Připomínka Sametové revoluce v semilské knihovně

09.10.2019 10:25:07 | Autor: Petra Luňáková | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Připomínka Sametové revoluce v semilské knihovně

Letos v listopadu uplyne třicet let od Sametové revoluce a i Městská knihovna Semily ve spolupráci s městem Semily připravuje u této příležitosti tematický program.

Ústřední akcí je komponovaný večer „Souhvězdí Gulag Karla Pecky." Nakladatel Daniel Pagáč a socioložka a publicistka Jiřina Šiklová představí díla významného, dosud opomíjeného českého autora a politického vězně 50. let.

Souhvězdí Gulag je název sbírky díla Karla Pecky, které vyšlo k jeho nedožitým 90. narozeninám roku 2018. Knihu působivě dotváří osobité grafiky malíře Miloše Kotka. Význam díla a osobnosti režimem umlčovaného Karla Pecky podtrhují úvahy a doslovy dalších autorů, z nichž můžeme jmenovat například Daniela Kroupu či Jiřího Padevěta.

Akce proběhne již 15. října 2019 od 17 hodin v kinosále Jitřenky. Přijďte si poslechnout úryvky z díla a znovuobjevit vynikajícího českého spisovatele.

Kniha Souhvězdí Gulag Karla Pecky<br />Autor: Daniel Pagáč Prostředí věznic a táborů, v němž jsem prožil více než deset let, mi přineslo řadu hlubokých zážitků a zkušeností, na které těžko kdy dokážu zapomenout. Úsloví, že ve vězení padají masky, je pravdivé. Viděl jsem je padat a nalézal pod nimi lidské tváře s takovými rysy, s nimiž se lze jinde stěží setkat. Od těch nejkrutějších a nejnižších přes obdivuhodné až k těm zázračným, kdy se ztrácel dech nad schopností člověka překonat sebe sama v okamžicích obětování se, v mezní situaci ryzosti citu, přátelství a mravní síly.

(Z předmluvy Karla Pecky k souboru povídek Na co umírají muži vydaném v roce 1968)

V průběhu měsíce listopadu můžete v prostorách Městské knihovny zhlédnout cyklus „Václav Havel ve fotografiích". Spatříte fotografie Václava Havla pořízené Alanem Pajerem, který působil jako jeden z fotografů prezidentské kanceláře a dlouhodobě zachycoval Václava Havla především v období jeho prezidentské funkce. Díky Pajerovým fotografiím se ohlédneme za důležitými okamžiky v české politice devadesátých let.

Oddělení pro dospělé pro vás také připravuje výstavu knih zakázaných autorů.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů

Zoo Liberec má medaili v rodině nezapomenutelných příběhů Kronika dějin českého národa je plná nezapomenutelných příběhů, zrcadlí se v nich pravá česká nátura. Ta se stala předlohou nového cyklu České mincovny nazvaného Příběhy naší historie. Po připomenutí dvojice Hanče a Vrbaty, svatého Václava, České filharmonie, Masarykově univerzitě Brno, Svazu junáků - skautů se šestou medailí stala Liberecká Zoo. V jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí příběh liberecké Zoo se čtveřicí vzácných zvířat. V příštím roce bude Česká mincovna emitovat téma Rádio Svobodná Evropa, R.U.R a slovo robot a Loutka Spejbla. Více podrobností

Forenzní značení kol v Turnově pro letošní sezonu naposledy

Městská policie Turnov nabízí poslední možnost objednávky forenzního značení jízdních kol, a to v termínu 10. a 11. října 2019 vždy od 13.30 do 17.30. Počet objednávek bude omezený. Další možnost bude nejdříve v létě roku 2020! Zájemci v domluveném termínu přijdou na služebnu MP s vyčištěným kolem, občanským průkazem a doklady o koupi kola (v případě, že je mají). Označení jednoho jízdního kola trvá 20 minut, během kterých je majitel seznámen s principem značení a jsou vyplněny příslušné formuláře. Objednávky přijímají na telefonních číslech: 481 366 600, 723 389 122 i lince 156.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dokončili opravu silnice ve Vítkovicích, finišují v Hrabačově a Jilemnici
Liberecký kraj ocenil nejlepší pečovatelky a pečovatele za rok 2019
Krkonošská horská služba má za sebou náročný víkend
Jan hrabě Harrach v myšlenkách a korespondenci
FOTO: Podzimní trh V Lipkách opět nabídl domácí výpěstky a výrobky

Nejčtenější články

13.10.: Přehled fotbalových výsledků desátého podzimního kola
11.10.: FOTO: Fanoušci se loučí celý pátek na Žofíně s Karlem Gottem
11.10.: Okresní přebor: Deváté kolo přineslo v každém zápase sedm gólů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT