Rady a doporučení od hasičů na prázdniny

29.06.2019 19:53:57 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: KRIMI | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Rady a doporučení od hasičů na prázdniny

Konec školního roku nastal a začne období výletů, odpočinku na chalupě či zahraniční dovolené u moře. Aby vás nic nepříjemně nepřekvapilo a mohli jste se v klidu těšit z letní pohody, připravili hasiči několik doporučení a rad.

Odjezd na dovolenou:

• Vždy nezapomeňte zkontrolovat, zda jste vypnuli elektrické spotřebiče, především žehličku, vařič, ale také televizor, počítač. Vyplatí se spotřebiče odpojit přímo z elektrických zásuvek, aby v případě úderu blesku nedošlo ke zničení majetku.
• Nezapomeňte zkontrolovat i uzavření vodovodních kohoutků, uzavření plynu.
• Při delším odjezdu z bytu se vyplatí domluvit se například se sousedy nebo příbuznými, aby váš byt nebo dům občas zkontrolovali a nechat u nich klíče. Hasiči tak v případě nutného zásahu nebudou muset volit násilný vstup.
• Zavřete všechna okna, i když bydlíte ve vyšších patrech. Prudký déšť může způsobit škody nejen uvnitř vašeho bytu, ale voda může protéci i k sousedům pod vámi. Poryv větru pak může rozbít okenní sklo. Na balkonech, terasách a zahradách nenechávejte volně položené předměty jako zahradní nábytek či květinové truhlíky. Při silném větru mohou spadnout či odletět a někoho zranit.
• Abyste v pořádku dojeli na místo své dovolené, dobře si naplánujte trasu a dělejte dostatek přestávek, aby nedošlo k únavě, která může způsobit mikrospánek a následnou dopravní nehodu. Před cestou si zkontrolujte vybavení svého auta, technický stav, lékárničku a nepodceňujte ani nákup přenosného hasicího přístroje.

Aktivity:

• Pozor při sportování, například u vodáctví člověk často riskuje při sjíždění splavů, které vůbec nezná, a navíc často vyrazí na vodu bez nezbytného vybavení, jako jsou helmy či vesty.
• Při vodních hrátkách neskákejte do neznámé vody, nejdříve si zjistěte její hloubku. Nebezpečné je koupání v noci, kdy může dojít ke ztrátě orientace.
• Rozhodně se také nekoupejte, jste-li pod vlivem alkoholu.
• Nepřeceňujte nikdy své plavecké schopnosti i v případě, že jste dobrými plavci, vždy počítejte například s možností náhlé změny počasí, podchlazení, svalové křeče...
• Při svých turistických výletech neodhazujte nedopalky cigaret, mohly by způsobit požár lesa nebo požár přírodního porostu.

Děti:

• Bez školních povinností si užívají čas prázdnin hlavně děti a někdy se stane, že experimentují s otevřeným ohněm v blízkosti seníku či stohu, vyloučené nejsou pokusy s cigaretami nebo zábavní pyrotechnikou. Proto své děti maximálně hlídejte. Na základě zákona o požární ochraně (§78 zákona č. 133/1985 Sb.) jsou rodiče (a všichni, kteří mají děti v danou chvíli na starosti) povinni dbát toho, aby jejich děti nezpůsobily požár. Z hlediska požární ochrany v případě zanedbání dohledu nad osobami, které nemohou posoudit následky svého chování, může být udělena sankce až do výše 25 000 korun.

Rozdělávání ohně v přírodě:

• Celoroční zákaz kouření a rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně platí v lesích. Rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně je také zakázáno ve vzdálenosti do 50 m od okraje lesa.
• V případě vyhlášení doby zvýšeného nebezpečí vzniku požáru nařízením hejtmana kraje je zakázáno mj. rozdělávání ohně a odhazování hořících nebo doutnajících předmětů ve volné přírodě, pálení klestu a zbytků po těžbě na lesních pozemcích, používání pyrotechniky, ohňostrojů nebo létajících balónků přání.
• I v případě, že nařízením kraje nebylo vyhlášeno období sucha, je třeba při manipulaci s otevřených ohněm používat především zdravý rozum. Pokud se takové činnosti nelze zcela vyhnout, zajistěte místo před rozšířením ohně na okolní hořlavé materiály, neponechávejte oheň bez dozoru a připravte si prostředky pro jeho uhašení.
• Samostatnou kapitolou jsou cigaretové nedopalky a nedbalost kuřáků při jejich odhazování. Volným odhozením nedopalku či jeho neúplné uhašení může způsobit požár. „Teplota okraje žhnoucí cigarety přesahuje 420°C, což je dostatečná teplota pro zapálení suchých přírodních materiálů," upozorňuje kpt. Ing. Radek Poloprutský, vyšetřovatel příčin požárů HZS Libereckého kraje.
• Jak dodává, jen v období od 1. června do 31. srpna loňského roku vyjížděli hasiči v Libereckém kraji k bezmála 200 požárům v přírodním prostředí. „Ve většině případů byla příčina nedbalost při používání otevřeného ohně," doplnil Poloprutský. Za způsobený požár může být fyzické osobě udělena sankce až do výše 25 000 korun. Pokud však požárem způsobená škoda přesáhne 5 tis. Kč, jedná se o trestný čin.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den s hasiči sedmákům nepokazily ani středeční tropy
Hasiči se netradičně rozloučili s končící kolegyní Ilonou Králíčkovou
Hasiči pořádali konferenci Společný zásah při úniku nebezpečných látek

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec vyhlásil soutěž architektů na novou podobu Slunečních lázní

V pondělí 9. září město Jablonec nad Nisou zveřejnilo ve Věstníku veřejných zakázek a v Úředním věstníku EU architektonickou soutěž, jejímž předmětem je řešení prostoru Slunečních lázní a okolí přehrady v Jablonci nad Nisou. Soutěž má přinést nejen řešení předmětné lokality, ale také partnera pro práci na dalších zásadních místech v okolí jablonecké přehrady. Další podrobnosti na Našem Jablonecku

Seminář ke kotlíkovým dotacím proběhne 16. září na turnovské radnici

Zateplení domu svépomoci, výměna oken a dveří, stavba nízkoenergetického domu, solární panely, zachytávání dešťové vody - i na to lze získat dotaci! V pondělí 16. září od 15 hodin se uskuteční v zasedací místnosti budovy Městského úřadu Turnov, Antonína Dvořáka 335, č. 215 seminář ke kotlíkovým dotacím. Zároveň se zájemci dozví i informace o dotacích pro úspornou domácnost. Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pondělí 23. září 2019 od 16 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní vytištěnou a podepsanou žádost včetně příloh doručit na adresu krajského úřadu. Více informací ke kotlíkovým dotacím


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Rozloučení s létem aneb Putování s Večerníčkem v Pelešanech
Komedie Tři v tom pobaví diváky ve Slané
Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola
Při Bubenické show v Semilech vzpomenou i na Daniela Nekonečného
Méně známé místo kraje: Čedičové Provodínské kameny

Nejčtenější články

12.09.: Slavnost úrody Semilský pecen se koná již pošestnácté
12.09.: Okresní přebor: Mírová v souboji o čelo vyplenila Libštát
14.09.: Přehled fotbalových výsledků šestého podzimního kola

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT