Rada Libereckého kraje schválila podání odporu proti příkazu ÚOHS

06.05.2020 17:25:05 | Autor: Andrea Fulková, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

Rada Libereckého kraje schválila podání odporu proti příkazu ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal 27. dubna 2020 příkaz, kterým ukládá Libereckému kraji pokutu ve výši 7 000 000 Kč. Jako důvod uvedl spáchání přestupku, kterého se měl kraj dopustit, když uzavřel koncem roku 2019 s dopravcem ČSAD Česká Lípa a.s. smlouvu na dopravní obslužnost pro oblast Českolipska. Členové rady Libereckého kraje projednali příkaz ÚOHS na úterním jednání a rozhodli proti němu podat odpor.

„Vydáním příkazu došlo k bezprecedentnímu a neoprávněnému zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže do veřejných práv Libereckého kraje," zhodnotil situaci náměstek hejtmana pro dopravu, investice a veřejné zakázky Jan Sviták. Krajští radní rozhodli proti příkazu podat odpor. Fakticky tím dojde ke zrušení příkazu, následně proběhne standardní správní řízení a do 60 dnů by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže měl vydat rozhodnutí.

Liberecký kraj uzavřel v prosinci minulého roku napřímo smlouvu o veřejných službách v přepravě cestujících ve veřejné linkové dopravě na dočasné zabezpečení stanoveného rozsahu dopravní obslužnosti pro oblast Západ. Podle ÚOHS však pro přímé zadání nebyl důvod, neboť k přerušení či ohrožení poskytování veřejných služeb v přepravě cestujících nedošlo, i když sám dodává, že tehdejší stav kraj nezavinil.

„Kraj se do situace, kdy nebylo možné uzavřít smlouvu jinak než přímým zadáním, dostal v důsledku předchozího nezákonného postupu ÚOHS, který zakázal kraji nakoupit akcie dopravní společnosti," řekl Jan Sviták. Liberecký kraj podal správní žalobu ke krajskému soudu v Brně, ve které doposud nebylo, i kvůli koronavirové situaci, rozhodnuto. „Je zřejmé, že nesprávné závěry Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nemají oporu v zákoně," dodal náměstek Sviták.

Příkaz je podle zástupců Libereckého kraje naprosto neobvyklým co se týče výše stanovené a uložené pokuty, která se zcela vymyká konstantní rozhodovací praxi ÚOHS. Ze zveřejněné výroční zprávy ÚOHS za rok 2018 vyplývá, že za celý rok 2018 uložil ÚOHS v oblasti veřejných zakázek souhrnně pokuty v celkové výši 7 764 500 Kč. „Je zřejmé, že pokuta je v tomto případě nepřiměřeně vysoká, a to i s ohledem na aktuální situaci koronavirové krize, ve které kraj vyčlenil značnou část svého rozpočtu na nouzové zásobování v souvislosti s pořizováním zdravotnického materiálu a ochranných či dezinfekčních prostředků," řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Počet cestujících v oblasti Západ (Českolipsko), kde jezdí ČSAD Česká Lípa je 2,9 milionu za rok, společnost BusLine převeze 5,4 milionu cestujících za rok a společnost ČSAD Liberec 2,8 milionu osob za rok. Objem obsloužených kilometrů na Českolipsku je 3,927 milionu km za rok. Nákladová cena dopravního výkonu společnosti ČSAD Česká Lípa se zahrnutím infrastrukturních nákladů činí 38,36 Kč/km, BusLine a.s. 39,92 Kč/km a společnost ČSAD Liberec 40,39 Kč/km.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kraj nesouhlasí s rozhodnutím ÚOHS a podá proti němu odpor
Na Liberecku vyjel v neděli vůbec poprvé krajský dopravce
Pro Jablonecko a Pojizeří kraj hledá autobusové dopravce
Liberecký kraj podnikl první kroky k založení vlastního dopravce
Dopravu na Liberecku a Frýdlantsku zajistí společnost ČSAD Liberec
Liberecký kraj postupoval při výběru dopravců správně, potvrdil ÚOHS
Kraj při zakázce na autobusovou dopravu postupoval podle zákona
Desetiletou zakázku na dopravce vrací rozhodnutí ÚOHS o krok zpět

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka v horní části Nádražní ulice v Turnově

Firma STRABAG a. s. žádá občany horní části Nádražní ulice a Ohrazenic o spolupráci při pokládce asfaltových vrstev vozovky. Od 17. do 18. srpna 2020 v čase od 6 do 20 hodin se bude pracovat na vozovce a nebude umožněn vjezd ani výjezd. Turnovská radnice proto žádá občany o přeparkování vozidel mimo dotčený úsek ulice Nádražní. Jedná se o úsek od Pyrámu směrem k Turnovu.

Hledání vánočního stromu pro Prahu pokračuje

Největší Vánoční trhy v České republice 2020 začnou za čtyři měsíce - hledání vánočního stromu pro Staroměstské náměstí v Praze je proto v plném proudu. Organizátor trhů, společnost Taiko vyhlásilo už podesáté soutěž Hledá se strom, zájemci mohou zasílat svoje tipy na jehličnany, které jsou vhodné pro největší trhy v centru české metropole do 15. září 2020. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu. Podrobnosti a kritéria v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

ZasTenRock bude, ale rozdělený na dva díly
Tip na výlet: za pohanskou historií k Bílé skále
Obrazem: Módní přehlídka v rámci výstavy Křehká krása 2020
Hygienici kontrolovali zmrzliny a provozovny v rekreačních oblastech
Klub SCC Semily pořádal letos poprvé pro děti příměstský tábor

Nejčtenější články

12.08.: FOTO: Memoriál Oldy Nývlta již podvanácté, letos jako maraton družstev
12.08.: USAR tým je zpět, jaké jsou dojmy z jejich první zahraniční mise?
13.08.: Situace s Covidem je v kraji pod kontrolou, aktuálně 123 nakažených

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Dedra nabízí širokou řadu nářadí a příslušenství.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT