Putovní Festival Energie pro kulturu finišoval na libereckém náměstí

14.09.2020 11:44:51 | Autor: Ota Schnepp | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Putovní Festival Energie pro kulturu finišoval na libereckém náměstí

Putovní festival Energie pro kulturu patří minulosti. Od začátku srpna přitom během dvanácti letních dnů navštívil šest měst České republiky - Kadaň, Třebíč, Hradec Králové, České Budějovice, Ostravu a jako poslední 10. a 11. září Liberec.

Turné mělo za cíl podpořit kulturní scénu, kterou zasáhla opatření související s pandemií koronaviru, přičemž spolu s umělci zavítaly vždy do navštíveného města i Oranžová kola - handbiky Nadace ČEZ. V Liberci tak účastníci festivalu vyšlapali pro Jedličkův ústav a Divadlo F. X. Šaldy celkem 104 345 korun!

První odpoledne festivalu Energie pro kulturu proběhlo ve znamení divadla. Cirk La Putyka měl připravený workshop pro děti, na který pak večer navázal vlastním divadelním představením. Mezitím se ovšem veřejnosti představilo Herecké studio Divadla F. X. Šaldy s inscenacemi Má to smysl a O vílách a Králi draků. Páteční odpoledne již bylo zcela hudební. Doslova za srdce chytlo všechny hodinové vystoupení Rachot bandu složeného z klientů a zaměstnanců libereckého Jedličkova ústavu. Následně mladší a nejmladší generaci pobavil svou šou Kašpárek v rohlíku. Po této kapele přišel na scénu místní zpěvák Jakub Děkan & band a vše završila skupina Tata Bojs. Po oba dny byl vstup na festival zdarma.

Festival Energie pro kulturu na libereckém náměstí<br />Autor: Archiv ČEZ/ Ota Schnepp Krátce před zahájením poslední hudební produkce proběhlo předání šeků Nadace ČEZ obdarovaným organizacím. První s částkou 52 775 Kč převzala Martina Sojková, asistentka ředitele Jedličkova ústavu. Druhý vypsaný na 51 570 Kč putoval do rukou Michaely Pompové, marketingové vedoucí Divadla F. X. Šaldy. Pomoci dobré věci minutou šlapání na oranžovém handbiku mohl přitom každý, kdo během druhého dne festivalu zavítal do Energy zóny. Je přitom nutné podotknout, že „šlapání" na trenažérech pomocí rukou si vyzkoušeli a dobré věci pomohli jak dospělí, tak i děti. Zvláště během delších přestávek mezi jednotlivými vystoupeními, kdy jedni muzikanti balili a druzí ladili, se obě Oranžová kola prakticky nezastavila.

„Všem děkujeme za pomoc a energii, kterou věnovali právě nám. Nadaci ČEZ pak za to, že tu energii ve finále převedla na peníze," shodly se během poděkování zástupkyně obou organizací. Podle Michaely Pompové použijí v divadle 51 570 korun na další rozvoj Hereckého studia, což je amatérský divadelní soubor, avšak s profesionálním vedením herečky Jany Hejret Vojtkové a zázemím Malého divadla F. X. Šaldy. Martina Sojková uvedla, že 52 775 korun poslouží k nákupu kompenzačních pomůcek, které usnadňují klientům Jedličkova ústavu jejich zapojení do plnohodnotného života. Protože pomůcek je celá řada, musí v ústavu ještě zvážit, která či které jsou nejvíce zapotřebí.

„Festival Energie pro kulturu plně naplnil naše očekávání. Ve všech městech, do nichž zavítal, se do charitativního šlapání na oranžových handbike zapojili lidé bez rozdílu věku a všude se pro obdarované organizace podařilo vyjet úctyhodné částky. Liberec nebyl žádnou výjimkou, i zde se celková částka dostala přes hranici 100 000 korun," uzavřela Michaela Zíková, ředitelka Nadace ČEZ.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Český ráj dětem je nový hravý web Sdružení Český ráj

Sdružení Český ráj na přelomu roku spustilo novou podobu dětského webu www.ceskyrajdetem.cz. Internetovými stránkami provází malé návštěvníky a jejich rodiče postavičky známé z Pověstí Českého ráje, které namalovala akademická malířka Barbora Kyšková. Setkáte se tu tedy například s obrem Drábem, vodníkem Čeperkou, vílou Jizerýnou nebo Černým rytířem z Hrubé Skály. „Nové stránky jsme koncipovali skutečně pro děti. I ty menší, které ještě neumí číst, si na stránkách mohou samy poslechnout pověst, vybarvit omalovánku, zahrát pexeso nebo ne úplně lehkou posunovačku," říká Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště. Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. „Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent - 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem," uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Lucie Kvapilová z obce Pulečný má pohlednice jako koníček i povolání
Ministerstvo zdravotnictví upravilo centrální rezervační systém
Očkování v sociálních zařízeních v Libereckém kraji se již blíží ke konci
VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
Zámek v Zahrádkách proslavili filmoví Básníci, dnes čeká na záchranu

Nejčtenější články

21.01.: FOTO: Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
22.01.: VIDEO: Jilemnický sněhový Krakonoš 2021
22.01.: Výstava semilského muzea se objeví v programu České televize

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT