkem 98 žádostí o dotaci v celkové výši 3 350 840 korun.

Zemřel předseda senátu Jaroslav Kubera. Pietní místo bude i v Jablonci

Jablonecký magistrát zřizuje v přízemí radnice pietní místo, jímž chce uctít památku předsedy Senátu Parlamentu ČR Jaroslava Kubery. Ten zemřel v pondělí 20. ledna dopoledne ve věku 72 let. K dispozici bude od úterý kondolenční kniha, místo bude přístupné v době úředních hodin magistrátu. Další informace


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V roce 2020 bude Český ráj pohádkový!
Závod O dřevěného Krakonoše v Rokytnici oslaví dvacetiny
Nejhezčí kapesní kalendářík je opět z Českého ráje!
Gólem v poslední minutě Lomničtí zdolali Varnsdorf
V dalším kole nadstavby Turnov vyhrál v České Lípě

Nejčtenější články

20.01.: Fotbalisté SK Studenec absolvovali zimní soustředění na Mallorce
21.01.: Hasiči zasahovali u požáru přístřešku na dřevo v Jenišovicích
20.01.: Přepravu seniorů v Rokytnici nad Jizerou urychlí nový výtah

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT