Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen

16.04.2020 16:15:03 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

Rána, kterou slyšeli v Pojizeří, nebyl výbuch ani meteorit, ale Gripen

Aktualizováno: Ve středu 15. dubna po 19. hodině mnoho lidí vyděsila nezvyklá rána, která silně zatřásla okny. Zvukový otřes slyšeli lidé od Hostinného až po Turnov, tedy v celém Pojizeří, Podkrkonoší i Českém ráji. Vysvětlení přišlo až ve čtvrtek odpoledne, kdy se k otřesu s omluvou přiznala letecká základna Čáslav.

„Včera ve večerních hodinách probíhal v Severních Čechách výcvik tří letounů Jas-39 Gripen. V rámci výcviku pilotů byly prováděny i tři nadzvukové lety, ty probíhají s minimální výškou 11 kilometrů. Při specifických atmosférických podmínkách (síla, směr větru, vyšší vlhkost vzduchu) se může zdát tento sonický třesk mnohem hlasitější pro lidi na zemi. Všechny bezpečnostní předpisy a nařízení byly dodrženy. Za případné komplikace v souvislosti s provozem letecké techniky se omlouváme," zní čtvrteční vysvětlení a omluva 21. základny taktického letectva Čáslav „Zvolenská".

Ještě předtím se přitom mnoho lidí na otřes ptalo a řešili ho na internetu a sociálních sítích v Semilech, Lomnici nad Popelkou či Turnově. Tomáš Malý‎ ve skupině Rovensko pod Troskami přišel například s hypotézou spadlého meteoritu: „Dne 15. 4. 2020 došlo okolo 19:18 k mohutné tlakové vlně, která silně zatřásla s okny v Rovensku po Troskami. Chvíli poté byl ve vzduchu cítit zvláštní kovově-sírový zápach. Dosud jsem na internetu nenarazil o zprávu, že by někde v okolí vybuchla benzínka a Temelín stále stojí na svém místě. Jedno z možných vysvětlení by mohl být rozpad meteoritu v okolí Rovenska. Vysvětlilo by to mohutnou tlakovou vlnu i následný zápach po síře. Pokud se nemýlím, tak tlaková vlna měla směr zhruba od Trosek na Kozákov. Doufám, že nebudu popoháněn za poplašné zprávy, spíše mě tato událost velmi zaujala z profesního hlediska."

Fotografie: prap. Martin Král se svolením 21. základna taktického letectva Čáslav „Zvolenská".

Aktuální doplnění:

Hodně podobná rána byla slyšet i v pondělí 20. dubna po 14. hodině!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Z radniční věže v Jablonci se letos turisté rozhlédnou až 13. července

Začátek turistické sezony na radniční věži v Jablonci nejprve zbrzdil koronavirus, poté uznaná reklamace. Oblíbená vyhlídka se tak pro veřejnost poprvé letos otevře až nyní. „První návštěvníky na věži přivítáme v pondělí 13. července, což je oproti původním plánům výrazně později. Vyhlídku jsme chtěli zpřístupnit už v dubnu o Velikonočních slavnostech," upozornil Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje. Letošní rok však zamíchal kartami nejen v cestovním ruchu. Více informací na Našem Jablonecku

Prameny vody v Turnově podrobeny kontrole a Boží voda není pitná

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že podle posledních rozborů, provedených koncem června 2020 pramen pod Valdštejnem vyhovuje, ale pramen Boží vody nevyhovuje parametrům pro pitnou vodu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dny lidové architektury opět představí tradiční řemeslnou výrobu
Bratři Ebenové poprvé zahrají na Sedmihorském létě
Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
Fotbalisté Bělé vyzvou starou gardu pražské Bohemky
Semilské kulturní léto 2020

Nejčtenější články

09.07.: Libereckým krajem projede o víkendu Rally Bohemia
11.07.: Lidí s koronavirem v Libereckém kraji je aktuálně 96
10.07.: Parní vlaky o prázdninách opět vyjíždí na koleje v Českém ráji

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT