Regionální řemeslníci vyrábějí nože z šeříku i z parohů

06.11.2020 17:08:01 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Regionální řemeslníci vyrábějí nože z šeříku i z parohů

Řemesla v kraji 17: Není snad dne, kdy by člověk nedržel v ruce nůž - ať už kuchyňský, jídelní, lovecký, zavírací, či obyčejnou rybičku. Rodina nožů je ale samozřejmě mnohem širší: existují také bojové nože, vrhací nože nebo holičský nůž čili břitva.

„Nožířství je klasické řemeslo, ale vyrobit kvalitní a krásný nůž, to už je opravdové umění. Pokud někdo váhá, čím obdarovat někoho z blízkých o letošních Vánocích nebo chce prostě jenom podpořit místní výrobce, je koupě unikátního nože výborným řešením," doporučuje Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ve zdejším kraji se věnuje nožířství řada řemeslníků. Značku Regionální produkt Český ráj nesou  dřevěné lžíce, vidličky, nože a talíře Petra Květoslava Veselého, který vyrábí dekorativní předměty zdobené drahými kameny a stříbrem. Jeho výrobky jsou dostání na e-shopu a také na řemeslných trzích a jarmarcích. Více info je na webu www.krasnedrevo.cz.

Mezi další řemeslníky, jejichž díla se pyšní oceněním Regionální produkt Český ráj, patří Petr Klíma, který se krom výroby štípaného šindele, luků a šípů zabývá i výrobou řezbářských nožů. Nože mají ručně kovanou čepel z uhlíkové oceli. Střenku si lze vybrat z tisu, šeříku, ořechu, švestky nebo jasanu; každé z těchto dřev jinak vypadá a má svou vlastní energii. Jednotlivé nože nebo celou sadu je možno zakoupit na https://dilnasagittaria.cz/.

Práce nožíře Květoslava Veselého<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje Z přírodních materiálů jakými jsou dřevo, kosti nebo parohy, ale i z materiálů průmyslových, například titanu, karbonu anebo papíru tvrzeného pryskyřicemi, vyrábí nože Martin Hybler ze Zásady. I jeho výrobky mají ocenění Regionální produkt Český ráj. Nože dodává v dárkové krabičce nebo v koženém pouzdře. Bližší podrobnosti se lze dozvědět na webu www.martinhybler.com.

Od roku 2010 se výrobou nožů, a to z damascénské oceli, zabývá držitel ocenění Regionální produkt Jizerské hory Jiří Dvořák. Vyrábí takzvané pevné nože, nejčastěji skandinávského typu, nože zálesácké - bushcraftové, lovecké a speciální nože kuchyňské. Svou prezentaci má na internetovém odkazu https://www.sharpknives.cz/.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Regionálním produktem jsou i květiny z Jindřichovic a Stráže
Mistr košíkář nesmí postrádat zručnost ani fantazii
Brusič drahokamů navazuje na odkaz středověkých mistrů
Mistryně perníkářka zvládne zvíře i husara na koni
Mistři řezbáři tvoří dřevěné šperky s příběhem i sochy na orloji
Liberecký kraj je regionem zasvěceným sklářskému umění
Mistr tesař ctí ducha historie i při stavbě nových domů
Mistr kamenosochař zvládne kašnu i kopii barokní sochy
Barvířství: kdysi slavné řemeslo upadlo téměř v zapomnění
Řemesla v kraji: Podmalby, lidové obrázky, které potěší i dnes
Houslař Kohout pracuje pro Pavla Šporcla i Josefa Suka
Po stopách řemesel v kraji: kvalita z kůže vydrží po generace
Po stopách řemesel v kraji: kováři z vesnic vymizeli, ale nezaniknou
Po stopách řemesel: za březovými metlami do Krkonoš
Vydejte se po stopách řemesel v kraji, tentokrát na ovčí vlně
Vydejte se po stopách řemesel v regionu, tentokrát za krásami krajek
Vyhlásili mistry tradiční rukodělné výroby Libereckého kraje

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zmírnění opatření proti koronaviru od 23. listopadu

Mezi nejdůležitější přijaté změny od 23. listopadu patří zkrácení úplného zákazu volného pohybu osob ze současných 21 hodin na dobu od 23 hodin do 4.59 druhého dne. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště. Nově bude možné konat svatby, pohřby, bohoslužby či uzavření registrovaného partnerství v počtu do 20 osob. Zvýší se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest. Nově budou umožněna i náboženská shromáždění, ale opět jen do 20 osob a za dodržení nařízených hygienických opatření. V oblasti maloobchodu a služeb je umožněn také venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody budou moci mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva.

Zdravotní potvrzení od lékaře musí uchazeč o studium doložit i nyní

Žáci devátých tříd, kteří se rozhodli pokračovat ve studiu na střední škole, kde je požadována talentová zkouška, mají termín odevzdání přihlášek do 30. listopadu 2020. Jedná se o všechny umělecké školy a sportovní gymnázia. Podmínkou přijetí ke vzdělání na tyto školy zpravidla bývá také potvrzení dětského lékaře, že je uchazeč ke studiu na vybrané škole zdravotně způsobilý. Tento postup je třeba dodržet i v době, kdy je vyhlášen nouzový stav. Ačkoliv je teprve listopad, děti v posledním ročníku základních škol a jejich rodiče již nyní stojí před nelehkou volbou, jakému studijnímu oboru se bude žák nadále věnovat. Pokud se rozhodli pro střední uměleckou školu nebo sportovní gymnázium, je třeba si pospíšit a přihlášku podat již do 30. listopadu 2020.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Strážní a informační službu v Krkonoších podpořila Nadace ČEZ
Na zdraví řemeslu: Křišťálové údolí představí série krátkých videí
Turnovská radnice změnila webové stránky
Od 23. listopadu je turnovská knihovna otevřená přes výdejní okénko
Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách

Nejčtenější články

24.11.: Hoří Jilemnická bouda na Horních Mísečkách
22.11.: Klára Kůželová: Je potřeba pečovat o duši, to nás waldorf učil
21.11.: Řídil nákladní auto v Turnově opilý a narazil do kruhového objezdu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT