Příznivci Jizerské 50 uctili památku horolezců a prošli či projeli trať závodu

13.01.2014 09:55:25 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Příznivci Jizerské 50 uctili památku horolezců a prošli či projeli trať závodu

Víkendový program kvůli nedostatku sněhu zrušené 47. ČEZ Jizerské 50 zpestřily hudební vystoupení skupiny MIG 21 i mše za Expedici Peru. V neděli v době odvolaného hlavního závodu proběhl v Bedřichově vzpomínkový ceremoniál věnovaný také horolezci Zdeňku Hrubému. Trať si následně prošlo téměř 300 závodníků.

I přes neuskutečnění letošního ročníku ČEZ Jizerské 50 ožil bedřichovský stadion v době startu závodním duchem. Okolo pěti set účastníků se vydalo v neděli ráno do Bedřichova uctít památku členů Expedice Peru a předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého. „Potvrdilo se, jak velkým fenoménem Jizerská 50 je a jak silný příběh stojí za jejím počátkem," přiznal Marek Tesař z pořádající agentury Mather Activation.

Na symbolickém startu závodu nechyběla peruánská velvyslankyně J. E. María Susana Landaveri Porturas, hejtman Libereckého kraje Martin Půta nebo blízký přítel loni tragicky zahynulého horolezce Zdeňka Hrubého Jan Bloudek. „Horolezci a Jizerská 50 patří neoddělitelně k sobě, proto mám velkou radost, že si pořadatelé na Zdeňka vzpomněli. Byl to skvělý člověk a je vidět, že to tady lidé ocenili," měl radost Bloudek.

Po startu se vydalo na trať Jizerské 50 bezmála 300 závodníků. Někteří vyrazili pěšky, jiní na kole či na běžkách. V cíli na bedřichovském stadionu následně dostali pamětní diplomy. „Rozhodli jsme se, že oceníme každého, kdo přišel uctít památku horolezců a vyrazil na trať závodu," dodal za organizátory David Douša.

Na běžkách byla nejrychlejší Kocumová 

<br />Autor: Archív pořadatelů a KÚ Libereckého kraje Mezi závodníky na běžkách přikvačila podle očekávání do cíle bývalá česká reprezentantka a nyní náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová ve skvělém čase 3:45 hodiny. Za ní první muž Přemysl Ježek (4:09) a třetí opět mladá závodnice Michaela Pušová, dříve Balatková (4:22.). Ještě rychlejší byli cyklisté Jana Skrbková a Tomáš Málek, kteří objeli trasu za tři hodiny. Ojedinělý výkon předvedli i vytrvalci Aleš Přech a Petr Polášek, kteří po svých doběhli ve shodném čase 4:38.

„Byl to pěkný závod, poměr chůze a běhu byl asi 15 ku 35 kilometrům. Byla jsem asi tvrdší, než ostatní běžkaři, neboť jsem na lyžích jela i po trávě a na centimetrové vrstvě sněhu na asfaltu," líčila zážitky ze závodu Zuzana, která si pochvalovala skvělou kamarádskou atmosféru závodu - nezávodu. Jana Skrbková zase připomněla, že na startu měla se svým přítelem již 11 km v nohách při stoupání z Liberce do Bedřichova a ještě je čekala cesta zpět. „Ale nám to nevadilo, jsme specialisté na horská kola," dodala. „Měli jsme trochu krizi, ale máme natrénováno," potvrdili oba maratonští vítězové, jinak horolezci z klubu Alpine 4 Praha.

Rekordman v počtu startů na J50 Ladislav Míka šel na letošní závod od lesa - Hrabětického, přijel na koloběžce a jen symbolicky ujel několik kilometrů. „Přišel jsem hlavně vzpomenout na své kamarády, kteří s námi jezdili první ročníky, a taky na Vaška Foffa, dlouholetého ředitele závodu, který vloni odešel do lyžařského nebe," řekl Láďa Míka, který má za sebou 42 startů, 40 cílů (pětkrát se J50 nekonala).

Vzpomínalo se na Expedici Peru 1970

Položit květiny ke jménům svých manželů přišly také Eva Novotná, dvojnásobná vítězka J50, a její kamarádka, mnohonásobná účastnice závodu Milada Raslová, které společně zavzpomínali na události v roce 1970 s peruánskou velvyslankyní J. E. Maríou Susana Landaveri, jež se pietní akce a startu v podání výstřelu hejtmana LK Martina Půty zúčastnila.

<br />Autor: Archív pořadatelů a KÚ Libereckého kraje Českoslovenští horolezci zahynuli 31. května 1970 při zemětřesení pod kamennou lavinou hory Huascarán (jižní vrchol 6768 m. n. m., severní 6655 m. n. m.). Od 4. ročníku se J50 stala Memoriálem expedice Peru´70. Připomeneme si jejich jména - Ivan Bortel (zahynul o něco dříve, Arnošt Černík, Milan Černý, Vilém Heckel, Jiří Jech, Valerián Karoušek, Jaroslav Krecbach, Mloš Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, Jiří Rasl, Svatopluk Ulvr a Václav Urban, a také peruánský průvodce. Celkem pod lavinou kamení zemřelo na 70 tisíc lidí.

Poprvé si přítomní připomněli památku bývalého předsedy Českého horolezeckého svazu Zdeňka Hrubého, který po absolvování osmi osmitisícovek zahynul vloni při dobývání Gašebrunu I.

Na Expedici Peru se vzpomínalo už v sobotu při římskokatolické mši v bedřichovském Kostele sv. Antonína Paduánského. „I přes velkou zimu přišlo na mši několik desítek lidí, z toho mám velkou radost. Celý obřad byl velice důstojnou vzpomínkou," popsal Marek Tesař.

Kromě ceremonie na památku horolezců se uskutečnil v sobotu večer na zaplněném libereckém náměstí Dr. E. Beneše ČEZ SkiFest s koncertem kapely MIG 21. Její frontman Jiří Macháček nezklamal a po hodinovém vystoupení se s diváky vtipně rozloučil: „The snow must go on!"

Během tří dnů, kdy bylo možné v libereckém OC Nisa vyzvedávat startovní čísla a tašky s dárky pro závodníky, tuto příležitost využilo kolem dvou a půl tisíce přihlášených účastníků Jizerské 50. I to svědčí o tom, jak velký zájem tento běžkařský fenomén vzbuzuje.

Více fotografií najdete na Našem Jablonecku

Související články

Místo běžeckého závodu se koná setkání u Památníku horolezců
Polovina trati je bez sněhu, vysvětlil odvolání Jizerské 50 Martin Koucký
Jizerská 50 odvolána. Příčinou je nedostatek sněhu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Nová stezka dětem ukáže Zelené putování za tajemstvím stromů

V Bedřichově se v úterý 7. července otevírá nová stezka pro děti, která vznikla na základě tradovaných pověstí, jež se uchovaly až do dnešních časů, a zavede nás na místa pro mnohé známá, ale přitom jiná a propojená tajemnem. Nová stezka se skládá ze dvou částí, dvou tajenek a provází ji jedna nová hrací karta. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Státní svátek uzavře turnovský sběrný dvůr a kompostárnu

V pondělí 6. července 2020 bude z důvodu státního svátku uzavřen Sběrný dvůr Vesecko a také Kompostárna na Malém Rohozci. Služby tedy můžete využít opět až v úterý 7. července.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Během prodlouženého víkendu policisté zkontrolovali téměř 800 řidičů
Skryté skvosty přináší zážitky i soutěž o exkluzivní ceny
Náročný začátek týdne v Krkonoších. Horská služba zasahovala pětkrát
Fotbalisté Přepeř hráli alespoň přáteláky, nyní začne příprava na sezonu
Program semilského muzea o prázdninách

Nejčtenější články

05.07.: Tragická nehoda u Horní Branné. Po střetu s autem zemřel motocyklista
06.07.: FOTO: Turn-off rock fest přinesl popáté nálož ostřejší muziky
05.07.: FOTO: Lomničtí fotbalisté si pozvali na oslavu starou gardu Sparty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT