Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu

26.10.2018 18:36:46 | Autor: Sabrina Plisková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Sychrov

Projekt Euroklíč má pomoci osobám se sníženou schopností pohybu

V prostorách státního zámku Sychrov se ve čtvrtek 25. října uskutečnila společná tisková konference k mezinárodnímu projektu Euroklíč, který je v České republice realizován Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.

Projekt, jehož cílem je zajistit osobám se sníženou schopností pohybu a rodičům dětí do tří let rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení, jako jsou například výtahy, svislé a schodišťové plošiny, je již od roku 2015 realizován za výnamné podpory Libereckého kraje.

K existenci a úspěšnému fungování projektu Euroklíč, který usnadňuje každodenní život nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s malými dětmi, je zapotřebí odpovědných partnerů, kteří podle přísných norem upraví svá sociální zařízení na bezbariérová, včetně instalace Eurozámků. Jedním z takových partnerů je i Národní památkový ústav.

Tisková konference k projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje „Realizací projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov navazujeme na dlouhodobou snahu Národního památkového ústavu vyjít lidem se speciálními potřebami vstříc v co nejširším možném rozsahu. Věřím, že tímto krokem přispějeme zájemcům o památky z řad osob se sníženou schopností pohybu, rodičů s malými dětmi a seniorů ke zpříjemnění návštěvy. Naším cílem nyní je, aby postupně byly Eurozámky instalovány i na dalších objektech ve správě NPÚ," uvedla hostitelka tiskové konference Ing. arch. Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Mgr. Václav Krása, je velmi potěšen touto spoluprácí. „ U Národního památkového ústavu oceňuji, že prolomil ještě jednu bariéru, a to tu, že tento proces nastartoval na jedinečném památkově chráněném objektu státním zámku Sychrov. Zpřístupňování památek pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace je správným krokem a děkuji za něj Národnímu památkovému ústavu a Ing. arch. Naděždě Goryczkové, jeho generální ředitelce," řekl Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR.

Realizace projektu Euroklíč v Libereckém kraji by nebyla možná ani bez podpory Ministerstva pro místní rozvoj a Libereckého kraje. „Jsem rád, že jsme mohli v Libereckém kraji distribuovat již stovky Euroklíčů a nainstalovat 35 Eurozámků. Rád bych poděkoval Mgr. Pavlu Svobodovi, náměstkovi hejtmana pro resort sociálních věcí, za významnou pomoc při realizaci projektu Euroklíč v tomto regionu," sdělil dále Václav Krása.

Tisková konference k projektu Euroklíč na státním zámku Sychrov<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Liberecký kraj projekt podporuje opakovaně již od roku 2015 částkou 80 tisíc korun. „V Libereckém kraji žije mnoho potenciálních držitelů z řad osob se zdravotním postižením. Zároveň náš kraj navštěvují statisíce turistů a stále musíme rozvíjet infrastrukturu včetně její přístupnosti lidem s omezenou schopností pohybu. Projekt Euroklíč systémově řeší problém přístupnosti veřejných sociálních zařízení. Proto jsme se rozhodli jej každoročně podporovat. O to víc mě těší, že je projekt realizován i na tak významném památkovém objektu, jakým je zámek Sychrov," sdělil Mgr. Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Euroklíč mohou zdarma získat držitelé průkazu TP, ZTP, ZTP/P, držitelé WC karty, diabetici, stomici, onkologičtí pacienti, lidé trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou), močovými dysfunkcemi a dalšími onemocněními. Euroklíč si mohou zapůjčit i rodiče dětí do tří let prostřednictvím Sítě pro rodinu. Projekt byl oceněn titulem: „Nejvýznamnější počin roku 2007" v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejných objektů. Záštitu projektu poskytly Ministerstvo dopravy a Asociace krajů ČR.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Na hradech a zámcích připravují zakončení hlavní sezony
Český ráj navštívila delegace z čínského geoparku
O svátku na hradech a zámcích vydají Zápisník návštěvníka památek

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě

Hořela střecha rodinného domu v Tanvaldě Šest jednotek požární ochrany vyjelo v neděli 20. září před jednou hodinou ranní k požáru střechy rodinného domu v obci Tanvald (Šumburk nad Desnou). Na jeho likvidaci hasiči nasadili postupně dva vodní proudy. Na místě zasahovaly profesionální jednotky ze stanice Jablonec nad Nisou, stanice Tanvald. Dále pak JSDH Desná, JSDH Velké Hamry - Velké Hamry I, JSDH Tanvald - Tanvald Šumburk, JSDH Tanvald - Horní Tanvald. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Hledá se jubilejní desátá Alej roku. Nominace běží do konce října

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Libereckého kraje zatím žádná. Loni v kraji bodovala alej na Křížový vrch u Cvikova, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. Která se stane desátou Alejí roku? Nominujte ji na www.alejroku.cz. Podrobnosti v předchozím článku zde


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Již 8. ročník kampaně Vlajka pro Masaryka
Krajská vědecká knihovna v Liberci se připravuje na Týden knihoven
VIDEO: Běh Přes desenské kopce 2020
Krajští policisté odhalili alkohol u sedmi řidičů autobusů
I.A třída: Bělá i Lomnice vyhrály, Košťálov si nechal body znovu utéct

Nejčtenější články

20.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého podzimního kola
22.09.: FOTO: Marek Chrascina vystoupal na Žalý v traťovém rekordu
22.09.: Krajští policisté odhalili alkohol u sedmi řidičů autobusů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT