Questing je nový způsob putování po Českém ráji

05.08.2015 08:10:50 | Autor: scr | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj

Questing je nový způsob putování po Českém ráji

Území Jičínska, kde se potkávají barokní komponované krajiny Mariánské a Valdštejnovy zahrady s množstvím známých či skrytých příběhů, se stalo pilotním územím pro zavedení questingu v Českém ráji.

Questy (česky „hledačky") představují novou formu putování s příběhem, často spojeného s hledáním indicií, tajenky či pokladu. Odměnou je nejen zábava či objevení pokladu, ale především poznání příběhu, který je s hledačkou spojen. Krom výše uvedeného a toho, že bývají rýmované, se questy vyznačují tím, že nepotřebují žádné značení či informační systém v krajině.

V roce 2015 vzniklo na Jičínsku sedm nových hledaček:
* Po Jičíně nejen za Valdštejnem
* Tajuplná cesta Valdštejnovým lesem
* Putování za nekonečnou pánví s romadúrem v kapse
* Milohlídka
* Putování po lesních kapličkách Mariánské zahrady s Annou a Františkem Schlikovými
* Mariánský (cyklo)quest
* Památné stromy Libáně a Starých Hradů

Ke každému questu byl zpracován jednoduchý pracovní list s textem a mapou ve formátu PDF, který si zájemci mohou stáhnout z internetu (např. www.cesky-raj.info, www.jicin.org, postupně i www.marianskazahrada.cz či www.questing.cz) nebo jej obdrží nakopírovaný na některém z informačních středisek oblasti (Jičín, Kopidlno, Bukvice).

Rozvoj turistiky v Mariánské a Valdštejnské zahradě

V červnu 2015 byl dokončen druhý z projektů realizovaných Sdružením Český ráj na území Místní akční skupiny Otevřené zahrady Jičínska, a to projekt s názvem Rozvoj turistiky v Mariánské a Valdštejnově zahradě.

Tentokrát se jednalo o více realizační projekt s konkrétními výstupy směrem k potenciálním návštěvníkům oblasti Mariánské a Valdštejnovy zahrady. Projekt si kladl za cíl rozšíření a zkvalitnění informací o turistické nabídce a zlepšení propagace oblasti Mariánské zahrady. V neposlední řadě tímto dochází k rozšíření nabídky Českého ráje.

Turistická oblast Mariánská zahrada se rozkládá jižně a jihozápadně od Jičína. Jejím největším potenciálem je množství církevních památek a především barokní krajinná kompozice z doby hraběte Schlika.

V rámci projektu byl rozšířen informační systém Mariánské zahrady o patnáct nových zastavení s informacemi o vybraných památkách (převážně církevních). Jedná se mj. o kostely ve Veliši, Slatinách, Libáni či Kopidlně nebo kaple v Bukvici či u Dolního Lochova. Texty tabulí jsou v českém jazyce, doplněné historickými fotografiemi a ilustracemi. Jazykové mutace (angličtina, němčina, polština) jsou zajištěny prostřednictvím QR kódů s odkazem na cizojazyčné články on-line na serveru www.jicin.org.

Vytvoření sedmi výše uvedených questů (hledaček) bylo další aktivitou projektu. Právě oblast Mariánské a Valdštejnovy zahrady s mnoha příběhy byla pro vyzkoušení questingu v Českém ráji nevhodnější.

Posledním výstupem projektu je nová trhací mapa oblasti Mariánské a Valdštejnovy zahrady, která kromě běžné turistické nabídky prezentuje přednostně církevní památky či doporučené trasy a tipy na výlety po Jičínsku se zaměřením právě na památky, kulturní dědictví a příběhy Mariánské a Valdštejnovy zahrady. Trhací mapa formátu A3 bude zdarma k dispozici na informačních střediscích a informačních místech oblasti (Jičín, Kopidlno, Bukvice).

Projekt Rozvoj turistiky v Mariánské a Valdštejnově zahradě byl spolufinancován z Programu rozvoje venkova prostřednictvím místní akční skupiny Otevřené zahrady Jičínska z.s. Partnery projektu jsou Město Jičín a Svazek obcí Mariánská zahrada.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Český ráj navštívíte i bez bariér
Na druhou polovinu prázdnin jsou připraveni i na hradech a zámcích!
Prázdninová nabídka akcí na hradě Valdštejn
Otevřeli tři nové naučné stezky v Českém ráji
CzechtTourism chce představit Český ráj i jako ráj filmový

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Muž v Semilech lezl na komín

V noci z pátku 5. na sobotu 6. června byla nahlášena osoba na komíně v Semilech. Po příjezdu hasičů na místo muž slezl níže, ale dále nepokračoval. Operátorce linky 112 se s ním povedl navázat kontakt a muž sestup sám bezpečně a v pořádku dokončil. Byl poté předán do péče zdravotníků a dále na záchytnou stanici.

Mimořádná linka 123 bude v Jablonci jezdit do listopadu

V Jablonci nad Nisou bude dočasně jezdit nová linka MHD č. 123. Ta vyplní chybějící dopravní spojení, které zmizelo kvůli stavbě na křižovatce ulic Poštovní a Budovatelů. Jezdit bude jen do ukončení stavby, tedy nejdéle do listopadu letošního roku. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Libereckém kraji má Covid-19 už pouze sedm lidí, uvolňují se hranice
Jubilejní desátý ročník ankety Alej roku je zahájen
Ze zdí hradu Jestřebí si lidé v okolí stavěli domky
Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
Obrazy Ze života hmyzu a rostlin uvidíte v jilemnickém muzeu

Nejčtenější články

06.06.: Policie žádá o pomoc při pátrání po dvojčatech ze Železného Brodu
04.06.: Sedmihorské léto 2020 bude!
05.06.: Obrazem: Jak pokračuje stavba pumptracku v Turnově

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT