První zářijový víkend byl v Turnově ve znamení oslav železnice

10.09.2015 19:53:55 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

První zářijový víkend byl v Turnově ve znamení oslav železnice

Letos uplynulo již 150 let od zahájení provozu železniční tratě z Turnova do Kralup nad Vltavou. Klub přátel železnic Českého ráje připravil oslavu tohoto významného výročí zvláštní jízdou historických vlaků na původní trase.

Oslav v Turnově se zúčastnilo mnoho lidí, za Město Turnov starosta města Tomáš Hocke spolu s místostarostkou Petrou Houškovou, kteří byli přítomni i u křtu nové knihy o historii tratě Turnov - Kralupy nad Vltavou. „Na akci jsem strávila celé dva dny, panovala tam skvělá atmosféra. Pro mne osobně byly nejkrásnější poslední minuty oslav - kdy již z poklidného turnovského nádraží v neděli podvečer odjížděla poslední velká pára - Šlechtična, nádraží ponořila do oblak dýmu, ze kterého vzápětí vyjela naše 310 vracející se slavnostně od Prahy," popsala své pocity místostarostka.

Ta také ocenila náročnou přípravu klubu a celoroční přípravu lidí, kteří jsou v dnešní době ochotni ve svém volném čase připravit takovou parádu, zajistit program či proměnit depo. Je to stovka dobrovolnických hodin. V turnovském depu, do kterého návštěvníky odvezl motoráček, fanoušci železnice viděli výstavu lokomotiv a historických vozidel. Vlak vedený lokomotivou 310.0134 pokračoval do Příšovic, Loukova a Mnichova Hradiště. Větší parní stroje a vlaky zamířily svojí dráhu až do Kralup. Doprovodný program na návštěvníky čekal po celé trase.

„Jménem Města Turnova chci poděkovat Klubu přátel železnic za perfektní přípravu a celou organizaci oslav, za dobrovolnou práci spolku, za jejich nadšení pro staré, ale cenné a krásné stroje a záchranu odkazů našich předků. Moc si jejich práce vážím," doplnila na závěr místostarostka Turnova Petra Houšková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovsko – kralupská dráha slaví 150 let od vzniku
Obrazem: Jízda Krakonošova letního parního vlaku
FOTO: Zastávka legiovlaku v Martinicích potěšila místní fanoušky historie

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj převezme úsek silnice mezi libereckou Zhořeleckou a Klášterní ulicí

Liberecký kraj převezeme do své správy od Ředitelství silnic a dálnic České republiky komunikaci I. třídy vedoucí přes Šaldovo náměstí v Liberci po křižovatku ve Zhořelecké ulici. Důvodem je ztráta významu pozemní komunikace v závislosti na výstavbu nových přeložek státních silnic. V budoucnu kraj úsek předá městu, jehož cílem je zklidnit dopravu přes centrum Liberce. „Převzetí úseku mezi Klášterní a Zhořeleckou ulicí od Ředitelství silnic a dálnic České republiky bude bezplatné. Naším úkolem je ve spolupráci se statutárním městem Liberec provést rozsáhlejší rekonstrukci v několika po sobě jdoucích etapách. Kraj se bude podílet na vyhotovení projektové dokumentace. Celkové náklady odhadujeme na 25 milionů korun, přičemž je chceme uhradit po rekonstrukci inženýrských sítích ve vozovce," uvedl statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták.

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy

Na Střelnici v Jablonci otevřeli odběrové centrum pro antigenní testy Od pondělí 19. dubna je na jablonecké Střelnici v provozu velkokapacitní veřejné odběrové centrum v multifunkčním zařízení Střelnice pro antigenní testování. V provozu je každý všední den od 8 do 16 hodin. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Stromy vrchlabského zámeckého parku se představují
Cyklovýlet provede krásami frýdlantského výběžku
Krajská informační linka bude fungovat už jen ve všední dny
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
S návratem do škol si děti připomněly dopravní pravidla

Nejčtenější články

20.04.: Rada města Semily odvolala ředitele waldorfské školy Ivana Semeckého
21.04.: V Semilech hořela venkovní sauna
22.04.: Nebezpečné stromy podél cest v Krkonoších musí k zemi

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT