Krkonošský projekt Life Corcontica vstupuje do další sezony

30.03.2015 11:19:44 | Autor: redakce | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Krkonošský projekt Life Corcontica vstupuje do další sezony

Projekt Life Corcontica, který si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, vstupuje do další sezony. Letos mají pořadatelé v plánu rozšířit činnost na další území. Budou hospodařit na 30 lučních enklávách, tedy 330 hekterů luk, na kterých již spolupracují s celkem 21 hospodáři.

„Naším cílem je uzavřít smlouvy na dalších 90 hektarů, a celkem tak podporovat péči na 420 ha krkonošských luk, respektive na 50 krkonošských enklávách. Plánujeme 2200 kusů hospodářských zvířat (rok 2014 - 1875 kusů, 2013 - 1484 kusů), likvidaci šťovíku na 45 ha (2014 - 12 ha), pročištění stužek v celkové délce 4 km (2014 - 4,5 km), vyřezat nálet, solitérní dřeviny a vyvětvování na ploše 7 ha (2014 - 5 ha), vysbírat a vyrovnat kameny na snosy o celkové váze 64 t (2014 - 4,58 t)," upřesnil tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. 

Jedním z klíčových druhů podporovaných v projektu Life Corcontica je extrémně vzácný hořeček český mnohotvarý. Pečuje se o něj cíleně na dvou krkonošských lokalitách, a to v Albeřicích a Černém Dole. V minulosti botanici nacházeli jen jednotlivé rostliny. Po zásazích na lokalitách a intenzivní péči spočívající v kombinaci pastvy, seče, hrabání a vláčení napočítali loni na podzim na albeřické lokalitě už 70 kvetoucích rostlin! V obdobném managementu plánují pokračovat na obou lokalitách i v letošním roce.

Další prioritním druhem je drobná rybka krkonošských řek vranka obecná. Dlouhodobě probíhá její monitoring, který bude pokračovat i letos. „Usilujeme o zprůchodnění Albeřického a Bolkovského potoka. Na Bolkovském potoce má vranka zásadní migrační bariéru v podobě betonového jezu, který plánujeme v rámci revitalizace toku odstranit," dodal Drahný. 

Smysl projektu Life Corcontica tkví v podpoře lučních a říčních biotopů a obnově smilkových trávníků. Pokud má být obnovena či zachována bohatost druhů na nich rostoucích, musí se na loukách pravidelně hospodařit, musejí být koseny nebo spásány. Spousta tradičních horských luk v Krkonoších v minulých desetiletích degradovala. Projekt Life Corcontica by tento trend měl zastavit a pomoci navrátit krkonošským loukám jejich bývalou pestrost.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab
I letos můžete žádat o finanční příspěvek na péči o krkonošské louky
Čeští a polští strážci Krkonoš vyrážejí do terénu společně
Vrchlabský útulek pro handicapované živočichy se stal součástí národní sítě
Správa KRNAP hledá v projektu Life Corcontica hospodáře

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 už pouze sedm lidí, uvolňují se hranice
Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Sedmihorské léto 2020 bude!
05.06.: Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT